Üniversiteden ombusmanlık önerisi

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, üniversitede mobbinge karşı ombudsmanlık önerisinde bulundu.

Üniversiteden ombusmanlık önerisi
Üniversiteden ombusmanlık önerisi
GİRİŞ 26.05.2011 19:32 GÜNCELLEME 26.05.2011 19:32

 Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği'nin Olbia Konferans Salonu'nda düzenlediği mobbing (psikolojik taciz) konulu panele AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Özmen Metin, Avukat Nusret Gürgöz ve dernek üyesi Nursel Şahin konuşmacı olarak katıldı. Nusret Gürgöz, hukukta mobbing ile ilgili düzenleme olmasa da hukukun mobbingi kabul ettiğini belirterek, ''Mobbingle ilgili dava açılabilir. Kanıtlanması koşuluyla, kazanılması da mümkün. Mobbinge maruz kalıyorsanız belgelendirin, psikolojik rapor alın'' dedi.

Özmen Metin, mobbingin özellikle işyerlerinde sistematik olarak uygulandığını belirterek, bununla ilgili psikiyatristlere çok sayıda şikayet geldiğini anlattı. Özmen, mobbingin çeşitleri olduğuna dikkati çekti.

Panele katılan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, Türkiye'de adalet aramanın pahalı olduğunu belirterek, devletin de herhangi bir mobbing iddiasında otoriteyi koruduğunu söyledi. Mobbinge maruz kalan kişinin, hakkını yargıda araması halinde ikinci kez mağdur olduğunu ifade eden Ökçesiz, ombudsmanlık sistemini önerdi. Özellikle üniversitelerde mobbingin fazla uygulanan bir yöntem olduğunu söyleyen Ökçesiz, ''Ombudsmanlık sistemi ile mobbinge maruz kalan kişi yargıya başvurmadan, mobbingi uygulayan kişi ile sorunu halledebilir. Yargı süreci hem masraflı, hem uzun bir süreç. Ombudsmanlık sistemini üniversitede uygulayabiliriz'' diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği üyesi Nursel Şahin de akademisyenlerden, mobbinge maruz kaldığı için şikayet aldıklarını anlattı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kılıç, kendisi ve eşine yönelik uygulanan mobbingi anlatırken, üniversitede mobbingin sistematik olarak uygulandığını kaydetti. Kılıç, üniversitede mahkeme kararlarının da uygulanmayarak mobbing uygulandığını ileri sürdü.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Memduh Paşa Yalısı soygununda paraların bir kısmı bulundu
İstanbul'da İSPARK'a yeni zam yapıldı! İşte bir saatlik ücret