Son dakika... Özel okullarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Tekin'den ültimatom: Uyarıyoruz!

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Özel okullardaki zam konusunda özel okul temsilcileriyle görüştük, kendilerini uyarıyoruz" dedi.

GİRİŞ 19.01.2024 10:44 GÜNCELLEME 19.01.2024 12:16
Bu Habere 117 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Sincan Şehit Ahmet Gözütok İlkokulu'nda karne dağıtım törenine katıldı.

Yusuf Tekin, karne töreninin ardından, Sincan Şehit Ahmet Gözütok İlkokulu'nda açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Bizim bakanlık olarak tavsiyelerimiz, çocuklarımız bu ara tatili okuyarak geçirsin. Asıl çağrıda bulunmak istediğim kesim ise velilerimiz. Okul ve öğretmenlerin payı sınırlı olduğundan, bunun karşılığının alınması için velilerin ve ailelerin çabası da çok önemli.

2 haftalık tatilde, çocukların dijital bağımlılık ve hareketsizliklerinden şikayetçi isek, size iki haftalık mini bir şans sunuyoruz. Lütfen bu hafta içerisinde çocuklarla nitelikli olarak vakit geçirelim. Onlarla birlikte kitap okuyalım. Bu sürede dijital araçları mümkün olduğunca az kullanalım" dedi.

BAKAN TEKİN'DEN ÖZEL OKUL ZAMLARI İLE İLGİLİ UYARI

Çok sayıda özel okulun fiyatlarını fahiş şekilde artırması öğrenci ve velileri zor durumda bırakırken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Özel okul temsilcileriyle fahiş zamlar konusunda görüştüklerini belirten Bakan Tekin, "Kendilerini uyarıyoruz" ifadesini kullandı.
 

ZAM KONUSU İYİCE ÇIĞRINDAN ÇIKTI

Özel okullar son yıllarda artan enflasyonla fiyat artışlarını bir şekilde sınırlara uygun yaparken, 2024-2025 eğitim dönemi erken kayıtlarının açıklandığı şu günlerde olay çığırından çıkmış bir hal aldı.
 

TEKİN: FİYAT BELİRLEME YETKİSİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDA

Yeni dönem fiyatları çok sayıda veliyi isyan ettirirken, yaşanan sıkıntı Milli Eğitim Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Bakan Tekin, "Şu anda hali hazırda mevcut yönetmeliğimize göre, ara sınıflar için özel okulların fiyatlarını belirleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı'nda" dedi.
 

"TEFE-TÜFE YÜZDE 5 KADAR ZAM YAPMA HAKLARI VAR"

Özel okulların ise başlangıçta okul ücretini kendilerinin belirleme yetkisi olduğunu hatırlatan Bakan Tekin, "Özel okullarımız TEFE-TÜFE yüzde 5 kadar zam yapma hakları var" diye konuştu.
 

Özel okullarla görüştüğünü de sözlerine ekleyen Bakan Tekin, "Kendilerini uyarıyoruz. Yeni başlayanlar için yönetmeliğimizde bir bağlayıcılık yok. Dün yine Maliye Bakanımız görüştü, biz de kendileriyle görüştük. Bu konuda fikir alışverişimiz devam edecek." dedi.
 

HASTANEDE EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLERİ ZİYARET EDİP KARNE DAĞITTI

Bakan Tekin, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde de eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik kurulan sınıftaki öğrencilere karnelerini dağıttı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde kurulan sınıfta öğrenciler ile bir araya gelen Tekin, onlarla sohbet ederek, istek ve önerilerini dinledi.

Tekin'in hastane sınıfındaki ziyaretine, eşi Ayşe Tekin, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe ve Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Aziz Ahmet Surel eşlik etti.

Öte yandan Bakan Tekin, ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Bilkent Şehir Hastanesi'ndeyiz. Hastanede eğitim hizmeti alan, sağlık kuruluşlarımız bünyesinde öğrenimine devam eden öğrencilerimizin karne sevinciyle güne başladık. Öğrencilerimizin karnelerini dağıttık, sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler aldık, velilerimizle hasbihal ettik. Çocuklarımızın sağlığı, mutluluğu ve geleceğe dair hayalleri biz eğitimciler için her şeyin üstündedir. Eğitim ailesi olarak her durum ve şartta her bir çocuğumuzu eğitimle buluşturma gayreti içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni dönemde sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle çocuklar, iyi tatiller."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 117
 • Adanalı 2 ay önce Şikayet Et
  İyi takip edin bol keseden not dağıtıyorlar sırf öğrenci başar ılı görünsün diye sonrada sınavda patır patır dökülüyorlar.
  Cevapla
 • Özgür Umut 2 ay önce Şikayet Et
  Özel okulda öğretmenler, okulda temizlik personelinden bile daha az para alıyor, yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Demirkan Mert 2 ay önce Şikayet Et
  Dershaneler yeni perdeleme ismiyle Sınav kurs merkezleri kapanmadıkça, özellikle ortaöğretim - lise düzeyinde sınavlar Akademik liselerde merkezi sınav olarak yapılmadıkça öğretimde kalitenin artması hayalden öteye kesinlikle geçemez.
  Cevapla
 • Smmm 2 ay önce Şikayet Et
  uyarıyoruz demekle iş bitmiyyor. istedikleri gibi at oynatıyorlar. Alın 2022-2023 ve 2023-2024 fatura dökümlerini. Kontrol edin bir tane %65 zam yapan okul var mı? Hiç yapmayan % 100 yaptı
  Cevapla
 • Nezih 2 ay önce Şikayet Et
  Neyin tartışması bu?Adı üzerinde ÖZEL OKUL.Paran varsa gönder.Fiat yüksek diye ağlayamazsın.Oradakiler de ÖĞRETMEN ve ÇALIŞAN.Maaşları bir şekilder çıkacak.Maaşlarını devlet mi veriyor ki karışma hakkına sahip oluyor?Benim çocuklarımın hepsi DEVLET olkullarına gitti.Öğretmenler mükemmeldi.Özel okulların çoğunda bu mükemmelliği bulamazsınız.Zaten çocukta varsa nerde olursa olsun halleder.
  Cevapla
 • Ümit Ceylan 2 ay önce Şikayet Et
  Zam yapmasın diyen yok. Sadece makul bir zam olmalı. İlk kayıtta Tefe Tüfe ortalaması deyip, ara sınıfta bu oranın 2 - 3 katı istenmemeli.
  Cevapla
 • Leylaa 2 ay önce Şikayet Et
  Oyle degıl ıste ozel okula gıden cocugunun gelecegını hazırlamak ısteyen bırcok seyden fedakarlık yapıyor bellı bır zamı asamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karagümrük - Fenerbahçe maçının Portekizli VAR'ı tam not aldı!
Peri masalı gerçek oldu! Xabi Alonso, Bayern hegemonyasına 'dur' dedi