İlkokul, ortaokul lise karnesi dijital olarak mı verilecek? Bakan açıkladı: e-Okul üzerinden..

Okul karnelerinin ne şekilde verileceği öğrencilerin gündeminde ilk sırada. 2020-2021 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 22 Ocak Cuma günü sona erecek. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notu ders katılım etkinlikleriyle verilecek. Lise öğrencileri için 2.dönem sınav gerçekleştirilecek. MEB Bakanı katıldığı programda dijital karneyle ilgili önemli açıklama yaptı. Peki okul karneleri e-Okul’dan mı verilecek?

İlkokul, ortaokul lise karnesi dijital olarak mı verilecek? Bakan açıkladı: e-Okul üzerinden..
İlkokul, ortaokul lise karnesi dijital olarak mı verilecek? Bakan açıkladı: e-Okul üzerinden..
GİRİŞ 07.01.2021 09:06 GÜNCELLEME 07.01.2021 09:07
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Okullarda karne heyecanı yaşamaya hazırlanan binlerce öğrenci karnelerin basılımı yoksa dijital olarak mı verileceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde katıldığı programda olağanüstü süreçlerden geçildiğini ve şartlara uyum sağlamak amacıyla mevzuatta değişikliklerle hareket alanı açtıklarını belirtmişti. Karne dağıtımı sürecinde hareketlilik yaşanmaması için MEB Bakanlığının planları arasında dijital bir karne dağıtımı süreci var. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin ölçme ve değerlendirme işlemleri ders etkinliklerine katılım puanlarıyla belirlenecek. Lise 9,10,11 ve 12. sınıflar için ise daha değişik bir uygulamaya gidilecek. Öğrencilerin karne notlarıyla oluşturulan yıl sonu başarı puanları üniversiteye giriş sınavında etkili oluyor. Bu ve diğer sebeplerden ötürü lise öğrencilerinin birinci dönem karne notlarını ikinci dönem yapılması planlanan yüz yüze sınavlar oluşturacak. Peki öğrencilere e-Okul’dan dijital karne mi verilecek? İşte okullardaki karne kararı...

 

ÖĞRENCİLERE KARNELER NASIL VERİLECEK?

 

 

Anadolu Ajansı Editör Masası programına konuk olan Bakan yüz yüze eğitim ve karne dağıtımına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sömestr tatili olarak bilinen yarıyıl tatiline kısa bir zaman kala yüz yüze hareketliliği artırmak gibi bir şeyi amaçlamadıklarının altını çizen Ziya Selçuk “  O yüzden de bir dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir. Biz mevzuatın esnekliği içerisinde çocuklarımız ve velilerimiz açısından en kolay hangisi oluru düşünmeye çalışıyoruz.” dedi. Olağanüstü dönemlerden geçilen pandemi şartlarında ihtiyaç duyulan hususların mevzuatın içerisinde olmadığına dikkat çeken Selçuk alanı rahatlatmaya çalıştıklarını söyledi.

SENE SONU SINAVLARI “ YÜZ YÜZE YAPABİLİRİZ”

MEB Bakanı Ziya Selçuk’a sene sonu yapılacak sınavların sorulması üzerine İl, ilçe köy verilerini incelediklerini belirterek temaslı olan öğrenci sayısı günlük olarak takip ettiklerini belirtti.  Açıklamasının devamında Selçuk “  Hangi sınıf seviyesinde temaslı ya da pozitif birey sayısı fazladır, bunlar da günlük olarak görünüyor bizde. Bütün bunlarla alakalı olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun belirli bir eşik belirleyip, bu eşikten sonrasında' yüz yüze de yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Sürecin dinamik olarak yaşandığını belirten Selçuk eleştiri aldıklarını, sürecin tam olarak nasıl netleşeceğini dünyadaki etkisinin ne olacağını tam olarak bilmediklerinden kaynaklandığını belirtti. 

15 ŞUBAT’TA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI?

Vaka sayılarında olumlu anlamda gelişme olduğu takdirde hazırlık ve planları olduklarını hatırlatan Ziya Selçuk “  dünyadaki etkisinin ne olacağını tam olarak bilemiyorum ki. Eğer olumlu gelişme, değişme söz konusu olursa şunu şunu yaparız diye biliyoruz. Olumsuz olursa da şöyle bir hazırlığımız da var. 15 Şubat'ta hangi yaş gruplarında yüz yüze eğitime tam olarak geçebiliriz, bu konuda bir hazırlık yaptık. Bu hazırlıkla ilgili açıklamayı yapabilmem için yan taraftaki dosyada salgının seyrini ve Sağlık Bakanlığı'nın verilerini görüyor olmam lazım. Bu veriyi gördükten sonra bunu devreye sokuyoruz." şeklinde konuştu. İşte MEB Bakanlığı tarafından en son yayımlanan takvim;

YORUMLAR 134
 • Fatma durğun 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim oğlum lise öğrencisi ama derslere katılamıyor dört öğrencim var
  Cevapla
 • Ayşegül durgun 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu tableti bulamayanlara var şuan çok sinirlendim orta okul öğrencisiyim
  Cevapla
 • Kemal Kılıçdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim oğlan tabletiyle pubg oynarken heyecanlanıp tableti düşürmüş ekran mafiş yenisini verirler mi acaba.
  Cevapla
 • Ahhaha 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne bu şimdi komik mi?
  Cevapla
 • Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Oraokularda karne Derse katılımına göre mi verilecek cevaplarmısınız
  Cevapla
 • Hasan Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Derse girme ve derstte söz hakkı almayla
  Cevapla
 • ceren 3 yıl önce Şikayet Et
  malesef evt derse hiç gıremeyenler napıcak bılmıyorum
  Cevapla
 • Eylül 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende tablet istiyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya, Ukrayna'nın komuta merkezini vurdu! Flaş 'İskender' detayı
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...