Liselerde izinsiz görüntü çekmek disiplin suçu sayılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Liselerde 'siber zorbalık' ve 'akran zorbalığı' disiplin işlemleri arasına girdi. İzinsiz görüntü çekmek de disiplin suçu sayılacak.

GİRİŞ 15.11.2022 17:02 GÜNCELLEME 15.11.2022 17:02
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile akran zorbalığı ile siber zorbalık yapan öğrencilere disiplin işlemi yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak.

Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak amacıyla ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecek.

Milli sporcu unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve sporcu eğitim merkezlerinde kayıtlı sporcu öğrencilerin, diğer ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine nakil ve geçiş yapabilmelerine imkan sağlandı.

ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA NAKİL KOLAYLIĞI

Görev yeri değişikliği nedeniyle öğretmen çocuklarının nakil ve geçiş işlemleri, ortaöğretim süresince bir defaya mahsus olmak üzere kontenjan şartı aranmadan yapılabilecek.

Öğrenciler, eğitime erişimlerinin mümkün olmadığı durumlarda, mülki idare amiri tarafından izinli sayılabilecek.

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, 10'uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrencinin alan veya dal değiştirmek istemesi durumunda; 9'uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10'uncu sınıf meslek derslerinden yaz döneminde yapılacak telafi eğitiminden başarılı olmaları kaydıyla eylül ayının sonuna kadar geçişleri yapılabilecek.

Hazırlık sınıfı bulunan okulların 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarından hazırlık sınıfı bulunmayan okullara nakil ve geçişlerinde öğrencilerin aynı eğitim ve öğretim yılında nakil ve geçiş yapılacak okuldaki emsallerinin oluşturduğu taban puana göre iş ve işlemlerin yürütülmesi amacıyla düzenleme yapıldı.

Sorumlu dersi bulunan öğrencilerin sınav yoğunluğunu azaltmak amacıyla sınav yapılabilecek süre iki haftaya çıkarıldı.

Yeni düzenlemede, iş yeri açma yetkisi özel kanunlarla belirlenen ya da başka bir kurumun iznine bağlanmış meslek alan veya dallarında verilen ustalık-iş yeri açma belgelerinin tek başına iş yeri açma imkanı vermeyeceği hüküm altına alındı.

DİSİPLİN CEZALARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME

Yeni düzenleme ile herhangi bir disiplin cezası almamış olan öğrencilerin kınama cezasını gerektiren davranışlardan birini ilk defa işlemesi halinde pozitif disiplin anlayışı ile öncelikle yazılı uyarı yapılacak.

Olumsuz davranışlarının devamı halinde kendisine uygulanabilecek yaptırımlar konusunda uyarılacak. Yazılı uyarı rehberlik ve psikolojik danışma servisine ve okul öğrenci ödül ve disiplin kuruluna bilgi amaçlı gönderilecek. Yazılı uyarı ile veli görüşmesine ilişkin bilgiler e-Okul sistemine işlenmeyecek.

Öğrenci, kınama cezasını gerektiren ikinci davranışında doğrudan okul öğrenci ödül ve disiplin kuruluna gönderilecek.

DİSİPLİN İŞLEMİ GEREKTİRECEK EYLEMLER YENİDEN BELİRLENDİ

Yeni düzenlemede, öğrencilerin tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünü bulundurma veya kullanmaları ile okulla ilgisi olmayan kişilerin okul yönetiminin izni dışında okula getirilmesi disiplin maddeleri arasına alındı.

Bunun yanında, "siber zorbalık" ve "akran zorbalığı" fiilleri yapan öğrencilere de disiplin işlemi uygulanacak. Bu fiil yeni düzenlemede, "bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine, kişilere ve kurumlara zarar vermek" ile "tekrarlayan çeşitli davranışlarıyla başka bir öğrencinin, sosyal veya duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyecek şekilde akran zorbalığı yapmak." şeklinde anlatıldı.

Disiplin maddeleri arasına alınan diğer hükümler şöyle:

"Siyasi, ideolojik, müstehcen veya yasaklanmış araç, gereç, doküman ve benzerlerini paylaşmak, dağıtmak, duvarlara ve diğer yerlere asmak, yazmak; bu amaçlar için bilişim araçlarını, okul araç-gerecini ve eklentilerini kullanmak, okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve diğer öğrencilerin izinsiz olarak görüntülerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak, okul, pansiyon ve eklentilerini belirlenen kurallar dışında kullanmak, pansiyonda izinsiz kalmak."

