Bakan Tekin'den müfredat açıklaması! Yeni lise geliyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretim programlarında bir değişiklik planladıklarını ve bu kapsamda müfredatı revize edeceklerini söyledi.

GİRİŞ 19.11.2023 19:09 GÜNCELLEME 19.11.2023 19:10
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Bakan Tekin, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'TravelExpo Ankara 6'ıncı Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na katıldı.

Burada konuşan Tekin, Ankara'nın turizmin başkenti olduğunu ancak turistik değerlerinin yeterince ön plana çıkarılmadığını işaret ederek, özellikle yerel yönetimlerin elini taşın altına koymaları gerektiğini söyledi.

'TURİZM FAKÜLTELERİMİZİN İŞİN İÇİNE DAHİL EDİLMESİ GEREKİYOR'

Türkiye'de üniversiteler ile kamu kurumlarının ve toplumun bağlantısının daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, "Üniversitelerdeki akademisyen arkadaşlarımızın toplumsal problemlerin çözümü için ürettiği çözüm önerileri, ilgili kamu kurumları ya da ilgili kesimler tarafından yeterince dikkate alınmıyor veyahut problemlerin çözümü için üniversitelerden akademisyen arkadaşlardan yeterince bilgi, destek talep edilmiyor. Sadece bir genelleme yaptım ama özel olarak turizm fakültelerimizin bu anlamda işin içerisine dahil edilmesi gerekiyor" dedi.Daha sonra öğretim programlarında bir değişiklik planladıklarını ve bu konunun kamuoyunda da tartışıldığını söyleyen Tekin, "Eğitim-öğretim kurumlarımızdaki programlarımızın, çocuklarımızın güncel hayatında karşı karşıya kalabilecekleri problemlerin çözümünde kullanabileceği hale getirilmesini, çocuklarımızın seviyelerine uygun bir hale getirilmesini, seyreltilmesini ve bizim kültürümüze ait referans değerlerimizin bu programların içerisine yedirilmesini arzu ediyoruz. Bütün bu çaba doğrultusunda da müfredatlarımızı revize edeceğiz. Ama böyle çalakalem projeler değil; vizyoner, uzun vadeli" diye konuştu.

'GASTRONOMİ LİSESİ' PROGRAMI

Müfredatlar revize edildiği sırada çocuklara seyahat veya turizm alışkanlığı kazandırma konusunun da üzerinde durduklarını kaydeden Tekin, turizm konusunda da sektör temsilcileriyle bu anlamda ortak çalışmaya açık olduklarını belirterek, "Şimdi meslek liselerinin tamamını sektörle iş birliği halinde, sektöre katkı verecek şekilde revize etme yolundayız. Meslek liselerinin, spor liselerinin, güzel sanatlar liselerinin ve turizmle ilgili liselerin tamamını tematik hale getirmeye çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda önümüzdeki günlerde 'gastronomi lisesi' alt başlığıyla bir programı sizlerle paylaşmış olacağız. Anadolu yemekleri, annelerimizin reçeteleri, Osmanlı mutfağı, Selçuklu mutfağı, hepsinin içerisinde yer aldığı, aynı zamanda bu mutfağın nasıl servis edilmesi gerektiğine dair uygulamalı bilgilerin de yer aldığı bir liseyi sizlerle paylaşmış olacağız" dedi. 

Tekin, konuşmasının ardından fuardaki stantları ziyaret etti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 114
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bilişim teknolojisi, inşaat teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi gibi bölümlerin lgs puanlarının yüksek olması gerekiyor ve bu bölümlerden mezun olanlara mühendislik fakülteleri için ek puan verilmesi gerekiyor ki tıpla mühendislik puanları arasında uçurum olmasın ve mühendislik fakülteleri herhangi bir bölüm olmaktan çıksın.
  Cevapla
 • Ahmet Kadi 1 ay önce Şikayet Et
  Harika olur.
  Cevapla
 • s. ak 3 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım şu meslek liseleri nin puanını yükseltin ki onemseyen kaliteşi elaman cıksın puansız nereye tmm meslek lisesi gelir deyipde gonderilmesin ilk once puan sonra yetenek sınavıda olsunki hangi cocuk hangi bolum meslekte yetenekliyse işini severek yapsın
  Cevapla
 • Sosyal 2 ay önce Şikayet Et
  Yetenek sınavına evet.
  Cevapla
 • Bahar 3 ay önce Şikayet Et
  Eğitim kalitesi arttı milli eğitim bakanımız kadar iyi verimli şimdiye kadar olmadı Allah razı olsun eğitim bitmişti şükürler olsun öğrenciler kızabilir çünkü boştu şimdi yeni toparlanıyor hem öğrenci ler hemde rahat eden öğretmenler saçma sapandı
  Cevapla
 • Yiğit 3 ay önce Şikayet Et
  Velinin de öğrencinin de şımarıklığı son bulsun herkes eğitim fakültesi bitirmiş gibi davranıyor
  Cevapla
 • Creeveqvvte1vtevfv1 3 ay önce Şikayet Et
  Ne şımarık lıgı gören sanki bişey mı yaptık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tazminatlar hesaplandı: İşte çalışma yılı ve güncel maaşlara göre cebinize girecek para...
KAAN dillere destan oldu! İran yere göğe sığdıramadı! 'Ankara' vurgulu çok net mesaj