KPSS memurluk sınavına girecek adaylar dikkat! Değişiklikler Resmi Gazete'de...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2020 yılında düzenlenecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yönetmeliği ile ilgili değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

KPSS memurluk sınavına girecek adaylar dikkat! Değişiklikler Resmi Gazete'de...
KPSS memurluk sınavına girecek adaylar dikkat! Değişiklikler Resmi Gazete'de...
GİRİŞ 25.10.2019 07:57 GÜNCELLEME 25.10.2019 07:57

KPSS sınavı ile ilgili yapılan değişiklik memur adaylarını yakından ilgilendiriyor. Kamuya ilk kez atanacaklar için uygulanacak sınav yönetmeliği değişti. Resmi Gazete üzerinden Kamu Personeli Seçme Sınavı'na ilişkin yapılan değişiklik tüm adaylar için duyuruldu. 

 

 

PEKİ KPSS SINAVI YENİ YÖNETMELİĞİNDE NELER OLACAK

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri gereğince karar verilen değişiklik kapsamında, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları, bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ile döner sermayeli kuruluşların B grubu kadrolarına yönetmelikte yer alan usul ve esaslara göre atama yapılabilecek.

 

 

Atama için ayrı bir sınav yapılmasının öngörülmesi halinde, atama yapılacak kadroların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri, genel ve özel mevzuattaki atama koşuları, KPSS puan türü ve asgari puanları, sınavın yeri, zamanı, içeriği ve değerlendirme yöntemi ilgili kurumlarca Resmi Gazete, cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesi ve kendi internet sitelerinde ilan edilmek suretiyle adaylara duyurulacak.

İlgili kuruluşlarca yapılacak sınava başvuru şekli, sınavın türü, sınav konuları, sınav kurulunun teşkili, kurulun çalışma usul ve esasları, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi, başarılı olan asil ve yedek adayların belirlenmesi usulü, sınav sonuçlarına itiraz ile sınava ilişkin diğer hususlar İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenecek.

Kuruluşlar, kendilerine başvuran adayların kimlik numaralarını, ad ve soyadlarını ve KPSS puanlarının doğruluğunu ÖSYM'ye ait internet sitesinden kontrol edecek, ayrıca yapılan kontrol sonucunda sınav sonuç belgesinde tahrifat yaptığı belirlenen adaylar ilgili kurumlarca ÖSYM'ye bildirilecek.

Değişiklikle göreve başlatılanlar ile ataması yapıldığı halde göreve başlamayanlar veya ataması iptal edilen adaylara ilişkin bilgiler, söz konusu işlemlerin sonuçlandığı tarihten itibaren 15 gün içinde kadro ve pozisyonların merkezi olarak tutulduğu kurumun "e-Uygulama" sistemine girilecek.

Sınav ile ilgili basılı formlarda ve sınav sonuç belgelerinde silinti veya kazıntı yoluyla ya da teknoloji kullanılarak değişiklik yapıldığının belirlenmesi durumunda, sorumlular hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

ETİKETLER
kpss değişiklik
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Azerbaycan ordusu ilerlerken AB ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar
Dünyanın yaşam şartları en iyi illeri arasına Türkiye'den bir yer!