İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümüne akreditasyon

İstanbul Ticaret Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından akredite edildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümüne akreditasyon
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümüne akreditasyon
GİRİŞ 20.05.2020 14:12 GÜNCELLEME 20.05.2020 14:15

İstanbul Ticaret Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü 12 Mayıs 2020 - 30 Eylül 2022 tarihleri arası için Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından tanınan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından akredite edildi.

 

 

FEDEK,  8-10 Mart 2020 tarihleri arasında yaptığı değerlendirme süreciyle Psikoloji Bölümünü akademik faaliyetler, akademik kadro, fiziki kaynak yeterlilikleri, teknoloji ve bilişim altyapısı bakımından gözden geçirdi. Yapılan değerlendirme sonucunda Psikoloji Bölümünün alt yapısı ve yeterliklerinin uygunluğu akreditasyon belgesiyle tescillendi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, ilk olarak Psikoloji bölümüyle akreditasyon kapısını açtı. Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aşkın, bunu diğer bölümlerin de takip edeceğini söyledi. Prof. Dr. Aşkın, akreditasyon sürecinde üniversite rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sait Yazıcıoğlu ve önceki yıl başvuru dosyasını sunmuş olan Prof. Dr. Ömer Saatçioğlu’na teşekkür ederek diğer bölümlerin de yakın bir zamanda akredite olacağına inandığını belirtti.

 

 

 Akredite bir bölüm olan Psikoloji Bölüm öğrencileri hem lisans eğitimi sırasında hem de mezuniyet sonrasında birçok avantaja sahip olacaktır. Lisans eğitimi boyunca yüksek kalitede eğitim müfredatı, çok çeşitli öğrenci değişim programı imkânları, laboratuvar uygulaması, staj imkanlarının yanında mezun olduktan sonra yüksek lisans başvurusunda da akredite bir bölümün öğrencisi olmak ayrı bir değer sunuyor. Ayrıca, üniversite tercih aşamasında bölümlerin eğitim kalite göstergesi olan akreditasyona sahip olması seçkin öğrencilerin buluşma yeri anlamında büyük önem taşıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda akreditasyona sahip sayılı üniversitelerden biri oldu.

AKREDİTASYON NEDİR?

Akreditasyon; bir dış değerlendirici kurum tarafından belirli bir alanda, akademik ve alana özgü standartların bir yükseköğretim programı tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence sürecidir.

Genel olarak yükseköğretim sisteminin özel olarak ise yükseköğretim kurumlarının ulusal ve uluslararası düzeyde belirli performans standartlarına (kalite, verimlilik, etkinlik vb.) sahip olduğunu tescillemeyi dolayısıyla yükseköğretim talebinde bulunanlara güven tesis etmeyi amaçlayan, bir anlamda garantörlük unsuru içeren sistemdir. Yükseköğretimde akreditasyon akademik kalite, saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun anlamlı bir aracıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Almanya'da dijital kaos! Kredi kartları devre dışı: Kimse ne olduğunu bilmiyor
Gökbey'e milli motor takılacak