MEB'den son dakika açıklaması geldi! Sınavların akıbeti belli oldu

Son dakika haber: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), koronavirüs salgını döneminde okullarda uygulanacak sınav sistemiyle ilgili 81 il için bir genelge gönderdi. Köy okullarının bulunduğu, haftada 5 gün yüz yüze eğitim öğretim yapılan okullarda sınavlar, salgından önce olduğu gibi yapılacak. Haftada 2 gün yüz yüze eğitimle veya tamamen uzaktan eğitimle öğrenimine devam eden öğrenciler, okul ortamında sınava alınacak.

MEB'den son dakika açıklaması geldi! Sınavların akıbeti belli oldu
MEB'den son dakika açıklaması geldi! Sınavların akıbeti belli oldu
GİRİŞ 27.10.2020 19:43 GÜNCELLEME 27.10.2020 20:12
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Son dakika: Okullarda sınavların nasıl yapılacağı hususunda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni açıklama geldi.

MEB koronavirüs salgını döneminde ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin 81 il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderdi.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Haftada 2 gün yüz yüze ve diğer günlerde uzaktan eğitim alan ya da velisinin isteği üzerine sadece uzaktan eğitimle öğrenimine devam eden öğrenciler ile 2020-2021 eğitim öğretim yılı başlangıcından itibaren sadece uzaktan eğitime devam eden sınıflardaki öğrenciler için; sınavlar okul ortamında yapılacak.

 

 

KORONAVİRÜS TEMASLI ÖĞRENCİLER NASIL SINAV OLACAK?

Kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da koronavirüs salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Bakanlıktan 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda; 2020- 2021 eğitim öğretim yılının birinci döneminin 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayıp 22 Ocak 2021 Cuma günü sona ereceği belirtildi. Olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirlerin, daha önce hazırlanan genelgelerle açıklandığı belirtilen yazıda, yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin devam ettiği 2020- 2021 eğitim öğretim yılının birinci döneminde resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki derslerin ölçme ve değerlendirme işlemleri belirlendi.

Buna göre; yüz yüze eğitim faaliyetleri ile birlikte uzaktan eğitim faaliyetleri de ölçme ve değerlendirme kapsamına alınacak. İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin il/ilçe hıfzıssıhha kurullarıyla iş birliği içinde aldığı kararlar doğrultusunda haftada 5 gün yüz yüze eğitim öğretim yapılan okullarda (köy okulları) ölçme ve değerlendirme uygulamaları salgından önce olduğu gibi yürütülecek.

OKUL ORTAMINDA YAPILACAK

Haftada 2 gün yüz yüze ve diğer günlerde uzaktan eğitim alan ya da velisinin isteği üzerine sadece uzaktan eğitimle öğrenimine devam eden öğrenciler ile 2020- 2021 eğitim öğretim yılı başlangıcından itibaren sadece uzaktan eğitime devam eden sınıflardaki öğrenciler için sınavlar; okul ortamında yapılacak, ancak kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da koronavirüs salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda ve öğrenciye önceden duyurularak sınava alınacak. Okullarda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulacak ve sınavların tarihine okullardaki sınıf/alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek. Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi 1 ders saati olarak planlanacak ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanacak.

CUMARTESİ GÜNLERİ DE SINAV YAPILABİLECEK

Gerekli görülmesi halinde, cumartesi günleri de okullarda sınav yapılabilmesine imkan sağlanacak. Sınav tarihleri en az 1 hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e- Okul sistemine işlenecek. Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden öğrencilerin, sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım şartları ve hijyen koşulları dikkate alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacak. Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre her 1 dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

SINAV YAPILMAYACAK DERSLER

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak. Proje ve ders etkinlikleri uygulamalarının dersin özelliğine göre yüz yüze veya canlı ders ve çevrim içi diğer ( e-posta vb.) ortamlarda sunulabilmesi sağlanacak. 2020- 2021 eğitim öğretim yılı birinci döneminde bugüne kadar yapılmış olan bir sınav veya ölçme değerlendirme uygulamasının var olması durumunda bunlar geçerli olacak ve e- Okul sistemine işlenecek.

Ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında koronavirüs salgınına yönelik tüm tedbirler eksiksiz ve zamanında alınacak.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Kul Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Tarih vermemisler? Ne zaman olacak?
  Cevapla
 • Betül 1 ay önce Şikayet Et
  15 kasımdan itibaren olacakmkş
  Cevapla
 • galip 1 ay önce Şikayet Et
  Üzerinde iyi çalışılmış, yıllardır özlediğimiz akıllıca bir planlama.. Yılların eğitimcisi olarak tebrikler bakanlığımıza...
  Cevapla
 • Asker 1 ay önce Şikayet Et
  Ben anlamıyorum hastalığın ve virüsün önünü kesilmezken okulların açılması saçma
  Cevapla
 • Rukiye 4 hafta önce Şikayet Et
  Bence de ilkokul 1.siniflari anlıyorum fakat diğer sınıflar acilmamali kalabalık olunca tehlikeli
  Cevapla
 • isimsiz 1 ay önce Şikayet Et
  evt
  Cevapla
 • BTS ARMY 1 ay önce Şikayet Et
  Bende gelecekte eğitimsiz bir milletin olmasını anlamıyorum.
  Cevapla
 • Koronanın Kendisi 1 ay önce Şikayet Et
  Aaaa . Korona var mı . Ayıp ayıp bana kalsa maske takmayan g. Vatandaşa 1 yıl veririm . Herkese günlük 3 maske veririm. Sokakğa çıkma yasağı da olacak . 3 ay kimse çıkmasın . Sonra tüm uçuşlar iptal Türkiye de korona hiç olmaz
  Cevapla
 • Süleyman 1 ay önce Şikayet Et
  Öğrencilerin çoğunun gelmediği sınıflar için 2 veya 3 sınav yapmanın bir anlamı yok dönem sonunda yapılacak tek sınav yeterli gelir diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Necati 1 ay önce Şikayet Et
  Meb okuldaki sınavları iptal etmeli. Çünkü uzaktan eğitim dedikleri şey ne eğitime benziyor, ne öğretime... Ders esnasında bağlantı sorunları, öğrencinin anlayamadığı yerleri yeterince soramaması... vb ne öğretildiki ne sorulacak? Bu sene sınav yapılmadan tüm öğrenciler sene sonunda bir üst sınıfa aktarılmalılar. Meb şu anda okulda sınavlar konusunda anlamsız ve sakat bir yol izliyor.
  Cevapla
 • Omer 1 ay önce Şikayet Et
  Mili eğitim bakanımız bu okulları açmanın çok sacma bir karar olduğunu anlayacak ama iş işten geçecek yazık ,mevzu öğretmenler degil .sistem sıkıntılı .uzaktan eğitim gör,sınava okula ne anlamı kaldı uzaktan eğitimin ,Necati bey çok haklı ,aklı olan okula göndermez çocuğunu
  Cevapla
 • galip 1 ay önce Şikayet Et
  Gayet özenle derslerimizi yapıyoruz. Bazı öğrencilerin alıp alamadığını kontrol edemiyoruz, ama sınıf ortamında da bazı öğrencilerden verim alamıyorduk. Eğitimin kaderi bu. Elbette yüz yüze eğitimin sağladığı iletişim ve eğitim çok farklı.. Çaresizlik ortamında bu kadar da çok iyi...
  Cevapla
 • Türküz 1 ay önce Şikayet Et
  Konu öğretmenler öğrenciler değil arkadaşlar sınav sistemi kökten kaldırılmalı. okul kazanmak için girilen sinavları kaldıracak kapasitemiz yok en azından dersleri geçmek için olan sınavlar kaldırılmalı ezbere dönük sistemin kimseye bişey kazandırdığı yok
  Cevapla
 • Ruhi 1 ay önce Şikayet Et
  Fatih kardeşim özetlemiş aklın yolu bir. Öğrenci psikolojisi sıkışmayınca öğrenme olmuyor.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Öğretmenlerin bir çoğu gayet özverili bir şekilde hem EBA hem de Zoom üzerinden slaytlar, konu anlatan görseller eşliğinde ciddiyetle ders işledi. Soru sormaya engel bir durum da yok. Her sınıfta bağlantı sorunu yaşayan üç veya beş kişi olmasına rağmen, öğrencilerin çoğu keyfi nedenlerle derse gelmedi ve maalesef veliler bu noktada hiç de olumlu yönlendirmede bulunmadı. Sınıf gruplarında gece gündüz yazan ve sosyal medyadan çıkmayan öğrenciler iş EBA'ya gelince kaytarıyorsa burada gelen öğrenci ile gelmeyeni bir birinden ayırt edecek bir sınav da olmalı tabi ki!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suriye Milli Ordusu, ilk askeri kışlasını törenle açtı
Bilim Kurulu tüm seçenekleri gündemine aldı