Liselerle ilgili yeni kararlar! Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile genelge!

Milli Eğitim Bakanlığınca, liselerde yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş ile sınav sürecine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Liselerle ilgili yeni kararlar! Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile genelge!
Liselerle ilgili yeni kararlar! Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile genelge!
GİRİŞ 15.04.2021 22:11 GÜNCELLEME 15.04.2021 22:13
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca öğrencinin merak ettiği detayları açıkladı.

LİSELİLERLE İLGİLİ 81 İLE GENELGE!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, Türkiye genelinde uygulanan Kovid-19 tedbirleri kapsamında Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve 13 Nisan salı yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nda yapılan değerlendirmeler sonucunda yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş konusunda bazı yeni kararlar alındığı belirtildi.

Genelgeye göre, 12'nci sınıflarda yüz yüze eğitime devam edileceği, 12'nci sınıflar ve mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarının cumartesi ve pazar günleri de sürdürüleceği bildirildi.

Hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021'den itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

MESLEK LİSELERİNDE 12'NCİ SINIFLAR HARİÇ UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLECEK

Mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinde 12'nci sınıflar hariç, meslek, alan dersleri dahil tüm sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezlerinde işletmelerde beceri eğitimi ve staj çalışmaları işletmenin talebi, öğrenci velisinin izni ile işletme tarafından gerekli tüm tedbirlerin alınması koşulu ile devam edecek.

12'nci sınıfta yer alan işletmelerde mesleki eğitim dersi ve staj çalışmalarını okulda yapan Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı öğrencilerine yönelik zümre öğretmenler kurulu kararı ile belirlenen uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel kazanımlar ise uzaktan eğitim yolu ile verilecek.

Öte yandan, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarının 12'nci sınıfları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan özel eğitim programı uygulanan özel eğitim sınıflarının 12'nci sınıflarında yüz yüze, diğer sınıf seviyelerinde ise uzaktan eğitime devam edilecek. Bu kapsamda 12'nci sınıf seviyesinde evde eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için de veli talebi doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim sürdürülecek.

Bunun dışında kalan diğer özel eğitim okulları ile özel eğitim sınıflarında kayıtlı olup evde veya hastanede eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için tüm sınıf seviyelerinde uzaktan eğitim yapılacak.

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören 12'nci sınıf öğrencileri için destek eğitim odası eğitim faaliyetleri yüz yüze veya uzaktan eğitimle, diğer sınıf seviyelerinde uzaktan eğitim yoluyla devam edecek.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Yusuf.ir 5 ay önce Şikayet Et
  Her iş uzaktan.
  Cevapla
 • ,,,,,,,,,,,, 5 ay önce Şikayet Et
  Hereks temel lise düzeyinde almalı alabildiği kadar , herkes teknik adam olacak , doktor, avukat olacak diye bir şey yok,,,İsteyen istediğini oluyor zaten,,,
  Cevapla
 • fatma 5 ay önce Şikayet Et
  İstanbul yaşıyorum burdaki hastanelerin hepsi doldu ağır hastalar koltuklarda tedavi oluyo maalesef ama sınav yinede yapılmalı diğmi bunlara rağmen ...
  Cevapla
 • Dimi demi değilmi 5 ay önce Şikayet Et
  diğmi?
  Cevapla
 • Mack 5 ay önce Şikayet Et
  Diğmi?
  Cevapla
 • blackeagle 5 ay önce Şikayet Et
  diğmi?
  Cevapla
 • Tsli 5 ay önce Şikayet Et
  Sınav bu sistemde şart. Sınavsız olunca çocuk hiç çalışmıyor.
  Cevapla
 • Bilal BÖLÜKBAŞI 5 ay önce Şikayet Et
  İş kötüye gitmeye başladı yiğenlerim var okuma yazmayı unuttular durum çok kötü zengin çocuk larıyla bizimkilerin arası hiç kapan mamak üzere açıldı burda okulları kapatın diyenler var siz ya olayın ciddiyetinin farkında değilsiniz yada kasten yapıyorsunuz kapatın demek yerine yeni bir fikir söyleyin .Mesala benim fikrim şu hiç olmassa ilk birinci ikinci ve üçüncü sınıflara haftada bir test yapıp öğretmenleri aşılayıp sınıfların kapasitesini düşürüp tc no tek olanlaŕi bir gün çift olanları bir gün gibi örnek .
  Cevapla
 • Kar 5 ay önce Şikayet Et
  Değil kardeş tek olanda var
  Cevapla
 • Sar 5 ay önce Şikayet Et
  Bütün Tc ler çift haneli değilmi kardeş
  Cevapla
 • Bozkurt 5 ay önce Şikayet Et
  Dediklerin zaten yapıldı kardeş.
  Cevapla
 • Bir öğretmen 5 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim yeğenlerin ile ilgilenirsen başlarında bulunup okuma egsersizleri yaparsan okumayı unutmaz.herşeyi okuldan beklemeyin hele bu salgın ortamında.yok zengin çocukları falan ajitasyon nada gerek yok günde bir saat yeğenlerinle ilgilen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aracının tavanına kafasını vurunca sinirlendi, panelvanı kamyonete dönüştürdü
İBB'den ağaç katliamı!