Yapanlar yandı! YÖK suç duyurusunda bulundu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), para ile ödev ve tez hazırlayanlar ile hazırlatanlara suç duyurusunda bulundu.

Yapanlar yandı! YÖK suç duyurusunda bulundu
Yapanlar yandı! YÖK suç duyurusunda bulundu
GİRİŞ 13.01.2021 10:00 GÜNCELLEME 13.01.2021 13:41
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

YÖK tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, para karşılığı tez ya da ödev yapılarak nitelikli dolandırıcılık ve suça yardım suçlarını işleyen internet siteleri ve buralardan yardım alarak üniversiteleri dolandırmaya teşebbüs edenler hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, başkaları için para karşılığı tez ya da ödev yapıldığı ve online sınavlarda yardımcı olunduğu belirtilen internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının açık adreslerine yer verildi.

Danışmanlık/tez yazım ofisleri yetkilileri ile bu yerlerden yardım alarak tez, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışma üreterek kamu kurumlarını aldatanlar ve savcılıkça yapılacak soruşturma sonucunda tespit edilecek faillerin “dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık ve suça yardım etme” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Dilekçede, danışmanlık ofisleri adı altında faaliyet gösteren tez yazım ofisleri gibi yerlere hazırlatılan veya bu yerlerden yardım alınarak hazırlanan lisansüstü tezlerin, bitirme projelerinin ya da ödevlerin mezuniyet ve öğretim elemanı kadrolarına atanmak için kullanılmasının muhtemel olduğu vurgulandı.

Türk Ceza Kanunu'nun nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcılık ve suça yardım etme hükümlerinin bulunduğuna işaret edilen dilekçede, bu çerçevede suçun asıl failinin tez, bitirme projesi, ödev gibi çalışmayı yapanlar olduğu, şikâyet başvurusuna konu olan ve benzeri danışmanlık/tez yazım ofislerinin ise yardım eden sıfatıyla suça ortak olacakları kaydedildi. Bu kapsamda faaliyet gösteren danışmanlık/tez yazım ofislerinin yetkilileri ile bu yerlerden yardım alarak tez, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışma üreterek kamu kurumlarını aldatanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 39, 157 ve 158'inci maddeleri uyarınca kamu davası açılması istendi.

TEZLERİN İPTALİNİN YANISIRA HAPİS CEZASI!

Mevzuata göre, tezini, ödevini ya da bitirme projesini başkasına hazırlattığı tespit edilen öğrencinin bu çalışması iptal olabiliyor. Türk Ceza Kanunu'nda, bu kapsamda dolandırıcılık suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezası, nitelikli dolandırıcılık suçu işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve adli para cezası, suçun işlenmesine yardım eden kişiye suçu işleyene verilen cezanın yarısı kadar hapis cezası öngörülüyor.

 ​YÖK, SINAV GÜVENLİĞİ KONUSUNDA UYARMIŞTI

YÖK tarafından Sınav Güvenlik Tedbirleri konusunda bütün üniversitelere geçen yıl kasım ayında yazı gönderilerek uzaktan veya online yapılan sınavlarda, sınav güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması istenmişti.

Yazıda, son dönemlerde uzaktan/online yapılan sınavlarda kopya çekildiğine veya bazı öğrencilerin yerlerine başkalarını sınava soktuklarına ilişkin çeşitli bildirimler yapıldığına işaret edilerek, "Sınav notlarının, öğrencilerin gerçek kazanımlarını doğru bir biçimde yansıtması yükseköğretim sistemimize güven açısından son derece önemlidir. Üniversitelerimizde ders veren bütün öğretim elemanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de sınav güvenliğini sağlayacak her tür önlemi almakla yükümlüdürler." ifadelerine yer verilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Anketli çalışmalar bilimi yuttu sanal anketler yapıp verileri kurgulayip iki günde makale çıkaranlar ne olacak ne İngilizcesi var ne Türkçesi iki kelimeyi yanyana getiremiyor konuştuğu zaman millet gülüyor komedi bir de dekan oldu KD oy anam oy şimdi gitti Allah'tan gitti onu dekan yapana ne demeli makalelerini tercüme eden ingilizceciler birinci derecede sorumlu bu kişi fenci öyle kolay çalışma yapıyorlar ki kitap yazma yok hemen on isimli on tane makale bugünden yarına doçent aaaa bu ne zaman oldu oldu işte biz de kitap yazıyoruz bilimsel ama zaman alıyor çok isimli paralı yurt dışı makaleler sorgulanmalı fen alanlarında vsvsvbvb....
  Cevapla
 • Eksen 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar yazdıranlarin hepsinin tespit edilmesi lazim
  Cevapla
 • Lütfi 2 ay önce Şikayet Et
  Defalarca doktora yüksek lisans sınavlarına girip kazanamayanların niçinleri araştırılsa gerçekler ortaya çıkar.İki tezleri yeterli bulmayıp zora koşanlar da araştırılmalı.
  Cevapla
 • düzgün haber yap!! 2 ay önce Şikayet Et
  yök boş bence üniversiteler liseleşti liseler ilkokullaştı ilk okullar ana okululaştı
  Cevapla
 • Fatih Seyis 2 ay önce Şikayet Et
  Güzel bir uygulama. Peki ücret karşılığı makalelerini yazdıran ya da İngilizcesini düzelttirenlere nasıl uygulama yapılacak?
  Cevapla
 • Akademisyen 2 ay önce Şikayet Et
  ingilizcesini düzeltirmek suç değil. çok saygın bilimsel dergiler bile makaleleri basmadan önce bunu yapıyor hem de ücret karşılığı yaptırmazsan makalen basılmaz bazı durumlarda. İngilizce önemli bişey değil makale içindeki bilimsel önermeler önemli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna: TB2 SİHA'lar, Donbass'ta düşman Pantsir-S1'leri tespit etti
TUSAŞ'tan sıra dışı bor hamlesi! Test çalışmaları başladı