Okul disiplin mevzuatı çerçevesindeki şikayetler, gerçek veya tüzel kişilerce okul müdürlüğüne yazılı olarak bildirilecek. İsimsiz ve imzasız başvuruların işleme alınmaması esas olmakla birlikte; iddiaların belgelerle ortaya konulmuş olması veya araştırılmasını gerektirir boyutta önemli konuları içermesi halinde ihbara işlem yapılacak.

CEZA GEREKTİREN FİİLLERDE BULUNAN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yürütme komisyonu ve sınıf rehber öğretmeni tarafından hazırlanan ve okul müdürü tarafından onaylanan plan doğrultusunda iyileştirici, geliştirici veya yönlendirici çalışmalar ile topluma hizmet, ödev ve proje çalışmaları yapılacak.

Bu çalışmalar, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği hükümlerine göre okul müdürlüğünce yürütülecek. Yapılan çalışmalar düzenli olarak takip edilecek. Yapılan gözlem ve çalışmalar öğrencinin davranış puanının görüşülmesi sürecinde öğretmenler kuruluna sunulacak.

Okul pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olarak kalan öğrencilerin okul değiştirme cezası almaları durumunda nakillerinin yapılmasında uygulama birliği sağlandı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  peki ,öğretmen bir öğrenciyi dövse yada cinsel tacizde bulunsa diğer öğrenciler bunu nasıl ispat edecek ,kamera kaydı olmadan öğrenci öğretmen şunu yaptı,falan çocuk şunu yaptı dese delil olmadan sözüne inanacaklarmı.herhalde çocuk öğretmen öğrenciyi döver yada taciz ederken öğretmenim izin ver ,kamera çekiyorum demeyecek.
  Cevapla
 • Mehmetx 1 yıl önce Şikayet Et
  Memlekette hâlâ şahitlik kabul ediliyor sen sıkma canını ayrıca okullar da kamera var artık. Ya çelim yapmak in bir senaryo üretilirse? Ben olsam okula telefonu bile sokturmam
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Öğrencisini tekme tokat döven öğretmenleri göremeyeceğiz yani. Yada öğrenci öğretmeninden dayağı çekmek için izinmi alacak.
  Cevapla
 • Malatya'lı 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyden önce öğrencinin cep telefonu ile okula ve sınıfa girmesi yasaklanmalı.
  Cevapla
 • Mehmetx 1 yıl önce Şikayet Et
  Malatya lı bence haklı Ali bey. Hem artık sınıfta kalma bile yok öğrenciler ne yapıyor ki öğretmen dövmek zorun da kalıyor o dereceye geliyor. Veliler öncr çocuklarına tapmayı bırakmalı her şey kendiliğinden çözülür.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Öğrencisini tekme tokat döven öğretmenleri göremeyeceğiz yani. Yada öğrenci öğretmeninden dayağı çekmek için izinmi alacak.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  okullarda öğretmen zorbalığı değil veli ve öğrenci zorbalığı var dogru düzgün disiplin kuralı yok sıkıntı çıkaran cocuk ve veli için yaptırım yok olan ders çalışmaya çalışan sakın edepli cocuklara oluyor ciddi disiplin kuralları gelmeli kötüye gidiyoruz ayrıca ogretmene terbiyesizlik yapan suçlu olduğunu bildiği halde üste çıkmak için her türlü saygısızlığı yapan veli ve öğrenciye de yaptırım gelmeli bunlar iyi günlerimiz böyle giderse daha çok ağlarız yorumumu yayınlayın keşke yetkililer gözlerini ve kulaklarını kapatmak yerine öğretmenle uğraşmak yerine ciddi yaptırım getirmeyi deneselerdi
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen genelleme yapıp çocuklarınızı da öğretmen düşmanı yapmayın. Her işte iyilerde vardır kötülerde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'ın vurulma anı! 134 metreden suikastın ihmaller zinciri ortaya çıktı...
Gurbetçiler, Kapıkule'de yoğunluk oluşturdu! 'Tüm sıkıntılarımı unuttum...'