Bakan duyurdu! Atama bekleyen öğretmenlere müjde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Selçuk, öğretmen atamalarına değinerek "10-31 Aralık arası 20 bin öğretmen atanması hedefimiz var. Önümüzdeki yıl için atama rakamları belli değil. Atama yapılacak dallar 9 Kasım'da belli olacak" dedi.

Bakan duyurdu! Atama bekleyen öğretmenlere müjde
Bakan duyurdu! Atama bekleyen öğretmenlere müjde
GİRİŞ 26.10.2018 10:42 GÜNCELLEME 26.10.2018 10:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Canlı yayında eğitim konusunda birçok noktaya temas eden Bakan Selçuk, atama bekleyen öğretmen adaylarına müjdeli bir haber verdi. Aralıkta 20 bin atama yapma hedeflerinin olduğunu söyleyen Selçuk, "MEB'in bir kapasitesi var. İhtiyaç analizi var. 2040'a kadar bir nüfus eğrisi var. Nüfusla ilgili verilere dayalı olarak öğretmen ihtiyacımız belli. Bu anlamda yüzbinlerce öğretmen atamamız fiilen mümkün değil. 10-31 Aralık arası 20 bin öğretmen atanması hedefimiz var. Önümüzdeki yıl için atama rakamları belli değil. Atama yapılacak dallar 9 Kasım'da belli olacak. MEB 30-40 bin atama yapsın deniliyor, bu doğrudan yetkili olduğumuz bir alan değil" ifadelerini kullandı.

Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

"Okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi üçüncü öğretim yılı içerisinde yapılabilmesi için altyapı hazırlık dönemi gerekiyor. Elbette bazı sorunlar çıkabilir. Ama hedefimiz bu. Gelişimsel olarak bir çocuğun çocuğun okul için okulun da çocuk için hazır olmasıdır. Okula başlama yaşında 69 ay taban olacak. 

Ders saatlerinin süresi ve çeşidinin azalması gibi çeşitli olasılıklar var. Dünya örnekleri ve tecrübeler var. Geşmişte yapılmış çalışmalar var. Çalışmaların üzerine bir şey inşa ediyoruz. Bu inşa süresinde çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almaları için teneffüs sürelerinin artması var. Teneffüs bizim en iyi derslerimizin arasında. 

Gençlik ve Spor Bakanlığımızla ortak çalışmalar planlıyoruz. Bizim de bir bilimsel metedolojiden gelen insanlar olarak şu kadar dakika olacak diyemeyiz. Veriye bakarız. Öğretmen ve öğrenci açısından sıkıntı olmaması lazım. Bu sene başlasaydık sıkıntı ile karşılaşabilirdik. Pilot bögelerle yapacağız. Ani değişiklikler yapmadan bu süreci ortaya koymak gerekiyor. Amaç tam bir çocuk yetiştirmek. Sadece akademik sorulardan oluşan derslerle muhatap kıldığımızda çocuğun duygu gelişimi yetersiz kalıyor.

Bu ekip işi. Bir bakan ya da kişinin yaptığı bir şey değil. Biz geçmişteki uygulamaların üzerine bir şey koyuyoruz. Yeterli döküman olmasa öğretmen sayısı olmasa başka şeylerle uğraşıyor olurduk. Hazır olduğu için nitelikle ilgili şeylerle uğraşıyoruz. Bir çocuk belirli alana yönelmek istiyorsa neden bütün alanların dersini alıyor? Ortak derslerde ne alınıyor ya da diğerleri kadar alması gerekiyor. Yüksek öğertimde gitmek istediği alanı ne ise onunla ilgili dersleri alacak.

DERS SAYISI

Temel dersler ve alan dersleri olacak. Çocuk nereye yönelecekse onun derslerini alacak. Büyük ülkelerde lisede 5-6 ders var. Bizde ders sayısı 15'e yakın. Hangi alana giderse hangi ders kümesini alır, bununla ilgili senaryolarımız var. Biz bunu STK'larla, bilim insanlarıyla, velilerle konuştuk. Bunu topluma mal edebilmek için daha fazla konuşma ihtiyacı içerisindeyiz. Tam yarı yarıya inecek demek çok doğru değil. Büyük miktarda azalacağını ifade ediyoruz. Sayı şudur diye net şekilde ortaya koymadık.

