Bakan Mahmut Özer açıkladı: Öğrenci sayısı yüzde 57 arttı!

Son Dakika Haberi: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısının yüzde 57 arttığını açıkladı.

GİRİŞ 08.01.2022 12:15 GÜNCELLEME 08.01.2022 12:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısının arttığını belirtip, "Kısa sürede öğrenci sayısı yüzde 57 arttı. Tüm OSB’lerde mesleki eğitim merkezleri ve irtibat noktalarının kurulumlarını tamamladık. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda sayı çok daha fazla artacaktır" dedi. 
Mesleki eğitim merkezi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2021 yılı Aralık ayı sonunda 3308 sayılı 'Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, meyvesini vermeye başladığı belirtildi. Düzenleme sonrası mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı 159 binden yüzde 57’lik artışla 250 bine yükseldi. 'Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin 3'te 1'i kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödenecek. 3'üncü sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücret, asgari ücretin 3'te 1'inden artık asgari ücretin yarısına yükseltildi. 

Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması: Tatil öne alınacak mı?Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması: Tatil öne alınacak mı?


EN FAZLA İLGİ İSTANBUL’DA

Mesleki eğitim merkezlerine en fazla ilgi İstanbul’da gerçekleşti. Düzenleme öncesi mesleki eğitim merkezlerinde 13 bin 722 öğrenci olan İstanbul’da bu sayı, 22 bin 34’e yükseldi. 8 bin 312 öğrenci artışının gerçekleştiği İstanbul’u 5 bin 43 öğrenci artışı ile Ankara ve 4 bin 548 öğrenci artışı ile Adana izledi.

"SAYILARI ARTACAK"

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Özer, "3308 sayılı 'Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeler, mesleki eğitim merkezlerini güçlendirerek iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde yeni bir dönem başlattı. Artık mesleki eğitim merkezleri hem işverenler hem de kısa sürede işgücü piyasasına geçmek isteyen gençler için çok cazip bir model haline geldi. İlk kez mesleki eğitimde hem işveren hem de gençler için cazip bir mekanizma oluşturulmuş oldu. Bu, ülkemiz için istihdamı artıracak tarihi bir adımdır. Bu cazibe hemen öğrenci sayılarına yansıdı. Kısa sürede öğrenci sayısı yüzde 57 arttı.

Mesleki eğitim merkezinden bir kare

Tüm OSB’lerde mesleki eğitim merkezleri ve irtibat noktalarının kurulumlarını da tamamladık. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda sayı çok daha fazla artacaktır. Özellikle genç işsizliğin azaltılmasında çok önemli bir fırsat mesleki eğitim merkezleri üzerinden ortaya çıkmış oldu" dedi.

Mesleki eğitim lisesi
 

ETİKETLER
MEB SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yahya 1 hafta önce Şikayet Et
    Mesleki eğitimde öğrenci fazlalığı teknik açıdan olumsuzdur. Yeterli fiziki yapı, donanım çeşitliliği ve nitelikli öğretmen ile bu mümkündür. Aksi takdirde yüzde ile ifade edilen bir büyümeden öteye gidemez.
    Cevapla
  • Yahya 1 hafta önce Şikayet Et
    mesleki eğitimde öğrenci fazlalığı teknik açıdan olumsuzdur. Yeterli fiziki yapı, donanım çeşitliliği ve nitelikli öğretmen ile bu mümkündür. Aksi takdirde yüzde ile ifade edilen bir büyümeden öteye gidemez.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 16 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Büyük düşüş!
5 metre karda, 1 kilometrelik yolu 1,5 saatte açtılar!