Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı! Bakan Selçuk'tan son dakika duyurusu

Son dakika haberi: Okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili durumun görüşüleceği Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Çok kritik toplantı sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Okullar açılacak mı' sorusunun yanıtını vermek üzere açıklamalarda bulundu. Selçuk, 31 Ağustos'ta uzaktan 21 Eylül'de ise yüz yüze eğitimlerin kademeli olarak başlayacağının müjdesini verdi.

GİRİŞ 12.08.2020 21:28 GÜNCELLEME 12.08.2020 21:28
Bu Habere 343 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 31 Ağustos'ta açılması öngörülen ancak vakaların durumuna göre değişkenlik de gösterebileceği söylenen okulların açılıp açılmamasıyla ilgili nihai karar bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından veriliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, toplantının ardından açılamalarda bulunuyor.

Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

KARARLAR OLGUNLAŞTI

Biz eğitimciler sınıfımızdaki her bir öğrenicinin gözünün içine bakar derse öğle başlarız. Bunun böyle devam etmesi için herkesi sorumlu olmaya devam ederek okulları birlikte acaçağız dedik.

Hazırlıklarımızı ve standartlarımızı tamamladık. Uzun süreden beri Sağlık Bakanlığımız ve 2021 eğitim öğretim yılını nasıl başlayacağımızla ilgili karalarımızı olgunlaştırdık. Bilim Kurulumuzun tavsiye kararları neticesinde aşamalı, kademeli eğitim öğretim yılına başlıyoruz. 

31 AĞUSTOS'TA UZAKTAN EĞİTİM 21 EYLÜL'DE YÜZ YÜZE EĞİTİM

31 Ağustos'ta uzaktan eğitim başlayacak. Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de geçilecek. İsteyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren uzaktan eğitime başlayacabilecek.

HANGİ YAŞ GRUBU OKULA BAŞLAYACAK?

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz velilerimiz için de hazırlanan bu klavuzlarımızın takibi öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından takip edilecek.

21 Eylül'den itibaren eğitimin başlaması konusunda Bilim Kurulu'muzun tavsiyesi oldu. Hangi yaşların başlaması konusunda Bilim Kurulu'muzun tavsiyesi olacak. Sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği ve onların çalışmalarına destek olmak için planlamalar yapıyor.

(Kovid-19 tedbirleriyle başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı) Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.

 

MEB, BİLİM KURULU TOPLANTISINI İŞARET ETMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı, dün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak okulların açılmasıyla ilgili değerlendirme sürecinin nihai aşamaya geldiğini duyurarak Bilim Kurulu toplantısına dikkat çekilmişti. Bakanlık açıklamasında, "2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme nihai aşamada. Bilim Kurulu toplantısında alınacak karar, kamuoyuyla paylaşılacaktır." denildi.

OKULLARLA İLGİLİ MODELLER NELER?

Okulların açılmasıyla ilgili 31 Ağustos tarihi açıklanmıştı ancak bu tarihte okullar açılmayabilir. Bilim Kurulu'ndan bu yönde bir tavsiye kararı çıkabilir. Ancak açılırsa da farklı modellerle açılabilir. Bu şu anlama geliyor; açılırsa tüm kademelerde açılmayabilir, hibrit modeliyle açılabilir ya da şehir bazlı açılabilir. Tüm bu seçenekler hem Bilim Kurulu üyeleri tarafından hem de MEB yetkilileri tarafından çalışıldı. Bugün çıkacak kararın ardından okullar ya açılacak ya da ileri bir tarihe ertelenecek. Fakat açılırsa da farklı bir modelle açılacak. 

UZMANLAR UYARIYOR! OKULLAR AÇILIRSA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Koronavirüs nedeniyle eğitime verilen aranın bitmesine sayılı günler kaldı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde okula dönüş gerçekleştirilecek. Bu kurallar neler olacak? Ne gibi tedbirler alındı? Haber7.com olarak Bilim Koleji Müdürü Özden Yılmaz’a sorduk...