YABANCI DİL

Yabancı dil konusu çok boyutlu bir mesele. Öğretmen niteliği, müfredat meselesi, çocukların dile maruz kalma ortamlarının çeşitlendirilmesi gibi birçok bağlamsal faktör var. Bu yapılmayacak bir iş değil. Ama tek tip yaklaşımla çözülecek bir sorun değil. Biz genel olarak tek tip yaklaşımdan kaçınıyoruz. Kimin neye ihtiyacı var? Bazı gruplar için yabancı dil seçmeli olabilir, neden zorunlu oluyor? Belirli bir kesimde hazırlık sınıfı olabilir ama bütün Türkiye'de olabilir. Belirli sınıflarda süre çok artacak ama belirli sınıflarda azalacak. Dersleri toplayıp yoğunlaştırılmış bir dönemde verebilir miyiz? Bu konuyla ilgili isenaryolarımız var.

ÖĞRETMEN ADAYLARINA TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

Biz başarılı olursak çocuklar için iyi bir şey yapmış oluruz. Biz ekip olarak bunu başaracağız. Pedagojik formasyonla ilgili uzun yıllardır siz öğretmen adayı olun deniliyor. Yüzbinlerce kişinin belirli bir umutla karşılaşması oluyor. Bunu YÖK ile de konuştuk. Bunun fiili olarak nasıl uygulanacağını da kararlaştırdık. Herhangi bir öğretmen adayı bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak. Pedagojik formasyondan farklı bir içerik bu. Bir kişi öğretmenlik hakkını kazandığında bir yıl tezsiz yüksek lisans ile pedagojik içeriği alması temin edilecek.

ARALIKTA 20 BİN ATAMA

MEB'in bir kapasitesi var. İhtiyaç analizi var. 2040'a kadar bir nüfus eğrisi var. Nüfusla ilgili verilere dayalı olarak öğretmen ihtiyacımız belli. Bu anlamda yüzbinlerce öğretmen atamamız fiilen mümkün değil. 10-31 Aralık arası 20 bin öğretmen atanması hedefimiz var. Önümüzdeki yıl için atama rakamları belli değil. Atama yapılacak dallar 9 Kasım'da belli olacak. MEB 30-40 bin atama yapsın deniliyor, bu doğrudan yetkili olduğumuz bir alan değil.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ NEDEN KALDIRILDI?

Belirli dönemlerde belirli teşvikler sistemin ihtiyacı olduğu için yapılıyor. Özel öğretimin geliştirilmesi ihtiyacının olduğu dönemde böyle bir teşvik yapılmış. Birçok veli bundan faydalanmış. Şimdi farklı bir bakış açısı var. Yaptığımız araştırma önümüzdeki sürecin daha farklı değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koydu."

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Emine 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki sağlıkçılar ne olacak? Ortaöğretim KPSS sen 86 aldım atanamadım özel hastanede çalıştım maaşımı alamadım. Biz de sağlık bakanından aynı açıklamayı bekliyoruz. Zor durumdayız. Özel hastanelerin çoğu tesettürlü hemşire almıyor artık.
  Cevapla
 • Aday 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım okulların akıllı tahta ve bilgisyar laboratuvarları harab durumda onun için bilişimci alımlarını iki katına çıkarmanız gerekir diye düşünüyorum bu çözülürsediğer bölümler daha rahat ders verebilir. Saygılarımla
  Cevapla
 • TATVANLI 1 yıl önce Şikayet Et
  Size katılıyorum gerçekten iki katına çıkarılması halinde sorunlar çoğunlukla çözülür
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbime şükürler olsun ki öğretmeninin fikrini alan bir bakan geldi.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım lütfen çocuklarımıza adab, edep ve zerafet öğreten dersler verin. Şimdiki çocuklarda bu çok eksik maalesef.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'deki ırkçı saldırıya sert tepki
Son dakika haberi: 28 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı