YÖK'ten ek sınav hakkı! Kimler için geçerli olacağı açıklandı

Son dakika haberi: Yükseköğretim Kurulu (YÖK), azami süreler kapsamında alınmamış veya devamsızlık sebebiyle başarısız sayılmış dersler için ek sınav hakkı tanıma kararı aldı.

YÖK'ten ek sınav hakkı! Kimler için geçerli olacağı açıklandı
YÖK'ten ek sınav hakkı! Kimler için geçerli olacağı açıklandı
GİRİŞ 01.10.2021 17:14 GÜNCELLEME 01.10.2021 18:52
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre Covid-19 pandemisi göz önüne alınarak; azami süreler kapsamında alınmamış veya devamsızlık sebebiyle başarısız sayılmış dersler için ek sınav hakkı tanındı. Tanınan haktan bu ilişiği kesilmiş öğrenciler de yararlanabilecek.

Söz konusu karar ile ilgili YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) bendi gereği öğrencilerimiz ‘bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan ön lisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar.'

Azami sürelerin başlangıcı, aynı Kanunun geçici 67'nci maddesi gereği 2014-2015 yılı eğitim ve öğretim yılı güz yarıyılıdır. Yükseköğretim kurumlarında daha önce kayıtlı olan öğrenciler bakımından azami sürelerin hesaplanmasında, önceki öğrenim süreleri dikkate alınmayacaktır.

Azami sürelerini dolduranlardan özellikle lisans öğrencilerinden bir kısmının ilişiği başarısızlık sebebiyle kesilmiş veya kesilmek üzeredir. Ancak bu durumdaki öğrenciler için azami süre sonu sınav hakları konusunda üniversitelerimizde tereddütler yaşanmakta, Yükseköğretim Kuruluna çok sayıda soru ve talep iletilmektedir.

Başarısız sayılan dersler, çeşitli sebeplerle alınmamış dersler veya devam koşulunun sağlanmadığı dersler bakımından ilgili maddenin tanıdığı ek sınav hakları konusunda üniversitelerimizin farklı uygulamalar izledikleri anlaşılmıştır. Özellikle, 'hiç alınmayan dersler ile devam koşulunun sağlanmadığı derslerin başarısız ders olarak kabul edilip edilmeyeceği' hususu tartışmalara yol açmıştır.

Bu bağlamda sorun Covid-19 pandemisi koşulları da dikkate alınarak değerlendirilmiş ve azami süresini dolduran, hazırlık, ara sınıf, son sınıf öğrencileri ile mezuniyet için öngörülen not ortalamalarını, kazanılması gereken AKTS/krediyi sağlayamayan öğrencilerin, 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinin (c) bendi kapsamındaki ‘ek sınav haklarından yararlanabilmelerine karar verilmiştir' Bu durumdaki öğrencilerden 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilişiği kesilenler de başvurmaları halinde söz konusu maddenin aynı imkanlarından yararlanabilecektir. Ancak ek sınav haklarının kullanılmasında uygulamalı derslerin kazanımlarının telafisi esas olacaktır.”

YORUMLAR 7
 • behzat aşar 2 yıl önce Şikayet Et
  birçok öğrenci arkadaşımda benim gibi sevinecektir 2 ders hiç almadığım dersin sınavına girip mezun olacağım teşekkürler yök!
  Cevapla
 • melek 2 yıl önce Şikayet Et
  üniversiteden azami süreden dolayı ilişkim kesildi şu an yeniden üniversitede okuyorum ek sınavdan yararlanabilirmiyim şuan okuduğum bölümü sildirmem gerekmi
  Cevapla
 • volkan 2 yıl önce Şikayet Et
  hocaların hiç canı , işi gücü dersi yok oturup sınav hazırlıyorlar herkese özel. Hadi ya?
  Cevapla
 • adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  hazırlık sınıflarıda içeri alınmalıdır
  Cevapla
 • Öğrenci 2 yıl önce Şikayet Et
  2014 kasım ayında çıkmış kanunu geriye dönük uygulamak hukuka uygunmu yök bunun farkındamı da güz yarıyılını esas alıyor
  Cevapla
 • şükürcü 2 yıl önce Şikayet Et
  sacmalığa bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray milli yıldız için görüşmelere başladı!
Trump, suikast girişimin ardından ilk kez halk karşısına geçti! Alkışlarla karşılandı...