Son dakika: Okullarda yüz yüze eğitim için yeni karar! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Son dakika haberi: 2020 yılının son kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, milyonlarca öğrencinin beklediği kararı da duyurarak, okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını açıkladı.

GİRİŞ 28.12.2020 19:21 GÜNCELLEME 28.12.2020 19:21
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının son kabine toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın son dakika açıklamalarından sonra okullarda yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak sorusu da yanıt buldu. 

Başkan Erdoğan'dan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Aziz milletim, değerli basın mensupları, sizlere en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. 2020 yılının son kabine toplantısını az önce gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz bu yıllar ülkemizin yakın tarihindeki pek çok önemli hadisenin 100. yıldönümlerini de ifade ediyor. Önce İstiklal Harbimizin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkışlarının 100. yılını idrak ettik. 22 Haziran Amasya, 23 Temmuz Erzurum, 11 Eylül Sivas kongresiyle devam etmiştir. Gazi Mustafa Kemal'in Ankara'ya gelmesinin ardından istiklal mücadelesi yeni bir safhaya gelmiştir.

 

Bayrağı bez parçası, şehadeti sıradan bir ölüm olarak görenlerin, İstiklal Marşı'nı anlayabilmesi mümkün değildir. Bayrak ve ezan hassasiyetini yeri geldiğinde canı pahasına koruyan evlatlarımız var. 

SİBER GÜVENLİKTE ÖNEMLİ ADIM

Ülkelerin sınırlarının korunması gibi dijital alyapısının korunması da önem kazanmıştır. Devletler, dijital güvenliği korumak mecburiyetindedir. Geldiğimiz noktada ülkemizin siber güvenlik politikalarını yeni bir strateji oluşturma konusunda adım attık. İlk haberleşme uydumuzu 2022'de uzaya gönderiyoruz.

Bugünkü kabine toplantısında ulusal güvenlik stratejisi ve eylem planını da görüştük. Yaklaşık 7 yıl önce kurduğumuz ulusal siber olaylara müdahale merkeziyle bu doğrultuda ilk adımı atmıştık. Geldiğimiz noktada ülkemizin siber güvenlik politikalarını kapsamlı ve bütüncül anlayışla özellikle yeni strateji oluşturma konusunda adımı attık. 

Uzunca yürüttüğümüz çalışmalarda sona gelindi. Ülkemizin dijital altyapılarını siber saldırılara karşı inşallah güvenli hale getireceğiz. Bununla kalmayacak; Türkiye'nin bu alanda kendi ürünleri ve firmalarıyla uluslararası düzeyde söz sahibi olmasını da hazırlayacağız. 

Mavi Vatan'dan siber uzaya kadar her sahada egemenlik haklarımıza sahip çıkacağız.

KURAKLIK TEHLİKESİ VE GIDA ÜRETİMİ

Tahminler, dünyanın 2050 yılında 10 milyarlık nüfusun gıda ihtiyacını karşılaması gerektiğini söylüyor. Bugünkünden yüzde 60 daha fazla gıda üretimine ihtiyaç duyulacak. 

Toprak kiralamada amaç bugünün ihtiyaçlarını karşılamak değil yarım asır, bir asır sonrasının taleplerine hazırlık yapmaktır. Türkiye olarak biz de çeşitli yerlerde toprak kiralamaya başladık. Tabii böyle bir vizyonu olmayanlar ülkemizin niçin Sudan'da, Nijer'de toprak kiraladığını anlayamıyor. Sadece anlamamakla kalmıyor bir de çıkıp bize ithamlar yöneltiyorlar. Dünyanın başka hiçbir yerinde hükümetlerin böyle ithamlara maruz kaldığını göremezsiniz. Çünkü orada ülkenin felaketi üzerine ikbal hesabı yapan muhalefet yoktur. 

TARIMDA SON GELİŞMELER

Çiftçimize verdiğimiz destekleri 12 kat artırarak, bitkisel üretimimizi 124 milyon ton ile Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardık.

Sadece 2020 yılında çiftçimize verdiğimiz destek tutarı 22 milyar liradır.

Tarımda) Sadece kendi üretimimize bağlı kalırsak böylesine büyük bir gıda ihracatçısı olamayız.

AİHM'NİN SELAHATTİN DEMİRTAŞ KARARI VE MUHALEFETİN TUTUMU

Türkiye aleyhine alınan her kararın, her saldırının yılmaz savunuculuğunu üstleniyorlar. AİHM, ülkemizle ilgili bir davada kendi hukuki süreçlerine İspanya ve İtalya gibi ülkelerdeki benzer yargılamalarda verdiği kararlara aykırı tavır sergiledi. Biz de çifte standardı uygulamayız dedik.

Vay efendim, sen nasıl böyle bir şey söylersin? Demek ki kendileri bu işlerde yetki sahibi olsalar, bu terörist destekçisini hemen serbest bırakacaklar.

