Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren son dakika haberi: Tatil bazı sınıflara uzadı

Son Dakika haberi: Türkiye'de milyonlarca öğrenci için yarı yıl tatili bugün başlıyor. Nisan ara tatilinin de yarıyıl tatiline eklenmesiyle öğrenciler 15 Şubat’a kadar tatil yapacak. Böylece sömestr tatili 3 haftaya çıktı. Öğrencilere basılı karne dağıtılmadı, elektronik ortamda karneler verildi.

GİRİŞ 23.01.2021 11:41 GÜNCELLEME 23.01.2021 11:47
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan son dakika kararı ile elektronik karne kapsamında Liseliler ise karne almayacak. İlkokullarda ve ortaokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, kanaat notu olarak bilinen derse katılım puanıyla belirlenecek. İlkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıflar, "iyi", "çok iyi" ve "geliştirilebilir" şeklinde, 4'üncü sınıflar ile ortaokullarda ise 100 üzerinden karne notu olacak..

İşte okullarda tatil nasıl olacak? Karneler ve yüz yüze eğitim süreci nasıl başlayacak? sorularının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla aldığı son hali;

2020-2021 eğitim- öğretim yılının ilk dönemi bugün sona eriyor. Okullarda bu sene pandemi sebebiyle karne heyecanı yaşanmayacak. Bugün başlayacak tatil dönemi 15 Şubat'ta sona erecek. 8 ve 12'nci sınıflar içinse destekleme ve yetiştirme kursları için okul yolu göründü.

TATİL SÜRESİ ARTTI

Toplam 18 milyon 241 bin 881 öğrenci ve 1 milyon 117 bin 686 öğretmen üç haftalık tatile girecek. İkinci dönemin 15 Şubat Pazartesi günü yüz yüze başlaması planlanıyor. Normal şartlarda sömestr tatili 22 Ocak'ta başlayıp 8 Şubat'ta bitecek şekilde planlanmıştı. Ancak 12-16 Nisan 2021 tarihleri arasında belirlenen ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklendi. Böylece sömestr tatili 3 haftaya çıktı.

NASIL KARNE ALINACAK?

İlk ve ortaokul öğrencilerine dijital karne verilecek. Lise öğrencileri ise karne almak için ikinci dönemi bekleyecek. İlk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceği, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak alınan karara, yapılan sınavların karne notuna dahil edilmesini isteyen velilerin okul yönetimine başvurabileceği de eklendi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son yaptığı açıklamada "15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili bir ilke kararı aldık" diyerek okullara dönüşle ilgili sinyal vermişti. Ancak Bakanlık yüz yüze eğitim için ikinci dönemi beklemedi. 8 ve 12'nci sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12'nci sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitimin bugünden itibaren başlatılacağı belirtildi.

PANSİYONLAR DA AÇILIYOR

Resmi okullardaki kurslara devam etmek isteyen öğrencilerden barınma ihtiyacı olanlar, salgınla ilgili tedbirlerin alınması kaydıyla valiliklerce belirlenecek okul pansiyonlarında kalabilecek. Özel okulların takviye kursları ile özel öğretim kurslarına devam etmek isteyen öğrencilerden barınma ihtiyacı olanlar ise özel barınma hizmeti veren yurt ve pansiyonlarda kalabilecek. Kurslarda, koronavirüse karşı maske, fiziki mesafe gibi kurallara titizlikle uyulacak.

MESLEKİ GELİŞİM EĞİTİMİ VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim kapsamında görevlendirilen ücretli öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi verecek. 14 bin 643 öğretmenin faydalanacağı eğitim ücretsiz olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimlerin pazartesi günü başlayacağını ve ikinci dönem başlayana kadar tamamlanacağını ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • EYÜP GÜMÜŞ 10 ay önce Şikayet Et
  Merhaba ziya Selçuk hocam ben Eyüp Gümüş lütfen bizede tablet verin konularımızdan gec kaldım lütfen destek verin lütfen
  Cevapla
 • Brawl stars oyuncusu 10 ay önce Şikayet Et
  İnşallah açılır ama günlük virüs testi yapılması şartıyla çünkü okul ortamı sokaklara kıyasla daha kalabalık bence ayrıca 7. Taktirimi aldım tüm öğretmenlerime sevgiler her öğrenciye başarılı sağlıklı huzurlu mutlu bir yıl diliyorum
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 10 ay önce Şikayet Et
  Benim Şanlı albayrağım Ayyıldız Sancağımız Akparti Teşkilatımız'dır selam olsun Dostlarıma Adıyaman ilinden selamlarımızı sunarım Akpartili kardeşlerime Rabbim Erdoğan önderimizi korusun başımızdan eksik etmesin amin inşallah Dostlarım vatanın huzuru için 2023- tarihinde Akparti Teşkilatımız kazanacaktır KALBİNDE NUR OLAN KALBİNDE ÇOKÇA MERHAMET OLAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNDERİMİZİN ELLERİNDEN ÖPERİM ENDERİN SAYGILARIMLA ARZ EDERİM m
  Cevapla
 • Meryem Nisa 10 ay önce Şikayet Et
  Nolur açın ya eve tıkıldık kaldık 7. Sınıflar adına istiyorum bunu
  Cevapla
 • Hande dmr 10 ay önce Şikayet Et
  Liseliler okadar canli derse giriyor ama sınavlardan puan verecekler bu yil
  Cevapla
 • Rozelin 10 ay önce Şikayet Et
  Maglesef diğer ülkelerle bizim ulkemizi karsilastiracak olursak biz baya gerideyiz
  Cevapla
 • Rozelin 10 ay önce Şikayet Et
  Maglesef diğer ülkelerle bizim ulkemizi karsilastiracak olursak biz baya gerideyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlk varış noktası deyip paylaştı: Türkiye bizim en önemli ortağımız
Tarihin en büyük diplomatik atağı! Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştirdi