Bakan Selçuk duyurdu: Okul dışı saatlerde ve hafta sonu halk eğitim merkezi olacak

Son dakika haberi: Türkiye'nin her noktasında halk eğitim merkezleri açılıyor. 15 bin mahalle belirlendiğini aktaran Selçuk, her mahallede bir okulun ders dışı ve saatler ile hafta sonunda halk eğitim merkezine dönüşeceğini belirtti.

Bakan Selçuk duyurdu: Okul dışı saatlerde ve hafta sonu halk eğitim merkezi olacak
Bakan Selçuk duyurdu: Okul dışı saatlerde ve hafta sonu halk eğitim merkezi olacak
GİRİŞ 05.07.2021 14:37 GÜNCELLEME 05.07.2021 15:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye genelinde belirlenen 15 bin okulun halk eğitim merkezine dönüştürüleceğini açıkladı. Selçuk, "Türkiye'de 15 bin mahalle belirledik. Bu mahallelerdeki birer okulumuzu, okul dışı saatlerde ve hafta sonlarında halk eğitim merkezine dönüştürüyoruz" dedi.

"BİN TANE HALK EĞİTİM MERKEZİ YETMİYOR"

Bakan halk eğitim merkezleri (HEM) için şu açıklamayı yaptı:

"Bunun sadece sohbetini değil, gereğini yapmakla mükellef insanlarız. Türkiye'de yaşayan her insanımızın erişimini artıracak hizmetler olan çalışmalar bir kat daha artıyor. Biz eğer bu kurumları kurmazsak, geliştirmezsek, insanların yaşam boyu eğitim alma imkanları daralacak ve biz durdukça paslanacağız. O yüzden de HEM'leri çok önemsiyoruz ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz vasıtasıyla çok çeşitli projelere imza atıyoruz. Türkiye'de 15 bin mahalle belirledik. Bu mahallelerdeki birer okulumuzu, okul dışı saatlerde ve hafta sonlarında HEM'e dönüştürüyoruz. Çünkü yaklaşık 1000 kadar olan halk eğitim merkezimiz yetmiyor, çok büyük bir talep var, müthiş bir başvuru var. O yüzden de yeni binalar yapamıyorsak, yeni birtakım merkezler oluşturamıyorsak ne yapabiliriz diye düşünürken arkadaşlarımız 15 bin okulumuzu 15 bin mahallemizde seçip HEM yapmaya karar verdik."

KÖY MUHTARLARINA MEKTUP: İSTERSENİZ HEM AÇABİLİRSİNİZ

Birkaç ay önce köy muhtarlarına bir mektup yazdığını ve köylerde yaşayan yetişkinler için de isterlerse HEM açabileceklerini söylediğini anımsatan Selçuk şunları kaydetti:

"Yeni bir bakış açısı geliştirip her köyümüzde isterlerse, dilerlerse 386 alandan herhangi birine 8-10 yetişkinin bir araya gelmesiyle beraber orayı HEM yaparız dedik. Şu ana kadar 100 bini aşan kursiyerimiz var ve bu arkadaşlarımız bu kursları, bu sertifikaları aldıktan sonra kooperatifler kuruyorlar ve ürettiklerini satıyorlar. Özellikle bu kadınlar arasında daha yaygın olarak görülen bir şey. İşte tam da 2023 Eğitim Vizyonu'nda eğitimde fırsat adaleti dediği şey de bu. Fırsat eşitliği değil, fırsat adaleti. Çünkü eşitlik, herkese eşit vermektir, adalet ise hak ettiği şeyi vermektir. Herkesin hak ettiğini alabilmesi halk eğitim merkezlerimizi yeni bir çıtaya kavuşturuyoruz. 'Herkes İçin Her Zaman Her Yerde' sloganıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz."