Arkasında durdukları kişi kim? 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 380 iş yeri ve konut dokunulmazlığı ihmal; Türk bayrağını yakma ve ayrıca 6-8 Ekim olaylarının baş sorumlusu. 

Lafa gelince her fırsatta Atatürk'ün partisiyiz diye övünen bu kişiler, çukurcu teröristlere arkadaş; Suriye'den ülkemize saldıran teröristlere vatanını savunanlar; darbecilere mağdurlar diyenler yine bunlar. 

Önümüzdeki dönemde ülkemizin, bu partilere oy verenlerin ferasetiyle köklü bir muhalefet reformunu hayata geçireceğine inanıyorum.

PANDEMİDE SON DURUM

Salgının önüne geçmek için aldığımız kararların yol açtığı zararları hafifletmeye çalışıyoruz. 

Asgari ücret 2021 yılı Ocak ayı itibariyle yüzde 21,5 artışla bekar ve çocuksuz çalışan için net 2 bin 826 lira evli ve çocuklu için 3 bin 14 lira olarak uygulanacaktır. Salgın dönemimizde işverenlere desteğimizi devam ettireceğiz. Böylece işveren ve çalışanlarımıza toplamda 6,5 milyar liralık ilave kaynak aktarmış olacağız. Kısa çalışma ödeneğinin süresini şubat ayının sonuna, nakdi ücret süresini 17 Mart'a kadar uzattık. 

Tüm sıkıntılara rağmen reel sektör ülkemizin yüz akı olmaya devam ediyor. 

AŞIDA SON DURUM NE? 

Çin aşısı yılbaşından önce teslim edilecek. 

İnşallah en kısa sürede kendi üretimimiz olan birden fazla aşıyı milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Vaka sayısındaki düzenli düşüşe uygun olarak kısıtlama tedbirlerini dikkatle gözden geçiriyoruz. Vatandaşlarımdan kısıtlama tedbirlerinin yeniden artmasına ihtiyaç duymayacak şekilde temizlik, maske ve mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmelerini bekliyoruz. Gelişmelerin ümitvar olduğunu gördük. Bu çerçevede yüz yüze eğitime verdiğimiz arayı 15 Şubat 2021'e uzatıyoruz. 

YORUMLAR 115
 • Reco 1 yıl önce Şikayet Et
  Sakın bu hataya düşmeyin,sabredin biraz,yoksa bu günleri ararız.. okullar açılmalı ama Nisan ayından önce asla olmaz.
  Cevapla
 • hormonsuz fikir 1 yıl önce Şikayet Et
  @suleyman, Haklı olanın hakkını vereceksin. Tamam öyle yapalım ukalalığına lüzum yok. sonuçta iyi niyetli yazılmış bir temenni ve uyarı.
  Cevapla
 • suleyman 1 yıl önce Şikayet Et
  tamam abi öyle yapalım
  Cevapla
 • Ak yürek 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanımız okulların ne zaman açılacağını değil uzaktan eğitimin ne zamana kadar uzadığını söylüyor. Yüz yüze eğitime şu tarihte geçeceğiz demiyor. Yani ileriki tarihlerde virüsün durumuna göre tekrar değerlendirme yapılacak.
  Cevapla
 • laedri 1 yıl önce Şikayet Et
  okulların açılması ikinci dönem imkansız gibi.. ekim ayına o da belki.. maalesef halkımız bilinçsiz ve aşırı panik...
  Cevapla
 • Hakikatbin 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis! Devlet özel okullara öğrenci başı 4 bin lira destek veriyor. Bu soyguncular velilerden zaten paralarını alıyorlar, bu neyin desteği Allah aşkına. Yapmayın gözünüzü seveyim, soygunculara fırsat vermeyin
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  sen bu desteğin kime hangi şartlarda verildiğini anlamamışsın. Boş boş konuşuyorsun.
  Cevapla
 • akif 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet özel okullar için yardım etmiyor ,bu yardımları keseli 2 sene oldu
  Cevapla
 • Rüstem 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • keamu 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel okullar her türlü masrafı kendi ceplerinden yapıyor ve sonuçta devletin yapması gereken bir şeyi yapıyorlar, daha çok yönlü bir eğitim veriyor ve devletin müfredatını da uyguluyorlar. Bir devlet okulu bir özel okula göre çok daha masraflı değil mi? Bu iş içinde olan öğretmenler gerçekten fedakarlıkla çalışıyorlar, özel okullar zor ayakta duruyor ve desteklenmelidir.
  Cevapla
 • Kon 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse aldigi paraya sukretmiyor Türkiye'de asgeri ucreti 5milyon olsa niye 6 ti milyon olmadi diye isyan Eder ler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karadeniz'de yeni gaz müjdesi! Bakan Dönmez duyurdu: İlk veriler pozitif
Son dakika: Türkiye Çin'den izahat istedi!