YKS'ye girecek on binlerce öğrenci büyük çıkmazda! ÖSYM'ye 'acil' çağrı yaptılar

YKS tarihlerinin açıklanması ile beraber on binlerce öğrenci ve velinin sınav yer telaşı başladı. Koronavirüs nedeniyle şuan başvuru yaptıkları şehirlerde olmayan öğrenciler sınav yerlerinde değişiklik yapabilmek için ÖSYM'ye çağrıda bulundu.

YKS'ye girecek on binlerce öğrenci büyük çıkmazda! ÖSYM'ye 'acil' çağrı yaptılar
YKS'ye girecek on binlerce öğrenci büyük çıkmazda! ÖSYM'ye 'acil' çağrı yaptılar
GİRİŞ 24.05.2020 17:09 GÜNCELLEME 24.05.2020 17:09
Bu Habere 177 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada YKS'nin 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacağını duyurdu. Buna göre Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran Pazar günü, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran Pazar günü  yapılacak.

 


SINAV YERLERİ TELAŞI BAŞLADI

Koronavirüs nedeniyle ertelenen sınav tarihlerinin açıklanması ardından milyonlarca öğrenci ve ailenin 'sınav yerleri' telaşı başladı.

En son 20 Mart'a kadar yapılan başvurularda bulundukları şehirlerdeki sınav merkezlerini seçen öğrenciler koronavirüs nedeniyle şimdi zor durumda kaldı.


YA ŞEHİR DEĞİŞTİRECEKLER YA DA SINAVI KAÇIRACAKLAR

Okulların tatil edilmesiyle beraber hem yurtlarda bulunan öğrenciler hem de büyük şehirlerde yaşayan ailelerin memleketlerine gönderdiği öğrenciler tekrar şehir değişikliği yapmamak için sınav yerlerini değiştirmek istiyor. Sınav yerlerinde değişiklik olmaması durumunda, ya on binlerce öğrenci salgın riskini altında tekrardan şehir değiştirecek ya da sınava giremeyecek.

ON BİNLERCE ÖĞRENCİ VE VELİDEN ÖSYM'YE ÇAĞRI

Online platformlardan ÖSYM'ye seslenen on binlerce öğrenci ve veli; 'Böyle bir salgın dönemde tekrardan şehir değiştirmek istemiyoruz. Şuanda bulunduğumuz şehirde sınava girmek için yer değişikliğine izin verilmesini istiyoruz. ÖSYM tarafından sınav merkezi değişikliği izni verilmezse ya on binlerce öğrenci koronavirüs korkusuyla başvuru yaptıkları şehre gitmek zorunda kalacak ya da  binlerce öğrenci sınava kaçıracak. Hem salgın stresi hemde sınav stresi yaşadığımız bu dönemde ÖSYM'den bir an önce bir olumlu bir karar bekliyoruz." diyerek ÖSYM'ye çağrı yaptılar.

 

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 177
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  ÖSYM zaten bu imkanı vermişti. Ancak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar (sınav merkezi değişiklik taleplerini dilekçe vb. yollarla daha önce ÖSYM'ye göndermiş olan adaylar dahil) sınav merkezi değişikliği taleplerini değerlendirilmek üzere 29 Mayıs 2020 tarihinde 09.00 - 23.59 saatleri arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Başkanlığımıza iletebileceklerdir. Adaylarımıza önemle duyurulur.
  Cevapla
 • remzi 1 ay önce Şikayet Et
  Sınav yeri değişikliği yapılabilmeli veya nasıl bir yol izlenecek bilgi verilmeli. Olağanüstü bir durum söz konusu üniversiteler, işyerleri kapatıldı. Birçok insan ailelerinin yanına döndü.
  Cevapla
 • özlem 1 ay önce Şikayet Et
  Çogu insanın hakkına girmektense sınavı erteleseniz bi şey kaybettmezsiniz... Hem şunu da ekliyim çoğu kişi virusten dolayı sınava girmiycek... En başta da ben
  Cevapla
 • Gamze 1 ay önce Şikayet Et
  insan bilmiyorki kim virüstür kimde kronik hastalığıvar bu neya sınav ertelenmelidir acilen sınav psikolojisi yetmiyor bide virüs
  Cevapla
 • özlem 1 ay önce Şikayet Et
  Her şey istediğimiz gibi olmuyor malesef onun için bizleri pek dikkate alacaklarını da sanmıyorum yani boşuna uğraşmak derim buna .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
10 Temmuz gazete manşetleri
CHP'li Mahmut Tanal yine polislere saldırdı: Barikatları yıktı!