Vaka artışında okullar kapanacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklamalar

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. Özer, okulların kapanmayacağını, problem olan okullarda ikili eğitime geçilebileceğini açıkladı.

GİRİŞ 13.09.2021 14:08 GÜNCELLEME 14.09.2021 06:07
Bu Habere 293 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT Haber canlı yayınında yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Okullarımızın yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte alınması gereken önlemlerle ilgili çok kapsamlı bir rehber hazırladık. Öğretmenlerimize de bilgilendirme ve farkındalığı artırmak için ciddi bir eğitim verdik.

KAÇ SINIFTA EĞİTİME ARA VERİLDİ?

Bir haftada 850 bin sınıfın 198'inde yüz yüze eğitime ara verildi. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok. 

"SON SEÇENEK BİLE DEĞİL"

Okullar açık kalmaya devam edecek ama şunu yapacağız: Bir ay sonra bilimsel veriler değiştiği zaman tedbirlerimizle ilgili güncelleme yapacağız. Okulların açılması için her türlü önlemi alarak süreci devam ettireceğiz. Okulların kapanması son seçenek bile değil. 

Problemin olduğu okulda ikili eğitime geçebilir. 

6 Ağustos'ta en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73'tü, dün itibariyle 91'e çıktı. 

PCR'la ilgili süreç suhuletle yürütülüyor. Aşılanmamış bir öğretmenimiz var, hiçbir semptom göstermiyor, PCR testi yaptığında pozitif olduğu ortaya çıktı. Eğer test yapılmasaydı okuldaki diğer personelle temas halinde olacaktı. Bu, alınan önlemin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

ÇOCUKLARA PCR TESTİ

Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak.

Çocuklarımızı okullarından uzak tutmamamız gerekiyor. Ev ortamında, kantinde, kafeteryada, restoranda; tüm mekanlarda kurallara uymamız gerekiyor. Velilerin çok hassas olması lazım. 

Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir. 

ÖĞRETMEN ATAMALARI

2020 KPSS'sine giren öğretmenlerimizden bazıları bu hakkı kendileri kullanmak istiyor. 2021 KPSS'sine girenler bazı kişiler de 2020'de girenlerin katılmasını istemiyor. Biz adil olmak durumundayız. Süresi geçmemiş olan tüm adaylarımıza başvuru hakkı tanıdık. Bir esneslik daha sağladık, 2020 KPSS'ye girdiği gibi, 2021 KPSS'ye de girdiyse en yüksek puanıyla sisteme dahil ettik. Tepkileri anlayışla karşılıyorum ama yapılan yanlışlık yok. 

YORUMLAR 293
 • fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan okullar denetlen çok rica ederiyorum okullar çok pis çok temizlenmiyoru
  Cevapla
 • fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan okullar kapanma istiyorum
  Cevapla
 • fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan okullar doktor gönderdi her okullar denetlen çok rica ederıyorum
  Cevapla
 • Dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Okullar kapansın diyenler çocuklarını okula göndermesin AVM MARKET MİSAFİRLİĞE SOKKAKTA oynamaya gönderiyorsunuz hadi git iki ekmek al diyorsunuz . Eğitime gelince yok neden o kadar cahiliz ki eğitimin değerini bilmiyoruz malesef yazık günah geleceğimizi mahvetmeyelim gerekirse iki dönem olsun ve çocuklarımıza aşı izini verilenleri aşılarını yaptıralım bunlar bizim geleceğimiz eğitimli olsunlar eğitimsiz toplum coronadan daha zararlı örneklerini görüyoruz kapılarımızda bekleyen mültecileri görmüyor musunuz
  Cevapla
 • asel 2 yıl önce Şikayet Et
  biz kendmizde öğreniyoruz herseyi çalıark öğretmenin bir faydasını görmüyoruz öğrenci olarak
  Cevapla
 • Öğrenci 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşımı yaptım. Bir 12. sınıf öğrencisi olarak söylüyorum. Okullar bana hiç verim vermiyor ki zaten benim gibi düşünen binlerce öğrenci var. Evde kendi emeklerim ile çalışsam daha iyi yerleri giderim diye düşünüyorum. Zaten ders saatleri de çok uzun ve çok yoğun uzaktan eğitimden sonra bu kadar yoğun olması ayrı bir saçmalık. Bu arada zaten verdikleri eğitimi "bence" iyi değil. Bu yüzden lütfen gereksiz duyar kasmayın!
  Cevapla
 • nihat sırda 2 yıl önce Şikayet Et
  okullar dalgın için kesinlikle en güvensiz yerdir..okullar ve kapalı kalabalık ortamlar salgının en fazla yayıldığı yerdir aksini duşunenin gerekçesini merak ederim..okullar son derece risklidir..tam açmakda cesaret işi zaten...kısıtlı ve 11. aya kadar açılabilirdi.sonrası kapanma..aileler çocuklarıyla evde yeterince ilgilenselerdi online eğitimden güzel bir şekilde istifade ederlerdi ama market mağza ve komşu gezmeleri yüzünden çocuğum başımdan gitsin diyen çok aile var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kritik MKYK'nın perde arkası! Erdoğan 'Bu yapılacak' deyip net konuştu...
Gelirini beyan etmeyenler için ‘pişmanlık’ imkanı! Bakan Şimşek'ten çağrı