Öğretmen ataması için başvurular bugün başlıyor

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurular başladı. Elektronik ortamda alınacak başvurular 31 Mayıs'a kadar sürecek.

Öğretmen ataması için başvurular bugün başlıyor
Öğretmen ataması için başvurular bugün başlıyor
GİRİŞ 20.05.2024 01:00 GÜNCELLEME 20.05.2024 01:00
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuru duyurusu yayımladı.

Bugün elektronik ortamda başlayan başvurular, 31 Mayıs'a kadar devam edecek.

Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya ilişkin açıklamalar, sözlü sınavların tamamlanıp sonuçlarının ilanından sonra yapılacak.

KPSS'DEN 50 VE ÜZERİNDE PUAN GEREKECEK

Başvuracak adayların, 2023'te yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında, KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120'den 50 ve üzerinde puan alması gerekecek.

Sözlü sınava girmek için başvurusu onaylananlardan belirlenen puan türlerinin sonuçlarına göre, her alan için en yüksek puandan başlamak üzere atama alanları bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.

Sözlü sınav giriş belgeleri, 1 Haziran'da Bakanlığın internet sitesinden yayımlanacak ve adaylar fotoğraflı sözlü sınav giriş belgelerini bu adresten e-Devlet şifreleriyle alabilecek.

Sınav giriş belgesinde ve Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu'nda yer alacak başvuru numarası adayın başvurusu esnasında sistem tarafından oluşturulacak.

Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, alanıyla ilgili konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek.

Sözlü sınav komisyonunun sekretarya işlemleri, sınav merkezlerinin bulunduğu il milli eğitim müdürlüklerince yürütülecek. Sözlü sınav komisyonu bir başkan, iki üyeden olmak üzere üç kişiden oluşacak.

Komisyon üyeleri hangi komisyonda görevli olduklarını sınav günü öğrenecek.

SÖZLÜ SINAV ESNASINDA KAMERA KAYDI ALINACAK

Adayların sözlü olarak verdikleri cevaplar Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu ile puanlanacak ve sınav esnasında kamera kaydı alınacak.

Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevapları ayrıca soru-cevap kağıdına el yazısı ile yazarak imzalayacak.

Soru-cevap kağıdına cevapların aday tarafından yazılmaması, yazılıp imzalanmaması veya soru-cevap kağıdının usulüne uygun olarak aday tarafından komisyona teslim edilmemesi halinde bu durum komisyon tarafından tutanak altına alınacak.

Adaylar, sözlü sınava fotoğraflı sözlü sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgeleri ile alınacak. Bunun dışındaki sürücü belgesi, kurum kimlik kartı gibi belgeler geçerli sayılmayacak. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmayan adaylar sınav yapılan binaya alınmayacak.

Geçerli kimlik belgesi sadece sınav binasına alınma aşamasında kullanılacak olup sınav binasına gerekli kontrollerle alınan adayın kimlik bilgisi komisyon üyeleri de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşılmayacak.

60 VE ÜZERİNDE PUAN ALANLAR BAŞARILI SAYILACAK

Sözlü sınava katılanların sınav puanları bir sonraki aday sınav salonuna girmeden önce komisyon üyelerince Sözlü Sınav Sonuç Ekranı'na girilecek ve değerlendirme işlemi tamamlanacak.

Sözlü sınav sonuçları tüm adayların sözlü sınav süreçleri tamamlandıktan sonra duyurulacak ve adaylar sonuçlarını kişisel e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Sözlü sınavlar, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ile Van'da yapılacak.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Sosyal 3 hafta önce Şikayet Et
  Uyuşturucu bulunduran öğretmenin görevden alınması isabet olmuş. Alkolikler, alkollü okula gelenler de hemen bir yıl ücretsiz izne ayrılmalı. Tekrarı halinde görevden alınmalıdır.
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  niye devlet, çünkü tembeller vede bilgi sıfır
  Cevapla
 • Gönül 3 hafta önce Şikayet Et
  Siz özelde çalışan öğretmenlerin daha bilgili olduğunu mu saniyorsunuz? Bilakis onlar atanamamis yani gerektigi kadar kpss sorusunu cevaplayamamis dolayısıyla bilgisi daha az veya sizin deyiminizle daha az çalışmış öğretmenler.
  Cevapla
 • vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Keşke 20 bin değil 200 bin atansın kimse işsiz kalması ama DİPLOMALI CAHİLve EZBERCİ BİLĞİYİ KAFASINDA DEĞİL KİTAPTA MUHAFAZA EDEN ler ATANMASIN ki aynı sıtandatda öğrenciler yetişmesin aksine içindeki cevher en iyi şekilde işlenmiş bilim ilim insanları yetiştirebilsinler başarılı öğrenci sınıfı geçiyorsa başarısız öğretmende kovulsun
  Cevapla
 • vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu atanan öğretmenlerin % de kaçı ğerçek öğretmen standartlarına uyğun ehliyete sahip almadan bir takım ön deneme sınavı yapsak bu eskiler içinde geçerli sadece bıranşlarından sorumlu olsunlar kaç tanesi sınavı geçer hiç merak eden veli ler veya bu konunun yetkilisi yokmu bu genliğin vebali çok büyük altından kalkamazsınız üç kuruşa geçliğide ahiretnizide yakmayın kendini bilen eğitimciler
  Cevapla
 • Sezgine 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne mezunusunuz bilmiyorum ama size o diplomayı veren öğretmenleriniz hak etmediginiz bir diploma vermiş. Özellikle Türkçe dersinden gecmemeniz gerektiğini mesajınızı okuyan herkes hemen anlamıştır. Hak etmediklerinizi talep edip öğretmenlere zorbalık yapmazsanız onlar da işlerini daha hakkaniyetli yapar. Sizi daha güzel yetiştirir.
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  sayın bakanım bu mülakat işi kalmassa torpil işi bitmez yazık adamı olmuyan gariban çocukları yine elenecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hitit İmparatorluğu'na 3 bin 300 yıllık tablet bulundu
7 asır sonra durmuştu, 85 yılın ardından yeniden hareket etti