Bakan Özer öğretmen alımında ağırlık verilecek alanı açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Yeni öğretmen istihdamında ağırlığı okul öncesi eğitime vereceğiz. Elbette diğer alanlarda da ihtiyacımız olan yerler var, onları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapıyoruz." dedi.

Bakan Özer öğretmen alımında ağırlık verilecek alanı açıkladı
Bakan Özer öğretmen alımında ağırlık verilecek alanı açıkladı
GİRİŞ 11.03.2022 12:23 GÜNCELLEME 11.03.2022 14:18
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir televizyon programında katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"İstihdam garantili mesleki eğitim" sistemine ilişkin soru üzerine Özer, Türkiye'de mesleki eğitimin mesleki teknik Anadolu liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde sürdürüldüğünü belirtti. Özer, Mesleki Eğitim Kanunu'nda değişiklik yapıldığını hatırlatarak "Bu kanun değişikliğinden önce tüm Türkiye'deki mesleki eğitim merkezlerinde 159 bin öğrenci vardı. Bunun yaklaşık 80 bini kalfaydı. Şu anda 370 bin öğrenci var." bilgisini verdi.

Bu kanun değişikliğinden sonra alanlarda öğrenci sayılarında yükselme olduğunu dile getiren Özer, "Bu kanun değişikliğinden önce güzellik ve saç bakım hizmetlerinde 40 bin öğrenci varmış, şu anda 70 bin. Motorlu araçlar teknolojisinde 29 bin çırak varken, bugün 59 bin 271, yiyecek içecek hizmetlerinde 9 bin 722 öğrenci varken, bugün 37 bin 715'e çıkmış. Muhasebe ve finansman alanında 471 öğrenci varmış, şu anda 5 bin 90'a, metal teknolojisi alanında 5 bin 812'ye çıkmış. Tesisat teknolojisi ve iklimlendirmede ise 3 bin 900 öğrenci varken bugün 7 bin 700'e çıkmış." dedi.

MEB Ara tatilde telafi eğitimi mi yapacak? Bakan Özer 1.5 yıllık öğrenme kayıplarını...MEB Ara tatilde telafi eğitimi mi yapacak? Bakan Özer 1.5 yıllık öğrenme kayıplarını...

Bakan Özer'den son dakika telafi eğitimi açıklamasıBakan Özer'den son dakika telafi eğitimi açıklaması

Özer, 2022'nin sonuna kadar 1 milyon genci mesleki eğitimle buluşturmayı hedeflediklerini ve mesleki eğitim merkezlerinin en büyük avantajının yaş sınırlamasının bulunmaması olduğunu aktardı.

Bakan onayladı, eğitimde yeni sistem için start verildiBakan onayladı, eğitimde yeni sistem için start verildi

"LGS'DE DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK" 

Yüz yüze eğitim sürecinin okullarda nasıl sürdürüldüğüne yönelik soru üzerine Özer, "Yüz yüze eğitimle 2021-2022 eğitim öğretim yılını tamamlayacağız." diye konuştu.

Özer, Kovid-19 tedbirlerinde yeni döneme ilişkin okullardaki uygulamaları anımsatarak "Yüz yüze eğitime devam etmeyle ilgili gündemi artık kaldırıyoruz, kapanma ihtimali yok." ifadesini kullandı.

LGS ne zaman yapılacak? (2022) MEB Bakanı Mahmut Özer’den değişiklik açıklaması! LGS ne zaman yapılacak? (2022) MEB Bakanı Mahmut Özer’den değişiklik açıklaması!

Bu yıl içinde yapılacak öğretmen atamasına yönelik takvimin ne zaman açıklanacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Özer, şunları söyledi:

"Üzerinde çalışma devam ediyor. Sadece biz belirsizliği ortadan kaldırdık. Bir ara spekülasyon yapıldı, 'Hiçbir atama olmayacak.' şeklinde. Biz de dedik ki 'Atama olacak.' Çünkü ihtiyacımız var. Özellikle okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını artırmaya çalışıyoruz. Okul öncesi öğretmene ihtiyacımız var. Atama olacak, onu açıklayacağız. Yeni öğretmen istihdamında ağırlığı okul öncesi eğitime vereceğiz. Elbette diğer alanlarda da ihtiyacımız olan yerler var, onları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapıyoruz."

Liselere Geçiş Sistemi'nin (LGS) içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında şu an için değişiklik yapılmayacağının ve ihtiyaç olması durumunda revizyon yapılabileceğinin altını çizen Özer, zorunlu hizmet affı konusunun gündemde olmadığını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • Muallim 1 yıl önce Şikayet Et
  Zorla eğitim olmaz Bir sınıfta bir okumak istemeyen bütün sınıfı bozar Çıraklığa gidecek Anadolu lisesinde 2021 tyt mat Türkiye ortalaması 6 Avrupa’da logaritma vb üniversitelerde mühendislik eğitimi alacaklara gösteriliyor bizde lisede ama başarı 6 net ortada Ağır matematik ağır İngilizce Çok öğreteyim derken hiç öğretemiyoruz Gittiğinde bizim eğitimciler Avrupa’nın eğitim sistemini bir zahmet incelesinler Bizde sözlü notlarıyla 50 geçer notla bu iş olmaz Hayırlı cumalar
  Cevapla
 • 613461 1 yıl önce Şikayet Et
  Üçretli öpretmenleri sözleşmeli statüye alın komik bir üçret alıyorlar devlet calışanın en asgari üçret alınmasını söylüyor kendisi üçretli öğretmenler o ay tam çalışırsa 3000₺ çivarı masş alıyor haksızlık giderilsin
  Cevapla
 • aziz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu beyfendiyi neden bakan yaptılar hiç anlamıyorum. Ak partiye hep oy verdim ama ziya selçuk hariç hiçbir bakan eğitim hususunda bizi mutmain etmedi. MEB bakanı en az 10 yıl öğretmenlik en az 10 yıl akademisyenlik yapmış olmalı Mesela bu bakanın okulöncesinden de ilkokuldan da ortaokuldan da anladığını sanmıyorum
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bebeklerle uğraşacağına gençlerin Meslek edinip üretici olmalarını sağlasak ne olur Sayın Bakanım...
  Cevapla
 • AtayınArtık 1 yıl önce Şikayet Et
  en az 20 bin kişi atanması lazım ilk seferde okul öncesi çocuk gelişimi. madem okul öncesi eğitimi önemsiyorsunuz eskiden her alımda onbinlerce sınıf öğretmeni atadığınız gibi atama yapmanız lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Resmi Gazete'de yayımlandı: Depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçları silindi
AK Parti'den Mehmet Şimşek açıklaması!