Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim ile ilgili bomba kararlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasına ilişkin detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. 21-25 Eylül tarihlerinde uyum eğitimi nasıl olacak? Öğrenciler hangi dersleri yüz yüze eğitimle alacak? Yüz yüze eğimde ders programı belli oldu mu? Yüz yüze eğitimde ders saatleri nasıl olacak? Yüz yüze eğimde teneffüsler ne kadar olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim ile ilgili bomba kararlar
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim ile ilgili bomba kararlar
GİRİŞ 11.09.2020 14:12 GÜNCELLEME 16.09.2020 18:54
Bu Habere 160 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağına ilişkin teknik detayları 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıyla paylaştı.

 

21-25 EYLÜL TARİHLERİNDE UYUM EĞİTİMİ

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıya göre; okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde gerçekleştirilecek.

 

ÖĞRENCİLER GRUPLARA AYRILIP YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPACAKLAR

İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.

İSTEYEN ÖĞRENCİ YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN VAZGEÇİP UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDEBİLECEK

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DERS SAATLERİ NASIL OLACAK?

Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle uyum eğitimi yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak. Okul öncesi eğitimde 21 Eylül tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecek.

İlkokul 1'inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alınacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.

DERS PROGRAMI NASIL OLACAK? ÖĞRENCİLER HANGİ DERSLERİ YÜZ YÜZE EĞİTİMLE ALACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak olan okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı. Covid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları  öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3'er ders saati olmak üzere 6 ders saati, Matematik haftada iki gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, Hayat Bilgisi haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek. Bu dersler ile ilgili olarak yüz yüze işlenemeyen ders saatleri ile ilkokul 1’inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle verilecek. Uzaktan eğitimle ilgili tüm bilgilere uzaktanegitim.meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecek.

TENEFFÜS SAATLERİ BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak'' dedi.

Bakan Selçuk ayrıca, ''İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması sağlanıp her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olmasına özen gösterilecek. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 160
 • Hilal 1 ay önce Şikayet Et
  Eğer ki alışveriş merkezleri, toplu taşımalar, toplu çalışmalar, tatil gezileri, en azından dışarıdan ülkeye insan gelimi durdurulacaksa açılmasın okullar. Buralarda virüs yokmu. Sağlığa biz önem veriyoruz ya diğerleri. Herkez zaten istediği yere gidiyor. Eğitimi nasıl telafi edeceğiz.
  Cevapla
 • Hilal 1 ay önce Şikayet Et
  Evet,çok haklısın. (Bu arada ben ismim de Hilal.)
  Cevapla
 • ayşe 1 ay önce Şikayet Et
  haklısın
  Cevapla
 • Nurten 1 ay önce Şikayet Et
  Lutfen 8 ci siniflar acilsin 1 suniflar bir sene gec gitse olur zaten cocuklar 6 yasinda basliyor 1 sinifa korumayi bilmiyorlar.bari 13 yas cocuklar kendilerini korur lgs ye girecekler bu cocuklar ne bilgiyle lgs girecekler hangi bilgiyle onlayn ders alarakmi olan 8 siniflara oluyor lutfen yalvaririz 8 siniflar acilsinnnn
  Cevapla
 • Hilal 1 ay önce Şikayet Et
  Evet ya,bencede.
  Cevapla
 • Zehra diken 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke acilsa
  Cevapla
 • Nazlı nar 1 ay önce Şikayet Et
  Merhabalar hep okul öncesi 1. Siniflardan bahsediliyor lise birinci sınıflardan niye bahsedilmiyor onlar ögrenci degilmi kimilerinde bilgisayar kiminde internet olamayanlar onlarin hali ne olucak size soruyorum
  Cevapla
 • Alev 1 ay önce Şikayet Et
  Uzaktan egitim ne güne duruyo boş boş konuşma otur evinde izle
  Cevapla
 • ayşe 1 ay önce Şikayet Et
  evet haklısın
  Cevapla
 • Elvin 1 ay önce Şikayet Et
  Ya ortaokulla ilgili hiçbir şey söylemiyor
  Cevapla
 • Çiğdem çalışır 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen hep 1. Sınıf bende 8. Sınıfım bilgi 0
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Gürsel Tekin'den İzmir depremi sonrası skandal paylaşım
İzmir'de çok büyük deprem! Erdoğan'dan son dakika açıklaması