Sosyal medyada gündem oldu! 17 üniversite ortak bildiri yayımladı

Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği (BKÜB) üyesi 17 üniversite, son zamanlarda uluslararası öğrencilere yönelik yapılan açıklamalarla ilgili ortak bildiri yayımladı.

GİRİŞ 20.04.2024 22:21 GÜNCELLEME 21.04.2024 10:55
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Ortak bildiride, yükseköğretimde gösterdiği atılımlarla dünyada en çok tercih edilen ilk 10 ülke arasına giren Türkiye'nin, küresel bir eğitim merkezi haline gelmeyi başardığı belirtilerek, bu süreçte ülkenin 12. Kalkınma Planı arasında da yer alan uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin de sürecin ilerlemesinde ve sürdürülebilirliğinde önemli katkılar sunduğu kaydedildi.

UYUM ORTAMINI BOZMAKTADIR

Son zamanlarda üniversiteler için bir kazanım olarak değerlendirilmesi gereken ve birçok ülkenin gelişim stratejileri arasında önemli bir yerde duran uluslararasılaşma çabalarına talihsiz açıklamalarla zarar verildiğine dikkatin çekildiği bildiride, "Unutulmamalıdır ki bu tür eylemler sadece yükseköğretim kurumlarımızın hedeflerine zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda 'bilim diplomasisi' aracılığıyla Türkiye'nin gücüne güç katan barış ve uyum ortamını da bozmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

İYİ NİYETLE BAĞDAŞMAMAKTADIR

Bildiride, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) koordinasyonunda üniversitelerin birçok alanda elde ettikleri başarıların görmezden gelinemez bir gerçek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizin ekonomik, sosyo-kültürel ve akademik gelişimine katkı sunan politikaları sekteye uğratmaya çalışmak ve öğrencilerimizi hedef göstererek ötekileştirmek iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bizler; kadim kültürümüz, değerlerimiz ve bilimsel duruşumuz ile Türk yükseköğrenim alanının uluslararasılaşma vizyonuyla ulaştığı seviyeyi yükseltmek için üniversitelerimizde öğrenim gören tüm bileşenlerimiz gibi Türkiye’nin gönül elçileri olan uluslararası öğrencilerimize de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Daha adil bir dünya ve daha güçlü bir Türkiye Yüzyılı hedefiyle yarınlarımıza değer katmayı sürdüreceğiz."

Söz konusu bildiri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin sosyal medya hesabından da paylaşıldı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 140
 • Metehan 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyenin orta asya politikası 90 başladı. Günümüzde bir aşama kaydetti.Özelikle Fransa ve içimizdeki fransızlar bundan rahatsız
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Gelenlerin kendi Kızılelmalarını, örgütlenmelerini görmüyorlar. ABD, İsrail ve AB niçin ülkemizde yabancı öğrenciyi destekliyor. Sonra nerede hata yaptık denmesin. Homojen olanlar yeni yüzyılda hayatta kalacaktır. İsrail en homojen devlet. İran da işine gelmeyenleri Batı'ya göç ettirme girişiminde.
  Cevapla
 • Arda 4 hafta önce Şikayet Et
  Boş konuşuyorsun
  Cevapla
 • MaKuS 1 ay önce Şikayet Et
  Günümüz üniversitelerimiz 'Enderun' olabilmekten çok uzak .
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika eğitim sistemine bakın öğretim üyelerinin % 70 yabancı Öğrencilerin %80 i bir öğrenci 30 bin- 80 bin dolar okula ücret kira 2000-5000 dolar kitaplar çok pahalı yani hem ülkelerini yanıltıyor hemde sürekli gelir üniversitelerimiz yurt duşundan gece öğretimi için bile öğrenci almalı 24 saat işletme gibi çalışmalı
  Cevapla
 • reis 1 ay önce Şikayet Et
  Daha çok yabancı öğrenci,daha çok bizim çocukların açıkta kalması demek.Üniversite mezunu bizim çocuklar az olunca ,yabancı üniversite çocuklardan bürokrasiden tutunda,güvenlik birimlerine kadar devlet kademelerinde görev verilecek demektir.
  Cevapla
 • Arda 4 hafta önce Şikayet Et
  Saçmalamış.
  Cevapla
 • 21Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sallama "reis"! Dış kontenjan ayrı bizim çocukların kontenjanı ayrı. Bilmeden konuşma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kazdıkları siper İsrail askerlerine mezar oldu: Kassam keskin nişancısı vurduğunu indirdi
Bakan Şimşek'ten 'Borsa' açıklaması: Burası oyun alanı değil