Son dakika: Üniversiteler için yüz yüze eğitim açıklaması! Karar...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, üniversitelerin yüz yüze eğitime ne zaman geçeceğine ilişkin açıklama yaptı. İlhan, "Rakamların gidişatına bakıp her üniversite kendi olanakları, kendi yeterlilikleri, yürüttükleri eğitim programları dahilinde eğitimin 'çevrimiçi+yüz yüze' ya da sadece 'yüz yüze' olacağına karar vermesi gerekecek" dedi.

GİRİŞ 22.01.2021 11:44 GÜNCELLEME 22.01.2021 14:52
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat'tan itibaren okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılıkları olduğunu açıkladı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da, üniversitelerin yüz yüze eğitime ne zaman geçeceğine ilişkin DHA'ya açıklama yaptı. 

ÜNİVERSİTELER YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN GEÇECEK, NE ZAMAN AÇILACAK?

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerin eğitime çevrimiçi devam ettiğini, bazı programlarda ise yüz yüze eğitim yapıldığını belirterek, "Hem öğrencilerde hem de velilerde iki ayrı görüş mevcut. Bir grup özellikle, 'üniversiteler açılsın, tamamen yüz yüze olsun' derken, bir grup ise 'tamamen çevrimiçi olsun' diyor. Her iki grubun da kendince haklı gerekçeleri var. Ama doğru olan şu; rakamların gidişatına bakıp her üniversite kendi olanakları, kendi yeterlilikleri, yürüttükleri eğitim programları dahilinde eğitimin 'çevrimiçi+yüz yüze' ya da sadece 'yüz yüze' olacağına karar vermesi gerekecek. Üniversiteler kendi kararları ile bu süreci yönlendirecekler. Her üniversitenin kendi programını kendisi yaparak ilerlemesi doğru olacaktır" diye konuştu.

'ÖĞRETMENLERİMİZ İKİNCİ GRUPTA YER ALIYOR'

Prof. Dr. İlhan, Bakan Selçuk'un okulların 15 Şubat'ta açılacağı bilgisini verdiğini anımsatarak, "15 Şubat iyi bir hedef, tabii 15 Şubat'tan önce rakamları değerlendirmemiz gerekiyor. Ona göre yine Milli Eğitim Bakanlığı karar verecektir" dedi. Prof. Dr. İlhan, okulların peyderpey açılması gerektiğine işaret ederek, "Bu sırada öğretmenlerimiz de aşıda ikinci grupta yer alıyor. Bu grubun aşılanması ile beraber günlük rutine dönmek söz konusu olabilir. Evet okullar açılacak belli bir zaman sonra, ondan sonra üniversitelerin açılması değerlendirilebilir elbette; ama vatandaşların gezmek için, sosyalleşmek için dışarıya çıkmaktan biraz itina etmeleri söz konusu olursa bu sefer hem okuluna giden çocuklarımız hem de işine giden kişiler daha rahat ederler. Sosyal alanlarda biraz tasarrufa gitmemiz söz konusu olursa pandeminin üstesinden çok daha rahat gelebileceğimizi vurgulamamız gerekiyor" dedi.

'OKULLARIN AÇILMASI ÇOK DAHA YÜKSEK İHTİMAL'

Prof. Dr. İlhan, okulların açılabilmesi için hasta ve vaka sayısının düşmesi gerektiğini belirterek, "Net bir rakam vermek pek mümkün değil; ama hastanın ötesinde vaka sayısının da aşağıya gelmesi gerekiyor. Vaka sayısında şu sıralar biraz yükseklik söz konusu. Vaka sayısı daha aşağıya gelirse, binli rakamlara, hatta binin altına düşerse okulların açılmasının çok daha yüksek ihtimal olduğunu söylemek mümkün; ama net bir rakam ile konuşmak doğru değil. Hep söylüyoruz, azalış ya da artış eğilimi söz konusu. Şu an 5-6 bin bandında vaka sayısı sabit gidiyor. Daha aşağıya yönelme eğilimi olur, binler civarına gelirse okulların açılması, peyderpey de diğer işletmelerin açılması söz konusu olabilir" ifadesini kullandı.Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Nacizâne 10 ay önce Şikayet Et
  Hayırlısıyla bi açılaydı, böyle zor ki yaa benim linki de göremiyorum dersi kaldırmışlar sistemden birde kopyala yapıştır yapan benden yüksek alıyor bu da ayrı bir mecra Halimi sana arz ediyoruz Allahi M sen en doğrusunu bilirsin biz sana muhtacız el mucib
  Cevapla
 • sevgi cetin 10 ay önce Şikayet Et
  be.nce her yer acilsin kardesim nereye kadar boyle gidecekki
  Cevapla
 • ZorSoru ??? 10 ay önce Şikayet Et
  İstanbulun 20 milyonluk kalabalığından kaynaklı bulaş riskine buna rağmen 1. Hala iç ve dış göçün İstanbula sürmesine 2. Hala isteyenin istedipi yere istediği yükseklkte bina dikip istediği gibi pazarlamasına 3. Toplu taşımada ki sosyal mesafenin sıfır şeklinde sürerek virüs yayılımına ÇÖZÜM PLANI NEDİR ?
  Cevapla
 • Erbil 10 ay önce Şikayet Et
  Yav he he. hep Aynı sey
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan Avrupa'ya puansız veda!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum