MEB ders kitaplarına kare kod ekledi! İşte yeni sistem!

MEB, öğrencilere ücretsiz olarak dağıtacağı ders kitaplarının arka kapaklarına kare kod ekledi. Yeni uygulama ile birlikte geleceğin ders kitaplarını teknoloji ile buluşturmak adına ilk adımı atan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim ve öğrenim döneminde öğrencilerin ve öğretmenlerin ders kitaplarının dijital hallerine kolayca ulaşmalarına imkan sağlayacak. İşte MEB'in yeni ders kitap kapaklarına eklediği kare kod uygulaması...

MEB ders kitaplarına kare kod ekledi! İşte yeni sistem!
MEB ders kitaplarına kare kod ekledi! İşte yeni sistem!
GİRİŞ 04.09.2019 17:17 GÜNCELLEME 04.09.2019 17:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilere ücretsiz dağıtılacak olan 146 milyon ders kitabının arka kapaklarına kare kod eklendi. 9 Eylül tarihinden yeni eğitim öğrenim dönemine başlayacak İlk, ortaokul ve lisede okuyan 18 milyona yakın öğrenci, kare kod sistemi sayesinde doğrudan Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) ulaşabilecek.

 

 

MEB ÜCRETSİZ DERS KİTAPLARININ ARKASINA KARE KOD EKLEDİ!

MEB, ücretsiz ders kitaplarına ilişkin önemli bir yenilik olan kare kod uygulamasının hayata geçirdi. 2003-2004 eğitim öğretim döneminden itibaren öğrencilere yaklaşık 3 milyar ücretsiz kitap dağıtan MEB, kare kod uygulaması ile birlikte İlk, ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerin ders kitaplarını geleceğin teknolojisi ile birleştirmeye hazırlanıyor. 

 

 

MEB KARE KOD UYGULAMASI İLE ÖĞRENCİLERİ DERS KİTAPLARININ DİJİTAL HALENİ ULAŞTIRACAK!

MEB, ders kitaplarının arkasına eklediği yeni kare kod uygulaması ile birlikte öğrencileri doğrudan Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) yönlendirecek. Bu kısımda ders kitaplarının dijital hallerine ulaşabilecek olan Öğretmen ve öğrenciler dersleri ile ilgili alana kolayca ve direkt ulaşma imkanı bulabilecek.

EBA mobil uygulamasını indirmek için buraya tıklayın (Android)

EBA mobil uygulamasını indirmek için buraya tıklayın (iOS)

EĞİTİM VE BİLİŞİM AĞI (EBA) NEDİR?

Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından her bir bireyin kullanımına ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Eğitim, hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. EBA; okulda, evde, kısacası zamandan ve mekândan bağımsız olarak ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman kullanabilir. Bu da eğitimin dört duvar dışında da gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu platformun amacı; bilgi teknolojileri aracılığıyla etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş e-içerikler sunmakta, eğitim ve teknolojideki yenilikleri takip ederek gelişmeye devam etmektedir.

EBA’da bulunan e-içerikler, alanında uzman ekipler tarafından üretilmekte; ayrıca Türkiye’de ve dünyada dijital yayıncılık alanında önde gelen eğitim firmaları tarafından sağlanan içeriklerle de zenginleştirilmektedir. Aynı zamanda eğitim platformumuz öğretmen ve öğrenci kullanıcı kitlesinin yaptığı paylaşımlarla birlikte gittikçe büyüyen bir kaynak havuzu haline gelmiştir.

Sosyal bir platform olan EBA çatısı altında buluşan öğrenmeye ve paylaşmaya hevesli tüm bireyler Türkiye’nin dört bir köşesindeki akranlarıyla işbirliği yaparak ekip çalışması içinde bulunma fırsatını yakalayacaktır. EBA’da bulunan e-içerikler farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamaktadır. Böylece öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime geçilmesi daha da kolaylaşacaktır. Bu da ezberci zihniyetten uzak, nitelikli kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.

EBA’nın sosyal ağ yapısı öğretmenleri de ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerimiz, mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla düzenlenen eğitimler sayesinde yeni bakış açıları kazanmaktadır.

EBA, sahip olduğu detaylı raporlama sistemiyle karar vericiler için eğitimde mevcut durumun fotoğrafını çekerek geleceğin eğitim stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca verilen bu anlamlı dönütler sayesinde veliler de çocuklarının aldığı eğitimin niteliğini EBA üzerinden takip ederek görebilecek, eğitimin iyileşmesine ve kalitesine katkıda bulunabilecek ve eğitimde eskisinden daha fazla rol almış olacaklardır. Artık toplum olarak eğitim tüm paydaşların sorumluluğunda olacak, katkılarımızla büyüyecek ve kendi geleceğimizi şekillendirme imkânına kavuşmuş olacağız.

Bütün bu özellikleriyle EBA; FATİH Projesinin en temel amacı olan ‘’ eğitimde fırsat eşitliği’’ ilkesini sağlamaya devam edecektir. Eğitimin tüm paydaşlarını kapsayan EBA sizlerin katkılarıyla daha da büyüyecek, güçlenecek ve gelişecektir.

YORUMLAR 2
  • Öğretmen 8 ay önce Şikayet Et
    2. Kez il içi ve 2. Kez il dışı tayin hakkı verilmelidir
    Cevapla
  • R53 8 ay önce Şikayet Et
    Kitaplar sıralarda hazır. Erdoğan ın ülkeye yaptığı hizmetleri say say bitmez ama nankörler yine razı değil bir de üstüne vergilerimizle oluyor demezler mi?? Önceden bu vergiler sanki yoktu onlarla ne yapıldı heykel heykel!!!!!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kararlarını verdiler: Türkiye'den vazgeçmiyorlar! Hazırlıklar son sürat devam ediyor
Seyahat kısıtlaması için tarih belli oldu