Okul, kafe ve lokantaların açılması için tek şart! Erdoğan kabineyi işaret etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kafe ve restoranların açılması ile ilgili konuyu kabine toplantısında ele alınacağını açıklamıştı. Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlar, restoranların ve okulların açılabileceği kademeli normalleşmenin şartlarını yorumladı.

GİRİŞ 24.01.2021 07:42 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:26
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Pandemi nedeniyle alınan yeni tedbirler kapsamında yaklaşık 2 ayı aşkın süredir kapalı olan restoran ve kafelerden yardım çağrıları yükselmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konunun kabine toplantısında ele alınacağını söylemişti.

Peki vaka sayıları hangi rakamlara düşerse restoran ve kafeler açılabilir. Kademeli normalleşme hangi şartlarda başlar? Okullarda yüz yüze eğitime geçilecek mi?

Hürriyet Gazetesi bu soruları uzmanlara ve Bilim Kurulu üyelerine sordu...

İşte yanıtlar;

ACELE ETMEMELİ

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Sokak kısıtlamalarının hem vaka sayısında hem de hasta sayısının azalmasında etkisinin çok olduğunu hepimiz gözlemledik. O yüzden kısıtlamaların kalkması için acele etmemek gerekiyor ama peyderpey vaka sayısı, hasta sayısı daha aşağıya yöneldiğinde elbette bunların kalkması gündeme gelebilir. Belki binli rakamları görürsek Türkiye genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesi söz konusu olur. Restoranların ve kafelerin ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı veriyor. Şu an net bir şey söyleyemesek de binli, 2 binli vaka sayılarını görmemiz daha doğru olacaktır. Vatandaşlarımız vakaların aşağı düşmesi için tedbiri elden bırakmasın. Ancak bu şekilde bir an önce normal hayata dönebiliriz.

POZİTİF YÜZDE 1 OLURSA

Prof. Dr. Levent Akın: Lokanta ve kafelerin açılmasıyla ilgili dünyada olmadığı gibi ülkemizde de özel bir kriter yok. Sadece okullar için bazı kriterler var. En önem verdiğimiz şey, yüksek miktarda aşının kullanılması ve toplumun güvenliği. Bulunduğumuz durum ağustos ayındaki gibi bile değil. O dönemde hasta sayısı 200’lerde giderken, kurallar hafiflediğinde vaka sayısı 10 binlere geldi. Lokanta ve kafelerin açılması ancak testte pozitiflik oranları yüzde birin altına düştüğünde gözden geçirilmeli. Tabii toplumun 15 milyonunun aşılanmasının da büyük önemi var. Bunlara kesinlikle uyulması gerekiyor.

ONLARI ANLIYORUZ AMA...

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: Vaka sayısı düşmüş olsa da hasta ya da ölüm oranları yüksek olabiliyor. Çünkü insanlar birkaç hafta yoğun bakımda oluyor ve tedavi devam ediyor. Biliyoruz bazı meslek gruplarındaki insanlar ekonomik olarak zor durumdalar. Lokanta ve kafe çalışanlarını anlayabiliyoruz. Ancak dünyada etkisini arttıran mutant virüslerin geldiği durum, bu kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda etkili olacaktır. Mutantlar gelecekte önlem alınmazsa, vaka sayısını yükselteceği gibi ölümleri de arttırabilir. O nedenle ülkemizde şu ana kadar başarılı şekilde yürütülen kısıtlamaların bir süre daha devam edeceği görülüyor. Mart ayına kadar vaka sayılarında yaşanacak ciddi düşüşler, yetkili makamlarca mutlaka değerlendirilecektir.

YORUMLAR 85
 • 5151 1 ay önce Şikayet Et
  Bilim kurulu önce kayak merkezlerindeki kalabalık larla ilgilensin küçük esnafa mı gücünüz yetiyor
  Cevapla
 • Huseyinn 1 ay önce Şikayet Et
  Acilsin artik biktikk evde yakinda cebimizdeki parada bitcekk
  Cevapla
 • TAYLAN 1 ay önce Şikayet Et
  Bence de açmayın okulları
  Cevapla
 • Ebru 1 ay önce Şikayet Et
  Okul ve üniversiteleri açmak için aceleci davranmayın.Alinan bu tedbirleri boşa çıkartmayın.Normallesme sürecini vaka sayıları minimuma indirmeden normalleşme sürecine başlamayın.Lutfen biraz duyarlı olun.
  Cevapla
 • Yunus 1 ay önce Şikayet Et
  Okullar açılsın artık. ..
  Cevapla
 • Zehra 1 ay önce Şikayet Et
  Evet ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mısır-Türkiye yakınlaştı, Yunanistan fena tutuştu! Soluğu orada aldılar
Erdoğan'dan sert tepki: Bu bir ruh hastalığının işaretidir