AÖL online sınavlar ne zaman başlayacak? MEB’den kritik açıklama: 1. dönem sınavı soruları...

AÖL 1. dönem online sınavları MEB tarafından açıklanan takvime göre 25 Şubat tarihinde başlayacak. Sınav hazırlıklarını sürdüren Açık Lise öğrencileri sınavların kaç dakika ve ne kadar sorudan oluştuğunu merak ediyor. Çevrimiçi sınavlar Açık Öğretim Okulları Bilgi Yönetimi üzerinden yapılacak. İşte Milli Eğitim Bakanlığından yapılan sınav açıklaması!

AÖL online sınavlar ne zaman başlayacak? MEB’den kritik açıklama: 1. dönem sınavı soruları...
AÖL online sınavlar ne zaman başlayacak? MEB’den kritik açıklama: 1. dönem sınavı soruları...
GİRİŞ 28.01.2021 14:10 GÜNCELLEME 28.01.2021 14:10
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı 5-6 Aralık 2020 tarihinde yüz yüze imkanlarla gerçekleştirilecek sınavları ileri bir tarihe erteledi. Milyonlarca Açık Lise öğrencisini yakından ilgilendiren konuda karar netleşti. AÖL 1. ve 2. dönem sınavları çevrimiçi olarak gerçekleştirecek.  Açık Öğretim Okulları Bilgi Yönetim sistemi üzerinden adaylar öğrenci numarası ve şifreleriyle online sınava girebilecek. Sınavda çıkacak soru çeşitlerini ve sayılarını merak eden binlerce aday araştırma yapıyor. İlk kez internet üzerinden yapılacak olması nedeniyle öğrenciler konuya ilişkin detayları öğrenmek istiyor. Peki AÖL 1. dönem sınavları nasıl yapılacak? İşte konuyla ilgili MEB tarafından yapılan açıklamalar ve son gelişmeler…

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 1. dönem sınavlarının 25 Şubat’ta, 2. dönem sınavlarının ise 25 Mart’ta başlayacağını açıkladı. 

Öğrenciler sınav öncesinde örnek sınav uygulamasında paylaşılacak video ile bilgilendirilecek. Daha önce AÖL yurtdışı programı sınavları online yapılmış ve öğrencilere 20 soru için 25 dakika süre tanınmıştı.

AÖL KAYIT TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “ 25 Şubat 2021 tarihinde başlayacak olan 2020/1. Dönem sınavı (çevrimiçi) ile  25 Mart 2021 tarihinde başlayacak olan 2020/2. Dönem sınavı (çevrimiçi)  arasındaki sürenin;  2020/2. Dönem yeni (ilk) kayıtları almak için çok kısa olması nedeniyle (2020/2. Dönemde alınması gereken yeni (ilk)  kayıtlar) 2020/1. Dönem kayıtları tekrar açılarak 22 Ocak-15 Şubat 2021 tarihleri arasında alınacaktır.” ifadeleri yer aldı. 2. dönem sınavlarının yapılacağı 25 Mart tarihinde sadece 2020/2 yeni kayıt işlemi yapılacaktır. İlk (yeni) kayıt alınmayacaktır.

AÖL ONLİNE SINAVLAR NASIL YAPILABİLİR?

Açık Öğretim Lisesi yurtdışı programı sınavları online olarak gerçekleştirildi.  Benzer bir sistemin AÖL 1 ve 2. dönem sınavlarında da uygulanacağı düşünülüyor.  Öğrencilere sorumlu oldukları her ders için 20 soru soruldu. Çoktan seçmeli olan sorular için 25 dakika süre tanındı. Sınavlar oturumlar şeklinde düzenlenirken her öğrenciye ayrı ayrı gün ve saat bilgilendirmesi yapıldı. Sınav kurallarının ihlal edilmemesi ve kopya çekilmemesi için öğrencilerin tek bir tarayıcı üzerinden sınav oturumunu açması zorunlu tutuldu. Öğrenciler sınav ekranının yanında yeni bir sekme açtığında sistem tarafından uyarı mesajı gönderildi. Yapılan işlemin sürdürülmesi durumunda girilen sınavlar otomatik olarak iptal edildi. 

AÖL SINAVLARI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?

Normal şartlarda öğrencilere sorumlu oldukları her dersten 20 adet soru yöneltilmektedir. Adaylar doğru cevapladıkları sorulardan 5 puan kazanır. Yanlış cevaplanan sorular doğru yanıtları etkilemez. Değerlendirme işlemleri 100 puan üzerinden yapılırken AÖL sınavlarından 45 puan alan öğrenciler derslerini başarılı bir şekilde tamamlamış olur. İşte AÖL 2020-2021 mezuniyet şartları;

YORUMLAR 17
 • Derya 8 ay önce Şikayet Et
  Online sınav olacak madem sınav için internet verilsin
  Cevapla
 • Sema 8 ay önce Şikayet Et
  Ben 2020 ekim ayında 1. dönem sınavı için para yaptırdım bidahami kayıt yaptirmam gerkiyor
  Cevapla
 • haluksabri akdemir 8 ay önce Şikayet Et
  2 dönem kayıt yenileme olucakmı?#
  Cevapla
 • NEFİSE 8 ay önce Şikayet Et
  Evet olucak ama, eylül ayında 1.dönem kaydını yapanlarınki otomatik yapilacak
  Cevapla
 • Zeynep 8 ay önce Şikayet Et
  Kayıt yenilemek için para yatırmak gerekiyor mu tekrar
  Cevapla
 • NEFİSE 8 ay önce Şikayet Et
  Eylül ayında yatırmışsan para yatırmanız gerekmez
  Cevapla
 • Çıgdem 8 ay önce Şikayet Et
  simdi ben anlamadım şubata gireceğimiz sinavin parasını yatırdık yeniden yine mi para yatıracağım bi bilgi verin ona göre para yatiraljm
  Cevapla
 • bilal 8 ay önce Şikayet Et
  evet
  Cevapla
 • dygu 8 ay önce Şikayet Et
  aktif gözukuyorsan ucret yatırmana gerek yok
  Cevapla
 • Abdullah 8 ay önce Şikayet Et
  Yok 2 dönem para yatırmayacaksın
  Cevapla
 • DADAŞ 8 ay önce Şikayet Et
  2. Kez para yatırmanıza gerek yoktur.
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  2 sınava para yatırmayacaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BBC: Erdoğan'ın hamlesi yeni bir krizi engelledi
Cevizoğlu: Sizin kuracağınız iktidar ülkenin bekasından daha mı önemli