Burs miktarı ve alan öğrenci sayısı arttı

Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu, kontenjanı 30 bin artırarak, burs alacak öğrenci sayısını 117 bine çıkardı.

Burs miktarı ve alan öğrenci sayısı arttı
Burs miktarı ve alan öğrenci sayısı arttı
GİRİŞ 23.12.2009 10:45 GÜNCELLEME 23.12.2009 10:45
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

URTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, burs alan öğrenci sayısının 30 bin kontenjan daha artırılarak 117 bine çıkarıldığını bildirdi.

Albayrak, yaptığı yazılı açıklamada, YURTKUR'dan burs ve öğrenim kredisi için 468 bin 389 öğrenci başvurduğunu belirtti.

Burs alan öğrenci sayısının daha önce 87 bin olarak açıklandığını anımsatan Albayrak,  kontenjanın 30 bin daha artırılarak 117 bine çıkarıldığını bildirdi. Albayrak, başvuruda bulunan öğrencilerden 117 binine burs, geri kalan tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verileceğini ifade etti.

Albayrak yarın mesai bitimine kadar taahhüt senetlerini noterde tanzim ve tasdik ettirdikten sonra kuruma teslim edenlere ödemelerin 11 Ocak 2009 tarihinden itibaren T.C Ziraat Bankası şubelerinden yapılacağını kaydetti.

Ocak 2010 tarihinden itibaren burs ve öğrenim kredisi miktarının 180 TL'den 200 TL'ye yükseltildiğini hatırlatan Albayrak, şunları kaydetti:

''Bu doğrultuda, yüksek lisans öğrencilerine aylık burs/öğrenim kredisi miktarının iki katı (400 TL), doktora öğrencilerine ise üç katı (600 TL) ödenecektir.

ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarından ilk 100'e giren öğrencilere aylık burs tutarının 3 katı (600 TL), amatör spor dallarından herhangi birinde milli olmuş yüksek öğrenim öğrencilerine aylık burs tutarının 3 katı (600 TL) burs verilecektir.

Ayrıca yüksek lisans hazırlık sınıfına kayıtlı öğrencilere de 2009-2010 öğretim döneminden itibaren öğrenim kredisi verilmesine başlanmıştır. Önceki uygulamada yüksek lisans öğrencileri normal eğitim süresince burs/öğrenim kredisi alabilmekte iken, hazırlık sınıfı süresince bu hizmetten yararlanamamaktaydı. Başvuruları alınmış olan bu öğrenciler durumlarını kurumumuzun 'www.kyk.gov.tr' adresinden takip edebileceklerdir.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • aslı 14 yıl önce Şikayet Et
  adaletsizlik. recep beye de sonuna kadar katılıyorum aynen bende kyknın sitesinden de yazdım bişey çıkmayacağına eminim ama gerçekten sinirlerim bozuldu yaa böyle bi adaletsizlik olamaz. torpil nerde dönmüyo ki burda dönmesin internetten başvuru var diye yapamıycaklarını mı sanıyorsunuz yani buna ancak gülerim. türkiyede dönen şeyleri görmeyenlere ya da görmek istemeyenlerede pembe gözlükleriyle mutluluklar dilerim.
  Cevapla
 • aslı 14 yıl önce Şikayet Et
  burs. türkiyede yaşadığımız için artık hiç birşeye şaşırmamak gerektiğini öğrenmek lazım sanırım. yazık çok yazık gördüğümz muamele inanılır gibi değil. neye göre burs verdiklerini açıklasalarda eksiğimiz nedir öğrensek. ya da devlet borç yiğidin kamçısıdır deyişini pek bi benimsemiş olacak ki yüklendikçe yükleniyor destek olması gereken yerlere.
  Cevapla
 • aslı 14 yıl önce Şikayet Et
  kriter nedir anlamış değilim. ben yüksek lisans öğrencisiyim. bu gün burs sayısının arttırıldığını duydum. bi arkadaşıma kontenjan arttırılınca burs çıkmış. biz iki kardeşiz ikimzde ailemizden uzak şehirlerde okuyoruz. ayrıca başvuru sırasında bizlere yüksek lisans olduğumuz için ales gibi puanlarımızda soruluyor. arkadaşın ailesinde kendisinden başka okuyan olmadığı halde ve de puanları yanımdan bile geçemiyorken burs alması ne kadar akıl alır anlamış değilim ve resmen şoklardayım.
  Cevapla
 • fatih fazıl 14 yıl önce Şikayet Et
  torpil var elbette. yok diyen, gözlerini yumuyordur.. tahsin nickname kullanan arkadaşım.. dolmuşsunuz diyorsunuz da ama göz<ardı ettiğiniz bir gerçek var. babaları bir eğitim kurumunda hizmetli olan ve kendisiyle birlikte 3 kardeş üniversitede okuyan tanıdıklarım var. (birisi 2 yıllık, birisi 4 yıllık ve birisi de 6 yıllık okuyor). bunlara burs çıkmamasına ne demeli. yoksa biryerlere torpil! için başvurmadıklarından mı dersin?
  Cevapla
 • Mustafa 14 yıl önce Şikayet Et
  Burs. Burslar verilirken devletin Objektif olduğunu düşünmüyorum.Fitre bile alacak durumda olan memur çocuklarına burs verilmiyorken,köy ağalarının cocuklarına,fabrikatör cocuklarına burs veriliyor.KYK denen kurum da en az güvendiğim kurumlardan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan şoke eden açıklama: Kötü niyetli bir yalan! Savaşa hazırlanıyorlar
Peru'da yolda aracın üzerine düşen dev kaya aracı paramparça etti