SURİYELİ ÖĞRENCİLERE DESTEK ÇAĞRISI

Bakan Selçuk, Gaziantep'teki yeni HEM'in oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

AB'nin bu gibi desteklerinin artmasını beklediklerine dikkati çeken Selçuk, yeni yapılan HEM gibi yeni 100 daha tesis beklediklerini aktararak, "Türkiye, Suriyelilerin misafir edildiği bir yer. Biz bu insanlara da hizmet etmeyi gönülden sürdürüyoruz. Bu anlamda Suriyeli misafirlerimizin okullaşması oranında her geçen gün dünya rekorları kırıyoruz. Sadece Şehitkamil'de ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenci sayısı 6 bin 600. Bu rakam, dünyada birçok ülkenin bir araya gelip de göçmen olarak dahi alamadığı sayı. Bunlarla ilgili destekler tüm insanlığın vicdanı olarak, tüm insanlığın barışa hizmeti olarak önemli diye düşünüyorum." dedi.

TELAFİ EĞİTİM BAŞLADI

Selçuk, 1.5 yıl sürecek Ulusal Destekleme Programı'nın alt dalı olan telefi eğitimin de başladığını belirtti. 

Bugün, telafi eğitiminin yaz bölümünün yaşandığını aktaran Selçuk, her il ve ilçede, hangi okulda hangi saatte neler var gibi bilgilere herkesin "telafidebendevarim.meb.gov.tr" adlı internet sitesinden erişebileceğini anımsattı.

Bakan Selçuk, öğrencilerle penaltı atışı oynadı.

"SURVİVOR OYUNLARI VAR"

Gençlik kampı gibi yüzlerce merkezde eğitimler verildiğini belirten Selçuk, "Buralarda çeşitli zeka oyunları var, survivor oyunları var. Öğretmen arkadaşlar da bu oyunların bir parçası olarak eğlenceli faaliyetler yapıyorlar. Mesela az önce öğretmen takımı ile birlikte paintball oynadım ve beni vurmakla ilgili baya girişimleri oldu. Burada öğrencilerin gözlerindeki pırıltıyı gördüğümde inanın çok mutlu oldum ve bütün Türkiye'de okullarımızda bu tür faaliyetlerin yapılıyor olması bizi çok mutlu ediyor. Velilerimize çağrım; yaz boyunca çocukların ihtiyacı olan hangi konuda isterlerse bizim eğitimlerimiz var ve ücretsiz olarak bu eğitimlerden yararlanabilirler." dedi.

Bakan Selçuk, gençlik kampında paintball kıyafeti giydi, silahla hedef olan balonları vurdu. Kamp alanı içindeki eğitim alanlarını gezen Selçuk, öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Ayrıca Şahinbey Belediyesi Akkent Spor Köyü'nü de ziyaret eden Selçuk, çocuklarla bir araya geldi, onlarla penaltı atışı yaptı ve kaleye geçti, okçuluk bölümünde ise ok attı.

KAYNAK: AA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Ah MEB im ah 2 ay önce Şikayet Et
  Yine biri reklam için bir kuyuya taş attı. Kırk akıllı çıkara... Öğretmeni, hizmetlisi olmayan okullarda, halk eğitimlerde ne yapılacaksa...
  Cevapla
 • EMEKLİ 2 ay önce Şikayet Et
  EĞİTİM Sistemi Deneme Tahtası Resmen Çöktü uyuşturucu yaşı da ilk okullara kadar girdi diyorlar bumu Eğitim. ZAMLAR Kasırga gibi YIKTI GEÇTİ 1 yılda her şeye %100 zam geldi paramız Eridi en küçük para birimi 25 kuruş oldu diğer 5 kuruş 10 kuruşları alan satan yok...
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  halkeğitim ne yapacacak işlerini okullar yapacaksa ???
  Cevapla
 • İsminiz 2 ay önce Şikayet Et
  halk eğitimin olmadığı yerlerde , okullarda halk eğitim merkezi olarak hizmet verilecek
  Cevapla
 • Murat DEMİRKAN 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan bek önce temizlik personeli alsın okullara
  Cevapla
 • vatansever32 2 ay önce Şikayet Et
  büyükşehirlerde bilhassa istanbulda ilk okul sorunu var. bu sorunuda çözseniz ne güzel olacak.
  Cevapla
 • Hasan Hüseyin 2 ay önce Şikayet Et
  Büyük şehirlerde nüfus problemi var milli güvenlik problemidir acilen boşaltılıp nüfus Anadolu ya yayılmadır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu fiyatın bir açıklaması yok: Yüzde 86 zamla satıyorlar!
Utanç anıtı dikelim - 17 Eylül günün gazete manşetleri