Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile LGS genelgesi

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine 'Liselere giriş sınavı tedbirleri' konulu genelge gönderdi.

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile LGS genelgesi
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile LGS genelgesi
GİRİŞ 02.06.2021 21:04 GÜNCELLEME 02.06.2021 21:52
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine 'Liselere giriş sınavı tedbirleri' konulu genelge gönderdi. 

Genelgede tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü ülke genelinde 09.30-12.50 saatleri arasında Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) iki oturum halinde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Genelgede Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS), salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık bulundurulacak.

Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir belediyelerce alınacak.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri arasında açık olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak. Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. 

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Güneş 5 ay önce Şikayet Et
  Rabbim bu LGS nin kalkmasını nasip etsin öğrencilere stres ve sıkıntı , psikolojik tramva bunalım kaldırın gitsin
  Cevapla
 • Zeynel 5 ay önce Şikayet Et
  Sınava girecek çocuğuma ve tüm öğrencilere başarılar diliyorum
  Cevapla
 • ucrun 5 ay önce Şikayet Et
  LGS sınavına girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.
  Cevapla
 • Talip Akkoç 5 ay önce Şikayet Et
  Bir öğretmen olarak ,sınavda görev alan öğretmen arkadaşlarımın, öğrencilerin dikkatini dağıtabilecek her türlü ses ,hareket vb. durumlar konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum.
  Cevapla
 • Veysel kaya 5 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz Var olsun.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Sağol
  Cevapla
 • İbrahim 5 ay önce Şikayet Et
  Allahimiza hamd olsun
  Cevapla
 • Eroll 5 ay önce Şikayet Et
  Afiyet olsun
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Milletimiz varolsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücret ne kadar olacak? Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklaması
Azerbaycan'da 14 şehit verilmişti! Helikopter enkazının görüntüleri paylaşıldı