Son dakika: MEB, uzaktan eğitimin esaslarını açıkladı

Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığınca, ilkokul ve ortaokul kademelerinde yarından itibaren uzaktan eğitime geçiş sürecine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Son dakika: MEB, uzaktan eğitimin esaslarını açıkladı
Son dakika: MEB, uzaktan eğitimin esaslarını açıkladı
GİRİŞ 14.04.2021 21:43 GÜNCELLEME 14.04.2021 22:16
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, Kovid-19 salgınının tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkedeki değişen seyrinin, 2020-2021 eğitim öğretim yılında okullardaki yüz yüze ve uzaktan eğitim uygulamalarında güncel kararlar alınmasını zorunlu kıldığı ifade edildi. Bu nedenle Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişle ilgili yeni kararlar alındığı hatırlatıldı.

KÖY VE SEYREK NÜFUSLU YERLERDE UZAKTAN EĞİTİM

Genelgeye göre, yarın itibarıyla birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokullar ile köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar dahil olmak üzere tüm resmi ve özel ilkokulların 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek. Tüm resmi ana sınıflarında da eğitime uzaktan devam edilecek. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokulları da dahil olmak üzere tüm ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarında da tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.

8. SINIFLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıfları yüz yüze eğitime devam edecek. Bu sınıflara yönelik destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarına, cumartesi ve pazar günleri de dahil, yüz yüze devam edilecek.

YENİ KARARLAR ALINABİLECEK

Tüm bağımsız resmi anaokulu ve uygulama sınıfları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim sürdürülecek. Ancak bu eğitim kurumlarında salgın kapsamındaki tedbirler doğrultusunda yüz yüze eğitime ara verilmesi ile ilgili olarak il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının milli eğitim müdürlükleriyle birlikte daha önceden aldığı kararlar uygulanmaya devam edilebileceği gibi yeni kararlar da alınabilecek.

İYEP DURDURULDU

İlkokulların 3. sınıfında yürütülmekte olan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle yeni bir açıklamaya kadar durduruldu.

TRT EBA'NIN TAKİP EDİLMESİ SAĞLANACAK

Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan altyapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecek ve TRT EBA'yı da öğrencilerin takip etmeleri sağlanacak.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim anaokulları, özel eğitim ortaokulları ve özel eğitim uygulama okullarının 8. sınıfları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan özel eğitim sınıflarının 8. sınıflarında yüz yüze eğitime devam edilecek. Bu kapsamda evde ya da hastanede eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için de veli talebi doğrultusunda yüz yüze eğitim verilecek. Bunun dışındaki ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ile özel eğitim sınıflarında ve evde ya da hastanede eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için de tüm sınıf seviyelerinde uzaktan eğitim yapılacak.

Kaynaştırma ve bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerden ortaokullarının 8. sınıflarına devam edenler için destek eğitim odası eğitim faaliyetleri yüz yüze veya uzaktan eğitimle sürdürülebilecek.

İlkokul ve ortaokul kademesindeki diğer sınıf seviyelerinde kaynaştırma ve bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerin destek eğitim odası eğitim faaliyetleri uzaktan eğitim yoluyla devam edecek.

Ortaokulların 8. sınıf öğrencilerine barınma hizmeti veren özel yurt ve pansiyonların sadece bu öğrencilere hizmet veren bölümleri açık olacak.

ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Bilinmeyen 7 ay önce Şikayet Et
  Kayıp bir dönem hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Bilinmeyen 7 ay önce Şikayet Et
  Okulda öğretmenlik yapıyorum. Daha okul içinde bulaşma olmadı. Okul kurallara dikkat ediyor öğrencisini sürekli uyarıyor. Ne hikmetse okula gelmeyen öğrenciler korona oldu. Okula gelenlerde hiç problem olmadı. Onun için okullara çamur atmayın. Başıboş çocuklar dışarıda kapıyor virüsü.
  Cevapla
 • Sami mermer 7 ay önce Şikayet Et
  Bizim çocuğun öğretmenleri zoomdan giriyor. Ebada ders yapan yok internetler bedava allah razı olsun reisten ve onun etrafındaki siirtli ve karadenizli arkadaşlarından. Şimdi reis olmayaydı o internet de olmazdı diyeceksiniz ben de Allah razı olsun diyom diyecem.
  Cevapla
 • Öğretmen 7 ay önce Şikayet Et
  Zoom MEB tarafından ücreti ödenerek Türk milletinin kullanımına hediye edilmiştir. Dünyada bunu yapan başka eğitim bakanlığı yok. Allah razı olsun Reis ten ;) Eba sadece isterse öğretmenin giriş için kullanacağı bir arayüz programıdır.
  Cevapla
 • Adana 7 ay önce Şikayet Et
  Okullarda yüzyüze eğitim zorunlu değildi zaten isteyen gönderiyordu isteyen online.
  Cevapla
 • talebe 7 ay önce Şikayet Et
  evet onlara bulaşmaz bulaşsa bile en fazla nezle gibi olurlar diğer ülkelere bakmanız yeterli .o doktor diye yazanda eminim ki ilkokul 2 den terktir.
  Cevapla
 • Ysn 7 ay önce Şikayet Et
  8.sınıflara virüs bulasmiyormu ne kadar saçma
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  bulaşmıyor bakın diğer ülkelere nedense bu virüs birtek ülkemizdeki öğrencilere bulaşıyor galiba o doktor denen şahıs herhalde orta birden terk galiba
  Cevapla
 • Sabri GÜÇ 7 ay önce Şikayet Et
  Doktor adlı yorumcuya; şu aklınla dalga geçiyorsun güya ama komik durumdasın...
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Sınav olduğu için.Cocugunu göndermek istemiyorsan gönderme zorunlu değil.
  Cevapla
 • Osmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  Yorum yaparken azıcık bilginiz olsun, 8 ve 12 lere okul zorunluluğu yok, göndermek istemiyorsan gönderme, ama gitmek isteyene de engel olma.
  Cevapla
 • İlhan Yılmaz 7 ay önce Şikayet Et
  Allah MEB e sabır versin. Geçen yıl sekizlere de uzaktan eğitim vardı bir ara. O zamanda birileri ne olacak çocuklarımıza sınava hazırlanamıyorlar diyordu. Ne yapsın MEB.
  Cevapla
 • Doktor 7 ay önce Şikayet Et
  Onlara bulaşmaz çok ayıp kimse duymasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan Haber7'ye özel açıklamalar
Son dakika haberi: İHA'da dünyada bir ilk! Uçak gemisine konuşlandırıldı...