Eğitimde 'e-denetim' dönemi başlıyor

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı eğitimde ‘E-Denetim Projesi', ‘Eğitim Öğretim Yılı Yenilikçilik Ödülleri Yarışması'nda 6 kategoride ödüle layık görüldü.

Eğitimde 'e-denetim' dönemi başlıyor
Eğitimde 'e-denetim' dönemi başlıyor
GİRİŞ 03.10.2012 08:36 GÜNCELLEME 03.10.2012 08:36

Bakan Dinçer, özgün bir çalışma olarak değerlendirdiği projenin Türkiye genelinde uygulanabileceğini söyledi.
 
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimde ‘E-Denetim Projesi'ni başlattı. Proje, ‘Eğitim Öğretim Yılı Yenilikçilik Ödülleri Yarışması'nda 6 dalda ödüle layık görüldü. Ödülleri Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve Eğitim Denetmenleri Başkanı Memet Ali Çayır, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in elinden aldı. Projeye plaket ve bilgisayar ödülü verildi. Bakan Dinçer konuşmasında, e-denetim sistemiyle bir ilk adım atılmış olduğunu belirtti. Dinçer, yapılan denetimlerin sonuçlarının bir merkezden görülüp değerlendirilmesinin çok olumlu olduğunu ifade ederek, çalışmanın Türkiye genelinde uygulanabileceğini söyledi.
 
Ankara Eğitim denetmenleri Başkanı Memmet Ali Çayır ise, kamu yönetimindeki değişime paralel eğitim yönetiminde de değişim gerektiğini, bu anlayışla yeni bir projeye geliştirdiklerini ifade etti.
 
Projeye göre denetim hizmeti bilgisayar ortamında yürütülüyor. kurumlara ilişkin bütün veriler sisteme kaydediliyor. Bu kurumlarda incenecek kriterler sisteme giriliyor. Denetimi yapan müfettişler kriterlerin yerine getirilip getirilmediğini işaretliyor. Bu değerlendirmeye göre kurum teftiş raporları, denetim tebliğleri sistem tarafından oluşturuluyor. Yönetici ve öğretmen teftiş formları bu veri ortamından alınıyor.
 
Denetimde ortaklık
 
Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, projenin önemli iki faydası olduğunu belirtti. Ceylan'a göre bu faydalardan birisi denetimde standartlaşmayı sağlıyor olması. Çalışmanın müfettişler arasındaki farklı uygulamaları, talepleri ve denetimde farklı dil kullanımını ortadan kaldıracağını söyleyen Ceylan, “Müfettişlerin kendi yeterlik alanlarına veya kanaatlerine göre denetimin farklı boyutlarına önem ve ağırlık verdikleri bilinen bir olgu. Bu da zaman zaman alandan şikayetler gelmesine neden oluyordu. Bu proje ile denetimde ortak bir uygulama sağlanıyor” diye konuştu.
 
Sonuçlar tek veri olarak alınabilecek
 
Ceylan'a göre, projenin ikinci faydası ise il düzeyindeki sonuçların tek veri halinde alınabilmesi. Yüzlerce kurumun denetim raporunun incelenmesiyle günlerce sürecek bir çalışma ile ancak elde edilebilecek veriler birkaç saniyede elde ediliyor. Bu sayede bir ildeki sonuçlar görülebiliyor. Hem değerlendirme yapılması hem de öncelikli hedeflerin belirlenmesi açısından bu somut verilerin kullanılması eğitimde gelişmeyi sağlayacak önemli bir etken olacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
TFF harcama limitlerini açıkladı
Otel, AVM, şirket ve hastane isimlerine denetim