YÖK'ten Filistinli öğrenci iddialarına yalanlama

YÖK, Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, koşulsuz yatay geçiş hakkı tanındığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu, ancak yatay geçiş şartları uygun olmayan öğrencilere ‘özel öğrencilik’ imkanı tanındığını açıkladı.

GİRİŞ 07.04.2024 10:03 GÜNCELLEME 07.04.2024 10:43
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında, YÖK'ün Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, koşulsuz yatay geçiş hakkı verdiği yönündeki iddianın asılsız olduğu belirtilerek, "Daha önce Ukrayna krizinde olduğu gibi savaş nedeniyle öğrenimini sürdüremeyen öğrencilerden şartları uygun olanlara yatay geçiş hakkı, uygun olmayanlara da bir anlamda misafir öğrencilik olan ‘özel öğrencilik’ imkanı tanınmıştır. Türkiye dünyanın vicdanıdır. Savaş nedeniyle eğitimine devam edemeyen misafir öğrencilere üniversitelerimizin kapıları, geçmişte ve yakın zamanda olduğu gibi bugün de açıktır. Bu kapsamda savaş nedeniyle ülkelerinde eğitimine devam edemeyen Sudanlı ve Filistinli öğrenciler, şartları yerine getirmeleri koşuluyla yatay geçiş için üniversitelerimize müracaat edebileceklerdir. Şartları uygun olmayanlar ise bir süre misafir öğrenci olarak öğrenimlerine üniversitelerimizde devam edebileceklerdir. Bilinmelidir ki savaş mağduru misafir öğrencilere tanınan özel öğrencilik imkanı, iddia edildiği gibi Türk vatandaşı öğrencilerimiz için bugün veya gelecekte bir hak kaybına yol açmayacaktır." denildi.

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 10
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bu muhalefet in yalan haberlerinden bıktık yalana çok ağır ceza olmalı
  Cevapla
 • Malatyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Savaştan kaçan UKRAYNALI öğrencilere kolaylık ranırken iyi,ama Müslüman öğrencilere kolaylık tanırsın kötüdür,yani Türkiyedeki muhalefet haçlı-siyonist seviciler olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Türk vatandaşlarina zengin veya bakan çocuklarina özel haklar tanınıyormu? Merak ettim
  Cevapla
 • fesih turgay 2 ay önce Şikayet Et
  Turkiye kendi vatandasina kiymet vermez ama mazlum olanlara kucak acar.Gerip bir ulkeyiz.
  Cevapla
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan kendi vatandasina her türlü imkanı taniyor,ama doymayi bilmiyor
  Cevapla
 • ⁴abdullah⁴ 2 ay önce Şikayet Et
  bu provokatör kişiler her zaman karıştırmak için her lafı yazarlar.klavye artistleri.başka bı cacığa yaramayan parazit provokatör kişiler sadece maşa görevi görürler.normal karşılamak lazım onlarında hayatta kalmaları işte böyle bit parazit gibi. kardeşim yök açıkça yazmış savaş diyor...sen hala kendi öğrencimiz diyorsun.yoksunsun işte
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
Ortalığı karıştıran iddiaya TFF'den cevap geldi!