25 ülkeden 65 akademisyen 'Ümmet'i müzakere edecek

6. Uluslararası İLEM Yaz Okulunda 'İslam’ın Transnasyonal Boyutarı ve Ümmet' konusu ele alınarak 'Ümmet'e dair teorik ve çağdaş yaklaşımlar tartışılacak.

25 ülkeden 65 akademisyen 'Ümmet'i müzakere edecek
25 ülkeden 65 akademisyen 'Ümmet'i müzakere edecek
GİRİŞ 26.07.2019 18:05 GÜNCELLEME 26.07.2019 18:08

İslam Dünyasının çeşitli meselelerini ele alan Uluslararası İLEM Yaz Okulunun 6.sı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF), Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın destekleri İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin ev sahipliğinde “Transnational Islam and Challenges of Being Global Muslim Ummah” temasıyla gerçekleştirilecek.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Tarih boyunca İslam Dünyasında ümmet olma ideali ile çağdaş gelişmeler ışığında bu idealin karşılaştığı zorluklar ve ortaya çıkan yeni politik ortam yaz okulunda Teorik Çerçeve, Güncel Tartışmalar ve Gelecek Perspektifi başlıkları altında değerlendirilecek.

29 Temmuz – 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında sürecek olan yaz okulunda panel, seminer/ders ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek, böylece İslam dünyasında ümmet olma ideali yeniden yorumlanarak ortak usul ve metodoloji belirlemeye ve mevcut İslami düşünce birikiminin bu konuda nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair yeni ufuklar çizilmeye çalışılacak.

 

 

Program 29 Temmuz 10.30’da Cemil Aydın’ın “A Global History of Muslim Internationalism” başlıklı açılış konuşmasıyla başlayacak. Öğleden sonraki İCYF özel panelinin ilk oturumunda İhsan Fazlıoğlu, Selim Argun ve Mohammed Haron’un İslamın Tarihsel Tecrübelerine Yeni Perspektifler: Bilgi, Kimlik ve Medeniyet başlığı altında İslam’ın tarihi mirasını ele alacaklar. ICYF özel panelinin ikincisindeyse Sümeyye Parıldar, Naoki Qayyim Yamamato ve Hassan İmran “İslam Dünyasının Entelektüel Mirası”nı ele alacaklar.

25 ÜLKEDEN 45 AKADEMİSYEN KATILIYOR

25 ülkeden 45 akademisyenin workshoplar halinde bildirilerini sunacağı ve alanlarında temayüz etmiş 20 farklı hocanın seminer ve sunumlarıyla katkı yapacağı program 29 Temmuz Pazartesi günü 09.30’da 29 Mayıs Üniversitesinde başlayacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
MİDLAS'ın test atışı tamamlandı: Türkiye'yi "Şampiyonlar Ligi"ne çıkaracak
Müjdeyi Erdoğan açıklayacak: Müthiş haber geldi, Türkiye'deki rezervin 2 katı petrol...