Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine Türkiye'den sadece Koç Üniversitesi girdi

Koç Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS tarafından her yıl yayımlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesine 465'nci sıradan girdi. Böylece en iyi 500 üniversite sıralamasında Türkiye'den sadece Koç Üniversitesi yer aldı.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine Türkiye'den sadece Koç Üniversitesi girdi
Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine Türkiye'den sadece Koç Üniversitesi girdi
GİRİŞ 10.03.2021 20:28 GÜNCELLEME 10.03.2021 20:35
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) tarafından her yıl yayımlanan en iyi üniversiteler sıralamasına bu yıl Türkiye'den ilk 500'e sadece Koç Üniversitesi girdi.

Koç Üniversitesi geçen yıla göre 14 sıra gerileyerek listede 465'inci olarak yer aldı. İlk 1000'de ise Türkiye'den dokuz üniversite yer aldı. Koç Üniversitesi'nin yanı sıra Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin geçen yıla kıyasla sıralamada gerilediği, diğer üniversitelerin de yerini koruduğu görüldü.

İLK SIRADA MIT VAR

Dünya sıralamasında birinciliği bu yıl da ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) aldı. 2004'ten bu yana yayımlanan sıralama altı kritere dayanıyor. Sıralamada bu kriterlerin farklı ağırlık oranları var.

EN FAZLA ÜNİVERSİTE ABD'DEN

Listede en fazla üniversitesi bulunan ülkeler ABD ve İngiltere. İlk 1000'de ABD'den 153, İngiltere'den de 88 üniversite yer alıyor. Avrupa'dan ise toplam 408 üniversite var. Bunu 277 üniversite ile Asya-Pasifik Bölgesi ve 177 üniversite ile ABD ile Kanada'dan oluşan Kuzey Amerika izliyor. Listede Çin üniversitelerinin de yükselişte olduğu dikkat çekiyor. Sıralamaya bu yıl Çin'den 50'den fazla üniversite girdi. Dünya genelinde 47 üniversitenin bu yıl ilk kez listeye girdiği belirtiliyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 21
 • @li 8 ay önce Şikayet Et
  Memlekette yer kalmamış gibi kocaaa ormanı traşladilar, binlerce ağacın kesilmesine kimse sesini çıkarmadı malesef, yazıklar olsun
  Cevapla
 • 1071 8 ay önce Şikayet Et
  ne oldu boğaziçi üniversitesi siz de eylemde mi anarşizm de mi listeye girdiniz ?
  Cevapla
 • Mülhem 8 ay önce Şikayet Et
  Harikulade dokundurmuşsun. O kanunlara uygun olarak atanan boğaziçindekisayın rektöre karşı çıkan sözde hoca ve sözde öğrenciler katiyyen amerikan kölesidir. Ve zihinleri kesinlikle uyuşturulmuş insanlardır.
  Cevapla
 • ,,,,,,,,,,,, 8 ay önce Şikayet Et
  İsteyen herkes üni okusun , devlet istihdamı garanti değildir,veee devletin bizzat yönettiği 13 tane üni olsun , öğrencilerini ort okuldan belirlesin 50-100 bin öğrencisi olsun, bilim-teknik okutsun , o 100 bin öğrenci bizi şaha kaldırır, ve çağ yeniden Türk Çağ olur,,,
  Cevapla
 • Velhasıl-ı Kelam 8 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel. Ormanların içinde. Şu gezi olaylarında revire çevrilen Divann otelin sahipleri değil mi bunlar. Keşke ormanları kesmeselerdi.
  Cevapla
 • Okur 8 ay önce Şikayet Et
  Bizimkilerin işi kılık kıyafet laiklik ordu göreve pankartları lgbt eylemleri olunca bu gezi zekalı sözde proflardan ne beklersinizki vatansız olanlarida pensilvanyadan konuşuyor sonuç ortada
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Partili isimden skandal tehdit! Arkadaşın ismini alın! Ben kimim lan?
Mehmet Sevigen: Olayı Deniz Baykal'a anlattığımda gözleri doldu