Öğretmenlerle ilgili kritik haber! Karar verildi...

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bu hafta TBMM'ye gelmesi beklenirken, 12 yıl aynı okulda görev yapan öğretmenlerin yerlerinin değiştirilmesini öngören "rotasyon" taslaktan kesin olarak çıktı.

GİRİŞ 13.06.2024 11:10 GÜNCELLEME 13.06.2024 13:07
Bu Habere 184 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" bu hafta TBMM'ye sunulacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kanun taslağının redaksiyon çalışmalarının devam ettiğini, biter bitmez TBMM Eğitim Komisyonu'na sunulacağını açıklarken öğretmenlerin gözü taslaktaki tartışmalı düzenlemelerde.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun üzerinde çalışıldığı dönemde bazı okullarda eğitimcilere yönelik şiddet olayları yaşanmış, yeni kanunda bu konularda öğretmenleri koruyacak düzenlemelere ihtiyaç olduğu dile getirilmişti.

Bununla birlikte öğretmenlerin ek ders ücretleri ve kariyer olanakları da üzerinde en çok tartışılan başlıklar olmuştu. Öğretmenlerin en fazla merak ettiği konusu ise rotasyon uygulamasının kanunda yer alıp almayacağı oldu.

KAFALAR KARIŞTI

Hem sosyal medyada hem de eğitim camiasıyla ilgili yayın yapan mecralarda rotasyon konusunda farklı iddialar ortaya atıldı. Kanun taslağı ile ilgili basına yansıyan metinlerin bazılarında rotasyona yer verilirken öğretmenlerin kafası iyiden iyiye karıştı.

Haber Global'e değerlendirmelerde bulunan Memur-Sen’in bünyesindeki Eğitim Bir Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci öğretmenleri sevindirecek haberi verdi.

ROTASYON NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda öğretmenlere rotasyon maddesi yer alıyordu. Bu düzenlemeye göre öğretmenlerin bulundukları okullarda 12 yıl görev yapmalarının ardından rotasyona tabi tutulmaları gündeme gelecekti.

Taslak metinde rotasyon şu ifadelerle yer aldı:

"Öğretmenlerin; atandıkları eğitim kurumunda en az üç eğitim öğretim yılı, aynı eğitim kurumunda en fazla 12 eğitim öğretim yılı görev yapmaları esastır. (3) Öğretmenlerin sağlık ve can güvenliği mazeretlerine bağlı yer değiştirmeleri yıl içerisinde döneme tabi olmaksızın, diğer mazeretlere bağlı yer değiştirmeleri ise yarıyıl ve/veya yaz tatili döneminde yapılır."

TASLAKTAN ÇIKARILDI

İdris Şekerci rotasyonun taslak metinden kesin olarak çıkarıldığını belirterek şu bilgileri verdi:

"Rotasyon ilk taslakta vardı. Ancak daha sonra bakanlık bu uygulamanın sahada nasıl görüldüğünü anlamak için istişare yapma gereği hissetti. Üyesi sayısı en az olan sendikaların genel başkanları da dahil olmak üzere bildiğim kadarıyla istişare yaptı. Şu anda çıkacak olan kanun metninde rotasyon yok. Bu kesin bir bilgidir."

EK DERS VE KARİYER

Öğretmenlerin takip ettiği uzman öğretmenlik için gereken sürede indirim ve ek ders ücretlerine zam yapılması gibi konularla ilgili de bilgi veren Şekerci şunları söyledi:

"Meclis trafiğinde de eğitim çalışanlarının talepleri doğrultusunda görüşmeler olacak. Gerek kariyer basamakları gerek ek ders ücretleri ile ilgili Meclis aşamasında istişarelerimiz olacak."

Öğretmenler uzman öğretmenlik için geçecek sürenin 10 yıldan 5 yıla indirilmesini talep ediyor. Ek ders ücretlerinin yüz de yüz oranında artırılması da talepler arasında.

ÖĞRETMENE ŞİDDET

Taslak metinde öğretmene şiddetle ilgili ise şu düzenleme bulunuyor:

"Tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek,, doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 184
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Rotasyon öğretmene zulümdür. Bu hayat şartlarında kurulmuş düzeni bozmanın hiç bir haklı gerekçesi olamaz. Eş,, çocuklar ve okulları, ev ve bakıcı bu düzeni bozmak çok zor. Özellikle büyükşehirlerde. Sonuçta yakın veya aynı puanlılar arasında olacak bir şey. Düşük puanla merkezi bir okula giderim aslında tam bir hayal. Zaten öğrenciler de sabit değil.
  Cevapla
 • Onur 1 ay önce Şikayet Et
  Anne babanın çocuğunu evde egitemedigi insanlar burda gelip boş boş konuşmuşlar zorunlu eğitim kalmadığı müddetçe eğitimde hiçbir ilerleme beklenemez.
  Cevapla
 • Adlo 1 ay önce Şikayet Et
  Rotasyon gerekli ama şu anki ekonomik durumda yapılması aile bütünlüğünü mahf ederdi yerinde bir karar ama ekonomi duzeldiginde mutlaka yapilmali
  Cevapla
 • Cihat 1 ay önce Şikayet Et
  Eğitimin hali ortada bir milyonu aşkın öğretmen var. Hep kusuru başka yerde arıyoruz yok sistem şöyle yok saygı kalmadı. Bu dünyada herkes saygıyı kendi kazanır. Şapkayı önümüze koyalım. Bu okullar bizim olsaydı öğretmenlerin yüzde yetmişini bahçeye bile sokmazdık. Şimdi maaşı devlet veriyor nasıl olsa sorun yok
  Cevapla
 • Cihat 1 ay önce Şikayet Et
  Bir öğretmen olarak istiyorum ki keşke ülkemizde eğitim özelleştirilse. Öğretmenlerin yüzde 70 ini okul bahçelerine bile sokmazlar. Ülkemizde eğitimin en büyük sorunu öğretmenler ve idarecilerdir. Birde devamlı öpretmenlere saygının kalmadığından şikayet ederler devamlı kimse kimseye saygınlık kazandırmaz öpretmenler öğretmenliğin saygınlığının artmasını istiyorsa kendine gelmelidir.
  Cevapla
 • avşiar 1 ay önce Şikayet Et
  Ben de bir veli olarak diyorum ki,veliler yirmi yıl önceki velinin bakış açısına sahip olmadığı sürece anne baba dahil hiç kimsenin saygınlığı kalmadığı gibi tamamen rezil rüsva olacağız.sorumsuz tam yetkili yarı tanrı çocuklar gençler insanımsılar çağı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyadaki kriz sonrası uzman isimden yerli ve milli yazılım uyarısı!
Araç fiyatlarında son durum!Fiyatlar düşecek mi yükselecek mi? İşte en çok satan modeller