İlkokul 2,3,4 ve Ortaokul 5,6,7,8 sınıflar ne zaman okula başlayacak? MEB 2020 çalışma takvimi

İlkokul ve ortaokul açılış tarihi öğrencilerin gündeminde ilk sırada yer alıyor. MEB 2020-2021 eğitim yılı çalışma takvimini paylaştı. 21 Eylül’de yüz yüze eğitime anasınıfı ve 1.sınıf öğrencileri başlayacak. Diğer kademe ve sınıflarda olan öğrenciler ise ilkokul ve ortaokul ne zaman açılacak? sorusuna cevap arıyor. Milli Eğitim Bakanlığı vaka sayısındaki artış ve salgının seyrini dikkate alarak değerlendirme...

 İlkokul 2,3,4 ve Ortaokul 5,6,7,8 sınıflar ne zaman okula başlayacak? MEB 2020 çalışma takvimi
İlkokul 2,3,4 ve Ortaokul 5,6,7,8 sınıflar ne zaman okula başlayacak? MEB 2020 çalışma takvimi
GİRİŞ 20.09.2020 10:54 GÜNCELLEME 20.09.2020 10:54
Bu Habere 230 Yorum Yapılmış

Mart ayından bu yana kapalı olan okullarda 21 Eylül’de ders zili çalacak. Okula başlayacak sınıfların belli olmasının ardından İlkokul ve ortaokul öğrencileri kendilerinin yüz yüze eğitime başlayacağı tarihi fazlasıyla merak ediyor. Bilim Kurulu tavsiyesi doğrultusunda İlkokul 2,3,4 ve Ortaokul 5,6,7,8. sınıflar için değerlendirme yapılacak. Salgının gidişatına ve vaka sayısına göre kademelendirme yöntemi veya şehir bazlı okulların açılması gündemde. Salgının yoğun yaşandığı illerde Hıfzıssıhha kurulları okulların açılıp açılmamasına karar verebilecek. Bakan Ziya Selçuk yaptığı açıklamada Avrupa’da okulların tüm kademeleriyle açıldığına dikkat çekererek ülkemizde kontrollü ve kademeli bir açılıştan yana olduklarını ifade etti. Peki okullar ne zaman açılacak? İşte MEB 2020-2021 eğitim yılı okulların açılış tarihi...

2020 VGM burs başvuru tarihleri: Geri ödemesiz aylık 300 TL VGM burs başvuru şartları!

MEB açıkladı: 2020-2021 sınavlar okulda mı yoksa online mı yapılacak? Randevulu sınav sistemi..

 

 

İLKOKUL VE ORTAOKUL NE ZAMAN OKULA BAŞLAYABİLİR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  yaptığı açıklamada “ 21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. MEB ve Sağlık Bakanlığının yürüttüğü ortak çalışma neticesinde İlkokul ve ortaokulların yüz yüze eğitime başlayacağı tarih belli olacak.

 

“ BAŞLATMAMA KARARI ALABİLİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından okullarla ilgili açıklama yaptı. Okullarla ilgili genel karar alındığına değinen Koca “ Hazırlık ve 1. sınıfların 21'inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzıssıhha kurulları başlatmama kararı alabilir.” dedi. İlkokul, ortaokul ve diğer kademeler için 2-3 hafta içerisinde salgının durumunun değerlendirileceğinin altını çizen Bakan Koca  kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.” şeklinde konuştu.

UZAKTAN EĞİTİM KAÇ GÜN DEVAM EDECEK?

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 31 Ağustos tarihinden bu yana uzaktan eğitim ile ders işlemeye devam ediyor. 21 Eylül tarihinde 1. sınıflar ve anasınıfı öğrencileri için ders zili okullarda çalacak ve yüz yüze eğitim başlayacak. İlkokul 2,3,4 ve Ortaokul 5,6,7,8 sınıf öğrencileri 21 Eylül tarihinden itibaren 2 veya 3 hafta süre boyunca EBA TV’den ders işlemeye devam edecek.

HES İLE ANLIK VAKA SAYISI TAKİP EDİLECEK!

