Öğretmenlere alan sınavı geliyor

Öğretmenlere, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu alanlarda sınav yapılacak..

Öğretmenlere alan sınavı geliyor
Öğretmenlere alan sınavı geliyor
GİRİŞ 20.06.2012 13:58 GÜNCELLEME 20.06.2012 17:55
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, öğretmen seçimine ilişkin ''MEB'in en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013'te alan sınavı yapacağız'' dedi.

TBMM Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısı, komisyon başkanı Halide İncekara başkanlığında yapıldı.

Komisyon üyelerine ÖSYM'nin yapısı, yaptığı sınavlar, ölçme ve değerlendirme sistemleri hakkında bilgi veren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, komisyon üyelerinin sorularını da yanıtladı.

''Öğretmenlerin seçimi''ne yönelik bir soru üzerine Demir, öğretmen seçimlerinin KPSS Eğitim Bilimleri Testi'ne göre yapıldığını hatırlattı. Burada alınan puanlarla tercihler doğrultusunda yerleştirmelerin yapıldığını dile getiren Demir, ''Burada eleştiri aldığımız konu, matematik öğretmenlerinin de fizik öğretmeninin de müzik öğretmeninin de aynı testle belirlenmesi'' diye konuştu.

Testin içeriği hakkında da bilgi veren Demir, testlerin genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimlerini kapsadığını söyledi. Demir, şöyle devam etti:

''Sayın Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı. Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda karşılıklı olarak konuştuk. Tüm alanlarda sınav yapmanın zoruluklarını hepimiz biliyoruz, çünkü bir söylentiye göre 87, bir söylentiye göre 137, başka bir söylentiye göre ise 180'den fazla farklı alan söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013'te alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Yani bir matematik öğretmeni genel kültür, genel yetenek sorularına tabi tutulacak, bir matematik öğretmeni eğitim bilimleri dediğimiz pedagojik formasyon onlara tabi tutulacak, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği yönündeki sorulara maruz kalacak ve matematiğin cebiri, geometrisi konusundaki sorulara da maruz kalacak, bunlarla ölçeceğiz. Dolayısıyla bu alanın nasıl öğretileceği konusunda da bir gelişmenin olması beklenir.''

YORUMLAR 17
 • mehmet akif 8 yıl önce Şikayet Et
  fantazı. tamamen fantazı hepsı bu
  Cevapla
 • neomanger 8 yıl önce Şikayet Et
  utanmaz.... biz öyle bir ülkeyiz ki şike yaparsın, sınavda kopya dağıtırsın ama yine görevinde kalmaya devam edersin. adamını satmazsın gerekirse ülkeyi satarsın,askeri satarsın, aselsan ı satarsın ama ülkeyi satarsın. alan sınavı gelirse sınavı kazanmak daha kolay olur. öenmli olan o snavdaki şifreyi bulabilmek. sınavda şifre yapan, binlerce insanın hakkını yiyen ve hala maaşını almaya devam eden o zihniyet o makamda oturmaya devam ettiği sürece bizden adam olmaz. iktidar yandaşı kardeşlerime tek lafım var alın,yiyin,çalın çırpın ama allah rızası için eskiden şöyleydi şimdi böyle demeyin. eskiden solcular kendi adamlarını kayırırdı. şimdi sağcılar. aradaki tek fark bu. ve sizde biliyorsunuz ki kpss sorularını çalabilecek kadar güçlü tek bir oluşum var bu ülkede, o da din adına çalışan sözde dindar bir oluşum. o beğenmediğimiz gayri müslimler bile allah korkusundan bu kadarını yapamazdı. .
  Cevapla
 • neomanger 8 yıl önce Şikayet Et
  ali bayram'a. bu ne sempatizanlıktır kardeşim. haberi hangi zihniyetle okuduğun belli ; akp ne yapsa doğrudur durmak yok yola devam. haberde genel kültür genel yetenek üstüne bir de alan sınavı gelecek diye yazıyor. akp tarafından atanması garanti olan sevgili din kültürü öğretmeni kardeşim anlayacağın sen yine matematik çözmeye devam edeceksin. ayrıca ataman garanti, iktidar onca hakkı yiyerek sanki hergün bir cami açılıyormuş gibi sürekli din öğretmeni ve imam alımı yapıyor. eee bi zahmet sen de üniversite mezunu olarak 3-5 ilkokul matematiği sorusunu da çöz. madem o kadar insanın hakkını yyiyerek sadece iktidardan dolayı atanııyorsun o kadarını da yapp.
  Cevapla
 • neomanger 8 yıl önce Şikayet Et
  alan da gelsin hepsi gelsin. alanmış. alan filan yok. devletin sınav parası alacağı yeni bir alan açılıyor sadece. niyet belli. daha fazla para toplamak. alan yapmak isteyen bilimsel kafa diğer sınavları kaldırır herkesi kendi alanından soru hazırlar. sanane kardeşim 180 küsur alan varmış. eğer alan yapacam diye kendini bu kadar parçalıyorsan o zaman 180 tane ayrı ayrı alan sınavını da hazırlayacaksın. alan ı ortaya atan sizsiniz,iş şimdi uygulamaya gelince biz bu kadar alan olduğunu bilmiyorduk. sizin literatürde dinden başka ne var ki zaten. o kdar çok hak yedniz ki bu kadarını hristiyan bile yapmazdı. doldurun kadroları sözde dincilerle. allah sevgisini kendi çıkarı için kullanan sözde dindarlar...
  Cevapla
 • Hacışiko 8 yıl önce Şikayet Et
  her öğretmene. ben de öğretmenim.keşke alan sınavı bütün görevdeki öğretmenlere yapılsa.ama seviye ve bilgi ölçme amaçlı.kimseye şu-bu uygulama için değil.o zaman işte mangalda kül bırakmayan yalaka takımının bilgi ve seviyesini ölçeriz.o zaman belki şube müdürü,ilçe milli eğitim müdürü olacaklara sadece mevzuat değil,öğretmenlik mesleği mevzu bahis edilmiş olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Necmettin Erbakan'ın yol arkadaşı Derviş Yıldırım, namaz kıldığı sırada vefat etti!
'ABD ve İran destek vermeyecek! Türkiye Sincar'a operasyonu özgücüyle yapmalı'