Okullarda telafi eğitimin ayrıntıları belli oldu

Yurt genelindeki okullarda telafi eğitim programı yarın başlıyor. 31 Ağustos'ta sona erecek programın detayları belli oldu

Okullarda telafi eğitimin ayrıntıları belli oldu
Okullarda telafi eğitimin ayrıntıları belli oldu
GİRİŞ 04.07.2021 20:37 GÜNCELLEME 04.07.2021 20:38
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sorumluluk sınavlarının tamamlanmasının ardından, 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı'nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan "Telafide Ben de Varım" programı 5 Temmuz-31 Ağustos'ta yapılacak.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağlık ile İçişleri bakanlıkları ve belediyelere bağlı tesis ile merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle ilgili ayrıntılara "telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden erişilebilecek.

DÖRT ANA TEMA

Gönüllülük esasına göre öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren programda eğitim faaliyetleri "fiziksel", "sosyal duygusal", "akademik gelişim" ve "özel eğitim alanı" olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN YARARLANAMAYANLARA YAZ OKULU

Eylülde ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılıyla sınırlı olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların öncelikle kaydedilmesi şartıyla imkanları uygun okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek.

Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, bu haftadan itibaren açılabilecek.

İKİNCİ SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLER İÇİN OKUMA YAZMA TARAMASI

Program kapsamında, 1'den 2'ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların sonuçlarına göre, ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak. Ayrıca 3. ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasıyla desteklenecek.

Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylülde ücretsiz dağıtılacak.

Liseler için de kritik kazanımlar taraması hazırlayan Bakanlık, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okulların tam zamanlı açılması ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını hedefliyor.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın Gaziantep'te "Telafide Ben De Varım" etkinliklerine katılacak.

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak 31 Ağustos 2020'de başlatılan uzaktan eğitim, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kimi zaman uzaktan kimi zaman yüz yüze yürütüldü.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda Bakanlık tarafından tüm kademelerdeki öğrencilerin karne ve başarı belgeleri, 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan erişime açıldı.

Bakanlık, 21 Haziran'dan itibaren okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre akademik, fiziksel, sosyal duygusal, kültürel ve sportif alanlarda etkinlikler düzenledi.

Bu süreçte uzaktan eğitimde lise öğrencilerinin daha fazla desteklenmesine ihtiyaç duyulduğu tespit edilen başta sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler olmak üzere tüm alanlarda eğitim öğretim faaliyetleri yapıldı.

ETİKETLER
telafi eğitim
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Geçen haftaya kdr okula gelen öğrenciye müdür niye geldiniz diyordu..daha öğrenci gelir mi okula..not bu mudur veya müdüreler 1 saat eksik aldılar mi ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Haftanın da yarışı okulda yoklar
  Cevapla
 • İbrahim 2 ay önce Şikayet Et
  Siteye girdik okula gidip başvuralım dedik okul müdüründen aldığımız yanıt yok kardeşim ne telafisi öğretmen bulamıyoruz bende zor geliyorum oldu .
  Cevapla
 • selçuk 2 ay önce Şikayet Et
  ne telafisi al çocuğunu biraz ortamdan uzaklaştır. içeriğini bilmeden atıp tutma burada.
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Ne telafisi bırakın bu işleri bu sıcakta ders mi olur, olsa da verimli olur mu? Yaz Kuran kursları gibi.
  Cevapla
 • nedret 2 ay önce Şikayet Et
  zorunlu değil , sıcakta okumak yasak mi
  Cevapla
 • 1878 2 ay önce Şikayet Et
  İşkembeden sallamakla olmuyor, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmuyor. Önce programın içeriğine bak, öğren ondan sonra salla
  Cevapla
 • Cevap 2 ay önce Şikayet Et
  Ders değil. Eğitsel geziler, etkinlikler, oyunlar, kültürel faaliyetler olacak. Çocuklar gezileri çok seviyor ve gezilerde de öğreniyorlar.
  Cevapla
 • SELAMET 2 ay önce Şikayet Et
  YAZ DÖNEMİ EĞİTİMİ KANAATİME GÖRE DEVLETİMİZE EXTRA BİR YÜK GETİRECEKTİR.. ÇOK DA VERİMLİ OLACAĞINI sanmıyorum...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk doktordan bilim dünyasını heyecanlandıran proje: Holocheck
İngiliz bilim insanlarından Kovid-19 açıklaması: Kayıp parçayı bulduk