İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor? Çocuğum hangi okula gidecek?

MEB ilkokul kayıtları ne zaman başlayacak? Geçtiğimiz günlerde okula başlama yaşıyla ilgili yapılan düzenlemeyle birlikte gözler 2019 - 2020 ilkokul ortaokul kayıt takvimine çevrildi. Buna göre veliler "çocuğum hangi okula gidecek?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki ilkokul ortaokul kayıtları nasıl olacak? İşte merak edilen tüm bilgiler...

İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor? Çocuğum hangi okula gidecek?
İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor? Çocuğum hangi okula gidecek?
GİRİŞ 10.07.2019 09:16 GÜNCELLEME 10.07.2019 09:16

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1'inci ve 5'inci sınıf öğrencilerinin kayıtları ikametgah bilgileri esas alınarak e-Okul sistemine işleniyor. Geçtiğimiz sene olduğu gibi ilkokul kayıtları Eylül ayı itibariyle başlıyor. Veliler, Millî Eğitim Bakanlığı'nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinde çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu öğrenebilecekler. Buna göre "çocuğum hangi okula gidecek" sorusuna yanıt bulmuş olacakları.

 

 

İLKOKULA KAYIT İŞLEMİ NASIL OLACAK?

İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-69 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları
velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

Nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul yönetimince velilerinden istenir. Bu öğrencilerden velisi üç ay içinde girişimde bulunmadığı veya bu işleri yapmadığı takdirde gereği yapılmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.

Mecburi ilköğretim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış okuma yazma bilmeyen çocukların kayıtları birinci sınıfa yapılır.

 

 

KİMLER İLKOKUL KAYDI YAPTIRACAK?

2014 doğumlulardan 66 ila 68 aylık arasındakiler dilekçe vererek  ana sınıfına zorunlu

2013 doğumlulardan 69 ila 71 aylık arasındakiler 1. sınıf kaydı zorunlu ancak raporla bir yıl ertelenebilir (72 ay olarak düzenlenmesi bekleniyor.),

2013 doğumlulardan 72 ay ve üstü ise zorunlu eğitim çağına tabi olarak kayıtlarını gerçekleştirecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5 - 6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den Batı'ya nükleer savaş uyarısı
Erdoğan'dan terör destekçisi ülkeye sert tepki: Tüm barınaklarını gömdük!