Son dakika haberi: Tercih sonuçları sonrası YÖK Başkanı'ndan açıklama

Son dakika haberi: Matematik testinin öğrencilere zor geldiği YKS’de yapılan analizlere göre, tercihte bulunan adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleşti. Hukukta büyük düşüş yaşandı, ilk kez 71 binlere geriledi.

Son dakika haberi: Tercih sonuçları sonrası YÖK Başkanı'ndan açıklama
Son dakika haberi: Tercih sonuçları sonrası YÖK Başkanı'ndan açıklama
GİRİŞ 01.09.2021 07:19 GÜNCELLEME 01.09.2021 07:30
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşen sınavının sonuçlarının duyurulmasının ardından 5 Ağustos günü başlayan tercih dönemi 20 Ağustos’ta sona ermişti.

%52’Sİ İLK ÜÇ TERCİHİNDE

Matematik testinin öğrencilere zor geldiği YKS’de yapılan analizlere göre 2021-YKS’de tercih yapan adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleşti.
Adayların yüzde 52,02’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Tercih yapanların yüzde 27,52’si 1.tercihine, yüzde 14,41’i 2.tercihine, yüzde 10,09’u 3.tercihine yerleşti.

GÖZLER ŞİMDİ KAYITLARDA
Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

ÇÖKME İLK DEFA YAŞANMADI
ÖSYM’nin yaptığı altyapı yatırımları YKS sonuçlarında meyvesini de verdi. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM’nin resmî internet sitesine erişimde herhangi bir aksama yaşanmadı.

ÜZÜLMEYİN: İKİ İHTİMAL DAHA VAR
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bir programa kaydolma hakkı kazanan gençleri ve ailelerini tebrik ederek “Aramıza hoş geldiniz” dedi. Özvar “İlk yerleştirme işlemleri neticesinde herhangi bir programa yerleşemeyen gençlerimizin de üzülmemelerini ve bilhassa ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ederim. Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme ve devamında bu seneye has yapılmasını kararlaştırdığımız ikinci ek yerleştirme işlemlerinde şansınızın devam ettiğini özellikle hatırlatmak isterim” değerlendirmesinde bulundu.

“HUKUKTAKİ DÜŞÜŞ İNANILMAZ”
Eğitimci Onur Soğuk “İlk verilere göre hukuk sıralamaları bayağı gerilemiş gibi duruyor. Hukuktaki büyük düşüşün nedeni sadece ilgi azlığıyla açıklanamaz, ön sıralamalarda dahi düşüşler var. Demek ki matematik etkisiyle önde tahminimizden çok daha fazla sayısalcı varmış TM’lerin içinde” dedi.
Eğitim Danışmanı Muhammet Tosun “Hukuktaki düşüş inanılmaz. Seneye hukuka inanılmaz bir yatay geçiş dalgası olur. ‘Nasılsa gelmez’ diye yazmayan herkes merkezî puana koşacak” diye konuştu.
Benzer noktaya değinen Eğitim Uzmanı Salim Ünsal da “Hukuk bitmiş. Devlette 71 bin 900 ne demek ya” diyerek tepkisi gösterdi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Ahmet @ 3 ay önce Şikayet Et
  En mutsuz ve huzursuz meslek grubu dur "hukuk"
  Cevapla
 • ziyag 3 ay önce Şikayet Et
  ben çocuklarıma hukuk okursanız hakkımı helal etmem dedim. Yalancı düzenbaz olacağına okumasın daha iyi.
  Cevapla
 • ANNEMANNEM 3 ay önce Şikayet Et
  lütfen liseye geçişte ciddi bir şekilde mesleğe yönlendirin ciddi alan sınavlari ile bölümünde yükseltin yardımcı eleman. teknisyen .tekniker .uzman.....gibi . çocuk lise hemşirelikte 4 yıl okuyor lisans hemşireliği kazanamıyor çunkü matematik yapamıyor düz lisedeki matematik yapıp hemşireliğe gidiyor sıfırdan eğitim alıyor sağlık meslek lisesindeki çocuğun 4 yıl aldığı hemşirelik boşa gidiyor .meslek liselerinin hepsi aynı.....
  Cevapla
 • vatandaş.. 3 ay önce Şikayet Et
  ÇOK MANİDAR değil mi arkadaşlar HUKUK ALANINI tercih edenlerin azlığı?!? Gençler de görüyor ADALETİ , SİSTEMİ!
  Cevapla
 • Delinin biri 3 ay önce Şikayet Et
  vatandaş haberi tekrar oku
  Cevapla
 • Neşat 3 ay önce Şikayet Et
  Ben olsam bende yazmam git okadar ugraş kazanması dert bitirmesi dert hadi bitti git bir büroya bedava çalış iş mi genler çok haklı hukukçunun hukukunu hukukçu bitiriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katar'da Hürjet ve Gökbey sürprizi! Katar Emiri yakından inceledi
Türkiye'ye piyango vurdu! 8 trilyon dolarlık müjde