YORUMLAR 343
 • seda 4 hafta önce Şikayet Et
  öğretmenler çocuk hareketli çok konuşuyor bilmem ne diye çocuğu psikoloğa gönderir benim çocuğum da olduğu gibi..psikoloğa gidersin bir düzine 1.sınıf 2.sınıf öğrencisi neyse muane ile çocuğu robot eden ilaç verilir bize verildiği gibi..doktora diyorum ki benim çocuğumun dersleri iyi .olsun 3.sınıfa gelince bocalar ilac ver sen..orda birisi dedi ki ilacı verdim çocuk hislerini kaybetti korktum vermedim çocuğum 3.sınıfta denemelerde türkiye 1.oldu sınıfta birinci.bu öğretmene oğlum sizden çekiniyor dedim diye çocuğumu en arka sırada oturttu ödevine çekiniyormuşsun madem bakmayayım diye bakmadı benim gibi derdi olanlar az değil ve bu çocuğun yaralarını kapatmakta öyle kolay değil ..
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  okulların açık olmadığı zamanları MEB iyi değerlendirerek öğretmenlerimizin mesleki gelişimi için bolca seminer çalışmaları yapmalı öğretmenlerimizi zinde tutmalı.bu çaluışmalarda tabiki yüzyüze olmalıdır.
  Cevapla
 • Höst 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş maske takmayı bilmiyormuş. Höst Seni kim öğretmen yaptı hadsiz.
  Cevapla
 • Kul hakki 1 ay önce Şikayet Et
  Kim demisse dogru soylemis vatandas maske mesafe hijyen kul hakkindan anlamayanlarla dolu sen haberlerde dugun asker ugurlama toplu eglence taziye toplanti pazat yolcu tasimada maskesiz mesafesizleri gormuyorsun her haslde aceba marstanmisin aydanmi yoksa o maske mesafe bilyeyenlerdenmisin
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İyimi böyle 7 ay yatıp 12 ay maaş almak. Haram bu öğretmenlere verilen maaş. Türkiyeye 150 öğretmen yeter. Eba dan ders alsınlar. Öğretmenlik okulunu bitirenler garsonluk yapıyor. Öğretmen olanları da madende çalıştırın, benim vergimle bedeva maaş almasınlar.
  Cevapla
 • Öğretmen 4 hafta önce Şikayet Et
  Neden öğretmen olmayı düşünmedin. Bak Necmettin Öğretmen, Aybike Öğretmen maaş almıyor. Beypazarı veya Kızılay iyi gelebilir, hazımsızlık yaşıyorsan kardeşim. Ne çok vergi veriyormuşsunuz bitmiyor ya. Sanki biz vergi vermiyoruz. Gerekirse madende de çalışabilirim. Devlet memuruyuz sonuçta, hangi görevi verirse hazırız merak etme. Senin verginden payıma kaç kuruş düşüyorsa söyle de havale yapayım.
  Cevapla
 • seda 4 hafta önce Şikayet Et
  aynen benim öğrencimin sırtından geçineceksin bir de veliyi beğenmeyeceksin ne öğrettiğin belli belirsiz tonlarca ödev ...ben marttan beri ödev vermeyen arayıp sormayan ve arayıpta ulaşılmayan öğretmenin eğitiminden ağlıyorum ya.. şimdi sildim öğretmen demeye utandığım kişiyi ..ne halimiz varsa görelim bizde kimin umrundayız sanki
  Cevapla
 • anti putçu 1 ay önce Şikayet Et
  kaç tl vergi veriyorsun ve devletten de kaç tl alıyorsun? beyan et de bilelim senin verdiğin para mıymış öğretmenin maaşı. boş beleş konuşma yoksa.
  Cevapla
 • Edaa 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın sonu gelmiş derdiniz ögretmenlerin aldıgı paramı bir veli olarak yazıyorum utanın evlatlarımızın canı daha önemli ocak ayına kadar acılmasın ögretmenlerin aldıklarıda helal olsun o kadar cocuk bir araya gelirse iş çığrından cıkar
  Cevapla
 • Hakan oğuz 1 ay önce Şikayet Et
  Utanç verici
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Olayı anlamayanların anlayabilmesi için illa ortamı görmeleri gerekiyor. İnşallah 21 eylülden önce okullar açılır. Korona vakalarındaki artışı görürler ve haklı imiş öğretmenler keşke açılmasa idi derler. Ne yapılması gerektiğini öğretmen belirliyor sanki kalkmış öğretmene akıl veriyor. 38 kişilik bilim kurulu ve milli eğitim bakanı karar veriyor cumhurbaşkanı onaylıyor. Bilgisi sıfır fikri herkesten çok olanlar öğretmeni suçluyor. Tek suçlu maske takmadan gezen sizlersiniz.
  Cevapla
 • YUSUF 4 hafta önce Şikayet Et
  bence öğretmene gerek yok bizler bir dönem çocuklarımıza öğretmenlik yaptık tek farkımız öğretmenler bizim hakkımızı yedi o kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tüm dünyaya Azerbaycan çağrısı!
Koronavirüs sonrası gittiler! Yüzlerce kişi kasım sonunu bekliyor