ÖSYM'den hatalı KPSS iddiası: Adaylar isyanda!

ÖSYM, kamu kurumlarına girmek isteyen yaklaşık 1,5 milyon kişinin katıldığı KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi’nde 3 soruyu iptal etti, Alan Bilgisi Sınavı’nda da iki sorunun cevap şıkkını düzeltti. Geçmiş yıllarda da soru iptalleriyle gündeme gelen ÖSYM’nin bu hatası adayların tepkisini çekti.

GİRİŞ 23.10.2020 10:14 GÜNCELLEME 23.10.2020 10:49
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kamu kurumlarında görev almak, öğretmen olmak isteyen yaklaşık 1,5 milyon kişinin eylül ayında katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) sonuçlarını dün açıkladı.

 

Adayların sınav sonrasında iddia ettiği gibi ÖSYM, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi’nde (ÖABT) 3 soruyu iptal etti, KPSS Lisans Alan Bilgisi Sınavı’nda ise 2 sorunun cevap şıklarını düzeltti.

ÖSYM’nin yaptığı bu hataya büyük tepki gösteren adaylar, iptal edilmesi gereken başka sorular olduğunu ve optik okuyucudan kaynaklanan sorunlar nedeniyle puanlarının yanlış hesaplandığını iddia ediyorlar.   

 

ADAYLARA UYARI GELDİ

ÖSYM yaptığı açıklamada 13 Eylül’de uygulanan 2020-KPSS Lisans Alan Bilgisi Sınavı’nın 3. oturumunda yer alan İstatistik Testi’ndeki 12 numaralı sorunun “E” olarak girilen doğru cevabının “C” olarak düzeltildiğini, 20 Eylül’de uygulanan 2020-KPSS ÖABT’de Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Testi’ndeki 28 numaralı sorunun “D” olarak girilen doğru cevabının ise “C” olarak düzeltildiğini belirtti. Ayrıca KPSS ÖABT’de Beden Eğitimi Öğretmenliği Testi’ndeki 55, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Testi’ndeki 74 ve Okul Öncesi Öğretmenliği Testi’ndeki 52 numaralı soruların iptal edilerek değerlendirme dışı bırakıldığını kaydetti.

ÖSYM, cevap şıkkı ve iptal edilen soruların erişime açtıkları Temel Soru Kitapçığı’ndaki soru numaraları olduğunu kaydederek, adayların kendi soru kitapçıklarındaki soru numaralarının farklı olabileceği uyarısında bulundu. 

SONUÇLAR FARKLI GELDİ

KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok aday, ÖSYM’nin bu hatasına sosyal medyadan tepki gösterdi. Sonuçlarda netlerinin az, yanlış cevap ve boş bıraktıkları soru sayılarının hesaplamalarından fazla geldiğini iddia eden öğrenciler, optik okuyucudan kaynaklanan bir sorun olduğunu ve cevap kâğıtlarını incelemek istediklerini belirtiyorlar. 

İTİRAZ İÇİN 10 GÜN VAR

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların açıklanmasından sonraki ilk 10 gün içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye başvurabiliyorlar. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük süreyi durdurmuyor. 2019, soru kitapçığı ve cevap kâğıdının incelenme isteğinin ücreti 50 TL’ydi. Dilekçenin ÖSYM’ye ulaştırılması gerekiyor. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası olmayan, imzalanmamış, banka dekontu bulunmayan dilekçeler işleme alınmıyor.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Esma 4 ay önce Şikayet Et
  Benim de neylerim beklediğimden daha az geldi şok oldum .
  Cevapla
 • Fatma Acar 4 ay önce Şikayet Et
  Genel yetenekten 27 net işaretledim 5 boşum vardı 32 işaretlemiş görünüyorum doğrularımın çoğunuda yanlış göstermiş tekrar optik okunsun yoksa Ankaraya kadar gidip inceleyeceğim
  Cevapla
 • seyyah 4 ay önce Şikayet Et
  genel kültür , paragraf sorularında Sorular net cevap karşılığı değil . yani 2 x 2 : 4 eder gibi kesin ve kati değil . muallakta ,sana göre farklı ,diğerine göre farklı . ama derinlemesine irdeleseniz birden fazla doğru cevabı çıkabiliyor. kardeşim eğer soru soracaksan net olsun . yoksa yuvarlama her şekilde değerlendirilen olmamalı . ha bunun adı da yorum sorusu oluyor . yorum herkese göre farklı olabiliyor... lütfen insanlara adil davranın .
  Cevapla
 • ne fark eder 4 ay önce Şikayet Et
  aslında değişen bir şey yok kimseye eksik veya fazla puan verilmedi puanlar 75 soru yerine 73 sorudan degerlendirildi veya 80 soru yerine 78 sorudan bu puanları düşük gelen arkadaşların hazımsızlığından kaynaklanan bir durum
  Cevapla
 • Yani... 4 ay önce Şikayet Et
  Zannediyorum bir kez okuduğunuzda anlayamıyorsunuz bayım, size bir kere okuyup yorum yapmamanızı ve haberi bir kaç kez daha okumanızı öneririm.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Ösym bu kpps de çuvalladı resmen. Saçma sapan sorular soruyorlar. Sınavda konuların bir sınırı yok. Her şeyi soruyorlar. En ince detaya kadar soruyorlar. Bu sınavda adaylarda neyi ölçüyorsunuz. Belli değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamle işe yaradı! Herkes Türkiye'yi konuşuyor
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan heyecanlandıran kripto para açıklaması