YTB’nin uluslararası öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşıyor

Dünyanın dört bir yanından gelerek YTB’nin Türkiye Bursları programıyla ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan uluslararası öğrenciler mezun oluyor.

YTB’nin uluslararası öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşıyor
YTB’nin uluslararası öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşıyor
GİRİŞ 01.07.2022 15:16 GÜNCELLEME 01.07.2022 15:16

YTB tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan “Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni”nin ardından mezunlar ülkelerine dönerek toplumlarının kalkınmasına katkı sağlayacak. 

Dünyanın dört bir yanından gelerek ülkemizdeki üniversitelerde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın “Türkiye Bursları” programı kapsamında; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde 2021-2022 dönemi içinde eğitim gören uluslararası öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşıyor. YTB tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan “Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni” 05 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Gölbaşı Vilayetler Evi’nde saat 17.30’da yapılacak. Program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi  Emine Erdoğan’ın katılımı ile icra edilecek. Törenin ardından bu yıl mezun olan yaklaşık 2200 uluslararası öğrenci ülkelerine dönerek hem toplumlarının kalkınmasına katı sağlayacak hem de ülkeleri ile Türkiye arasında köprü vazifesi görecek.

Mezun olacak öğrencilerin aileleri de törene online olarak katılabilecek. Tören boyunca aileler ve diğer konuklar programı canlı olarak izleyecek. Öğrencilerin programın yapılacağı alanda keyifli vakit geçirebilmeleri için de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda, VR Game Challenge, Dilek Ağacı, Grafiti Performansı, Map Challenge, Photo Booth ve Artwork etkinlik alanları oluşturuldu.

ÖDÜL VE KEP ATMA TÖRENİ

Program kapsamında ayrıca not ortalaması ve akademik, sosyal becerileri itibariyle en başarılı 12 öğrenciye sertifika verilerek, tablet hediye edilecek. Ödül takdiminin ardından ise kep atma töreni gerçekleştirilecek. Törende çekimleri İstanbul’da gerçekleşen birçok farklı ülkeden öğrencilerin kendi anılarını ve gelecek planlarını anlattığı 2022 Türkiye Bursları Mezuniyet Filmi de gösterime sunulacak.

GALA YEMEĞİ VE PİYANO DİNLETİSİ

Törende uluslararası ödül sahibi Novi Pazar doğumlu sanatçı Adem Memedovic, kendi repertuvarından dünya, Balkan ve Türk müziklerinden oluşan parçalarla bir dinleti sunacak. Programın son bölümünde de piyono resitaliyle birlikte gala yemeği düzenlenecek.

TÜRKİYE BURSLARI

Türkiye Bursları programı dünya genelindeki başarılı öğrencilere fırsat eşitliği sağlayarak uluslararası standartlarda burslu olarak ülkemizde eğitim imkanı sunuyor. Ayrıca programla birlikte, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki karşılıklı iş birliğinin geliştirmesi ve akademiden sanata, ekonomiden edebiyata, teknolojiden mimariye kadar pek çok alanda bölgesel ve küresel kalkınmaya katkı sağlanması amaçlanıyor.

2022 YILINDA 171 FARKLI ÜLKEDEN 165 BİN 691 BAŞVURU

“Büyük Öğrenci Projesi” olarak 1992’de başlatılan ve 2012’de YTB’nin koordinasyonuyla “Türkiye Bursları” markasıyla dünyaya açılan Türkiye Bursları, 2012 yılında 42 bin civarında başvuru alırken, 2022 yılında 171 farklı ülkeden 165 bin 691 rekor başvuruya ulaştı. Türkiye Bursları kapsamında uluslararası öğrencilere yönelik her yıl yaklaşık 5000 kişiye ise burs veriliyor. Ülkemizde hali hazırda ise Türkiye Bursları programı kapsamında 145 farklı ülkeden 15 bin  uluslararası öğrenci eğitimlerine devam ediyor.  

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi'den zincir market polemiklerine net cevap
Türkiye'den kritik hamle: Kızılelma buraya konuşlanacak!