Son dakika: LGS başvuru tarihleri açıklandı! MEB kılavuz yayımladı

Son dakika haberi: MEB, LGS kılavuzunu yayımladı. Başvurular 5-14 Nisan tarihlerinde olacak. Oturum, sınav süresi ve soru sayısında değişiklik yok.

Son dakika: LGS başvuru tarihleri açıklandı! MEB kılavuz yayımladı
Son dakika: LGS başvuru tarihleri açıklandı! MEB kılavuz yayımladı
GİRİŞ 05.04.2021 10:01 GÜNCELLEME 05.04.2021 10:30
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl 6 Haziran'da gerçekleştirecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu, Bakanlığın "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

Böylece, LGS başvuru tarihleri ne zaman, LGS başvuruları nasıl yapılacak soruları da yanıt bulmuş oldu. 

SINAV TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

MEB'DEN YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI

Kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi.

LGS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

SINAV BAŞVURUSU İÇİN EK İŞLEMLERE GEREK KALMAYACAK

LGS kapsamında 6 Haziran'da uygulanacak merkezi sınavın başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek.

Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8'inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak.

Başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmayacak. Sınava katılmak isteyen öğrenciler herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs'tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YOK

LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli türünde toplam 90 soru sorulacak.

Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

SINAVLI OKULLARDA ÖĞRENCİ KONTENJANI 174 BİN 160

Açıklanan kılavuzun ekinde merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı. Açıklanan listeye göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • VATANDAŞ 8 ay önce Şikayet Et
  YKS'ye girecek olan öğrencilerin evindeki eğitim şartları farklı. Bazı özel okullar bol keseden notlar verip Okul Başarı Puanlarını (OBP) aşırı derecede şişiriyor, doksanlar, yüzler havalarda uçuşuyor. Bazı okullar da adil olacağız diye notları kısıyor da kısıyor. Bu durumda hesaplanan OBP’ları hiç de adil olmayacak ve öğrenciler arasında adil bir sıralama yapılamayacak. Bunu bile bile Okul Başarı Puanlarının (OBP) bu sene Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarına eklenmesi haksızlık olur. Bu sene yapılacak olan üniversite sınavlarında (YKS) alınan puanlara Okul Başarı Puanları (OBP) eklemeyin.
  Cevapla
 • vebal 8 ay önce Şikayet Et
  yuzyuze sınav ıstemıyoruz vebal
  Cevapla
 • yorulduk 8 ay önce Şikayet Et
  acık liseler onlıne sınav yapıyorsa ortaokullara lıselere neden yapılmıyor mebın yuzyuze sınav soylemınden bıktık sureklı yuzyuze sınava saplantı var velılerı dusunun yorulduk
  Cevapla
 • kadir 8 ay önce Şikayet Et
  geçen sene çocuklara ikinci dönem sorulmayarak destek verildi bu sene yarım yamalak eğitim tam sayılarak sorumlu kılındı asıl kayıp nesil bu senenin 8-12. sınıflarıdır.
  Cevapla
 • Sena 8 ay önce Şikayet Et
  Evet bu seneki çocuklara da bı kolaylık sağlanmalı haksizlik oluyor
  Cevapla
 • Tmr 8 ay önce Şikayet Et
  Sınavı iptal etseydiniz keşke çocuklar perişan durumdalar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçi ve vatandaşa müjde!
Sarp Sınır Kapısı'nda yeni rekor kırıldı! 718 TIR çıkış yaptı