Bakan Ziya Selçuk Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile öğrenci, öğretmen, veli ve servis şoförlerinin takip edileceğini duyurdu. Açıklamasının devamında bu uygulamanın Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak çalışması olduğuna dikkat çeken Selçuk “ Böyle bir sistem kurduk, bugün tamamlandı. İlk defa açıklıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak bir çalışması bu. Bütün velilerimizin takibi konusunda, eğer herhangi bir ailede bir pozitif vaka durumu söz konusu ise o çocuğumuzun bulunduğu sınıfta öğretmenle, çocuklarla ilgili bir tedbir alıyoruz. Yani o sınıfı uzaktan eğitime davet ediyoruz. Çocuğumuzla ilgili bir bilgiyi aldığımız anda özel bir odaya alacağız, anne-babasına, sağlık kurumuna haber vereceğiz. Gereken bir prosedür var o uygulanacak.” dedi.

OKULLAR AÇILIRSA DERSLER NASIL İŞLENECEK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında okulların açılmasıyla ilgili detayları paylaştı. 1. sınıf öğrencileri için sınıfların ikiye bölüneceğini açıklayan Selçuk” "Temelde pazartesi-salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu diyelim ki 'kırmızı, yeşil veya mavi grup' olur. İkinci grup da 'mavi' grup olarak perşembe-cuma gelsin, çarşamba günü ve hafta sonu bir ara verelim istiyoruz." dedi. İlkokul ve Ortaokul kademelerinin açılmasına karar verilirse benzer uygulamaların diğer öğrenciler içinde uygulanılması düşünülüyor.

MEB 2020-2021 EĞİTİM YILI TAKVİMİ!

Uzaktan eğitim 31 Ağustos tarihinde başlayacak.

Özel okullar 17 Ağustos tarihinden itibaren uzaktan eğitime başlayabilecek.

18 Eylül’de uzaktan eğitim sona erecek.

21 Eylül tarihinde hazırlık sınıf ve 1. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacak.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak

Birinci dönem 22 Ocak Cuma günü sona erecek.

Yarıyıl tatili 25 Ocak Pazartesi günü başlayacak 5 Şubat Cuma günü sona erecek.

İkinci dönem 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

İkinci dönem ara tatili 12-16 Nisan arasında yapılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü sona erecek.

2020-2021 EĞİTİM YILINDA SINAVLAR OKULLARDA YAPILACAK!

Bakan Ziya Selçuk yaptığı açıklamada bütün sınıflar için sınavların okullarda yapılacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl salgına diğer ülkeler gibi hazırlıksız yakalandıklarına dikkat çeken Selçuk “Dolayısıyla o şartlara uygun kararlar aldık. Bu sene öğrencilerimizin müfredatımızın tamamından sorumlu olmasını, ölçme değerlendirme açısından okullarda sınav yapılmasını gündeme getiriyoruz. Bütün sınıflar için de tüm sınavlarda okullarımızda yapacağız. Uzaktan eğitim devam ediyor olsa bile.” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DERS SAATLERİ DEĞİŞTİ!

 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimde ders saatlerinde ve teneffüs dakikalarında değişiklikler yapıldı. İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ilk haftada her biri 30 dakika sürecek 5 ders saati uyum eğitimi alacak. Uyum haftasının sona ermesinin ardından 28 Eylül 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 230
 • İLKİM NAZ 13 saat önce Şikayet Et
  3 sınıflar
  Cevapla
 • Esma nur 1 gün önce Şikayet Et
  uff corona bizi me hallere düşürdün çok sıkıldım evde bu arada 5. sınıf ne zaman açılıcak patladımmmmmm evde durmaktan
  Cevapla
 • nurcan 1 gün önce Şikayet Et
  aynen doğru patlıyorummm
  Cevapla
 • wswsq 1 gün önce Şikayet Et
  6. sınıflar ne zaman başlayacaklar
  Cevapla
 • Veysel Altunbey 4. 1 gün önce Şikayet Et
  1. 4. 9. Sınıflar açılması lazım anasınıfı gerekyok
  Cevapla
 • Beyza 1 gün önce Şikayet Et
  Kesinlikle hayıır 4ler ne alaka 1. 7.8. Sınıflar gitmeli sanırım sen 4 e gidiyosun hiç zor değil 7.sınıflar lgs ye yaklaşıyor 8. Sınıflar lgs nin tam ortasında sen ise 4 9 diyosun
  Cevapla
 • Batuhan 1 gün önce Şikayet Et
  8. Sınıf peki ???
  Cevapla
 • Saane ismimden 1 gün önce Şikayet Et
  4. Ne zaman
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aliyev'den BM'de tarihi sözler!
Şehit haberi sonrası MSB çok sert uyardı: Ateşle oynamayı derhal kes!