MEB'den okullar için son dakika tatil kararı

Kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını devam ettirme kararı alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 180 olan eğitim iş günü süresini artırmaya yönelik çalışmalara başladı.

GİRİŞ 14.02.2024 08:17 GÜNCELLEME 14.02.2024 13:35
Bu Habere 436 Yorum Yapılmış

Milyonlarca veli ve öğrencinin merakla beklediği ara tatil düzenlemesine ilişkin ayrıntılar belli oluyor.

ARA TATİLLER DEVAM EDECEK ANCAK EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜNÜ ARTACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ara tatillerle ilgili herhangi bir değişiklik yapmayacak. Kasım ve nisan aylarındaki ara tatiller uygulanmaya devam edecek.

Ancak Sabah gazetesinde yer alan habere göre MEB eğitim-öğretim yapılan iş günlerini uzatmak için bir çalışma hazırlığına girdi. Yani tatiller devam edecek ancak öğrenciler daha uzun süre okula gidecek.

Yapılacak beklenen düzenlemeyle 180 olan eğitim-öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması hedefleniyor.

Daha önce duyurulan takvime göre 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2024'te başlayacak. Toplam eğitim iş gününün yaz tatilinden kısılarak uzatılması planlanıyor.

Türkiye'de eğitim-öğretim iş günü birinci dönem 90, ikinci dönem de 90 olmak üzere toplam 180 gün. Eğitim iş günü resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatilleri çıkarılarak hesaplanıyor. Başka bir deyişle, öğrenciler bir eğitim-öğretim dönemi içinde toplam 180 gün okula gidiyor.

Ancak bu süre kar tatilleri, hava muhalefeti gibi nedenlerle daha da kısalıyor. Tatil öncesi ve sonrası birer hafta da dersler açısından verimsiz geçtiği için aslında 180 olan eğitim iş günü en az 160 güne düşüyor. Gelişmiş ülkelerde ise bu süre 200 günün üzerinde.

Finlandiya, Hong Kong, Almanya, Yeni Zelanda'da bir öğrenci yılda 190 gün okula gidiyor. Singapur'da 193 gün, Kanada ve Şanghay'da 194 gün, Hollanda'da 200 gün, Japonya'da 210 gün, Güney Kore'de ise 220 gün okula gidiliyor.

YAZ TATİLİ KISILABİLİR

Eğitim ve öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması için yaz tatili süresinden kısılabileceği öğrenildi.

Türkiye'de yaz tatili süresi ara tatil uygulamasından önce 13 haftaydı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren bu süre 11 haftaya indi. Ancak diğer ülkelerle kıyaslandığında bu süre hâlâ oldukça uzun.

Yeni Zelanda 5-6 hafta, Güney Kore, Japonya, Hollanda, Singapur, Hong Kong 6 hafta, Almanya 6-6.5 hafta, Tayvan, Şanghay 9 hafta, Finlandiya ve Amerika 10-11 hafta, Estonya ise 11.5 haftalık yaz tatili süresine sahip. İsveç'te öğrenciler 10 hafta, İngiltere'de ise 6 hafta yaz tatili yapıyor.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 436
 • Yavuz Akkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Çocuklarımız hiç olmazsa yaz tatillerinde Kuran Kurslarına giderek dinimize dair temel bilgileri öğrenme, Kur'ân-ı Kerimi okuma vb. faaliyetlerde bulunarak ve büyüklerle hemhal olarak vakitlerini dolduruyorlardı. Bu nasıl bir karardır....
  Cevapla
 • yüksel 1 ay önce Şikayet Et
  eğitim sistemi berbat. ülkede çırak yetişmiyor. mesleki çırak okulları, mesleki ortaokul statüsüne getirin. okulları uzatmayın. bu masrafları karşılayamayacak olan aileler var.
  Cevapla
 • Lise 2 öğrencisi 1 ay önce Şikayet Et
  Önce eğitim sistemini düzeltin. Daha sonra kendinizi veya bizi karşılaştırdığınız ülkelerin eğitim sistemlerine bakın, belki biraz örnek alırsınız. Okul süresi uzayınca herşey düzelecek sanıyorsunuz ama hiçbir şey düzelmeyecek, neden? Eğitim sistemi kötü. Bence tek sorun burada.
  Cevapla
 • 9 .sınıf anonymus 1 ay önce Şikayet Et
  Okul zaten gereksiz okulu sanki okuyunca her işe girebilcekmişiz gibi zaten eğitim sistemi çöp hala okul günü arttırıyorlar bu eğitim sisteminden dolayı herkes başka ülkelere gidiyor #
  Cevapla
 • Gülsüm 1 ay önce Şikayet Et
  Önce eğitimi düzeltin . iki yüz gün olunca eğitim düzelir diye düşünmüşler .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katar ve BAE'den İran açıklaması
Fenerbahçe üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu!