2020 YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Yabancı Dil Sınav sonuçları tarihi!

27 Eylül tarihinde düzenlenen YDS sınavına katılan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi araştırıyor. Yüksek lisans, lisans yapmak isteyenler ve devlet kurumlarında işe girişte istenilen yabancı dil seviyesinin tespit edilmesi için sınava katılanlar heyecanla YDS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020 YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Yabancı Dil Sınav sonuçları tarihi!
2020 YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Yabancı Dil Sınav sonuçları tarihi!
GİRİŞ 19.10.2020 13:01 GÜNCELLEME 19.10.2020 13:01

ÖSYM 2020 sınav sonuç takvimini yayımladı. Yabancı Dil alanındaki yeterlilik seviyesini öğrenmek isteyen vatandaşlar 27 Eylül tarihinde sınava girmişti. Sınavın üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen henüz sonuçlar açıklanmadı. Doçentlik, lisans ve yüksek lisans başta olmak üzere birçok alanda yabancı dil seviyesini ölçmek isteyen adaylar sınava katıldı. ÖSYM sınavın hemen ardından YDS soru kitapçığını adayların erişimine açmıştı. Sınav sonuçları ÖSYM AİS üzerinden T.C kimlik numarası ve şifreyle öğrenilecek. Peki Yabancı Dil sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2020 YDS sınav sonuçları tarihi…

YDS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından yayımlanan sonuç takvimine göre YDS sonuçları 23 Ekim 2020 tarihinde adayların erişimine açılacak. 

Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar T.C kimlik numarası ve şifreleriyle ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresinden ve mobil uygulama üzerinden sonuçlara erişebilecek. 

İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri/duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. İlgili kamu kurum ve kuruluşları adaylara ait sonuç bilgilerini, Merkezimize resmi olarak başvurdukları takdirde web servis üzerinden alabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

YDS SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır.

Test hazırlanmayan dillerde çeviriler, ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi
olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mustafa Cengiz yönetimi ibra edilmedi
Son dakika: 16 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Günler sonra bir ilk