Cumabekov'dan Türkiye'ye çağrı

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Türk iş adamlarını Kırgızistan'a yatırım yapmaya davet etti.

GİRİŞ 21.01.2019 22:58 GÜNCELLEME 22.01.2019 11:53
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Meclis Başkanlığı binasında, Kırgızistan'ın Türkiye Fahri Konsolosu ve Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt ve beraberindeki Ziraat Tarım Market Genel Koordinatörü Muhammet Özdemir, Ziraat Tarım Market Proje Danışmanı Harun Eren  ve Tarımsan Tarım Makineleri Yöneticisi  Şaban Büyükeken'i kabul etti. 

 

 

Görüşmede, Kırgızistan İş, Göç ve Gençlik Eski Bakanı ve Kırgızistan'ın Almatı Başkonsolusu Aliyasbek Alımkulov ve Kırgızistan Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Kudret Artıkbayev hazır bulundu.

TÜRK İŞ ADAMLARINA: YATIRIM YAPIN, ÖNEMLİ YERALTI KAYNAKLARIMIZ VAR

 

 

Kırgızistan'ın bölgeye giriş ve hitap ettiği geniş bölge açısından önemli bir pazar olduğuna dikkati çeken Cumabekov, "Kırgızistan önemli yeraltı kaynaklarına sahip. Yatırım yapılması durumunda güzel bir gelir elde edilecek bir ülkedir. Kırgızistan Avrasya Ekonomik Birliği'nin üye ülkesidir. Dolayısıyla 200 milyonluk nüfusa hitap etmektedir. Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkelerle hiçbir sorunu yoktur. Kırgızistan'a yatırım yapmak 200 milyon nüfuslu pazara da sahip olmak demektir. Türk iş adamlarına kapımız her zaman açık." ifadesini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Cumabekov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerinin çok güçlü ve çok iyi seviyede olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki 300 milyonluk dolarlık ticaret hacminin bir milyar dolara çıkarılması hedefinin iş adamların yatırımlarıyla olabileceğini belirtti.

"YATIRIMIN KÂRINI VE BEREKETİNİ GÖRMENİZİ TEMENNİ EDİYORUZ"

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğini ileri seviyeye götürmenin arayışı içinde olduklarını vurgulayan Cumabekov, "Türk yatırımının, Kırgızistan'ın kırsal bölgelerinin kalkınmasına yönelmesini istiyoruz. İki ülke arasındaki ortak hedeflere ulaşmanın tek yolu yasal zeminde iş birliği yapmaktır. Kırgızistan devleti bu konuda her türlü desteği vermeye hazırdır. Türk iş adamlarının yatırımının bereketini ve kârını görmesini temenni ediyoruz." diye konuştu.

"KIRGIZİSTAN'I İLK TANIYAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ'DİR"

Meclis Başkanı Cumabekov, Kırgız halkının bağımsızlığını ilan etmesini en çok Türk halkının beklediğini belirterek, bağımsızlığı ilan eden Kırgızistan'ı ilk tanıyan Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğunu kaydetti. 

İkili ilişkilerin öneminden övgüyle bahseden Cumabekov, "Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkiler güzel bir şekilde ilerlemektedir. Bu da bize pek çok sorumluluğu yüklemektedir. Biz kardeş ve dost devletiz. Halklarımızın kalbi ve kanı bir. Bu nedenle kardeşlerimizi evimizde misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz. Ata yurdunuza hoş geldiniz. Umarım bu ziyaretiniz güzel işlere vesile olacaktır." dedi.

"İSLAM VE TÜRK DÜNYASININ LİDERİ ERDOĞAN'DIR"

Cumabekov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21. yüzyılda İslam ve Türk dünyasının yanı sıra parlak ve güçlü ülkenin (Türkiye) lideri olduğunu belirtti.

"ARAMIZDAKİ 5 BİN KİLOMETRELİK MESAFE BİZİM İÇİN ENGEL DEĞİLDİR"

Kırgızistan'da Sooronbay Ceenbekov'un cumhurbaşkanlığı görevine gelir gelmez Türkiye ile ilişkilerine önem atfettiğini ifade eden Cumabekov, "Gelecekte bizi büyük başarılar bekliyor. Aramızda beş bin kilometrelik bir mesafe var. Bu bizim için engel değildir. Kalbimiz ve kanı bir olan ataların evlatları olarak birbirimize destek olmalıyız." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 41
 • AÇIKSÖZLÜ 5 yıl önce Şikayet Et
  aman sizin olsun, bizden uzak durun yeter enson Suriye ile samimi olduk 4 milyonunu bize kakaladılar
  Cevapla
 • Mmmm 5 yıl önce Şikayet Et
  Siz de kıbrısı tanıyın o zaman.
  Cevapla
 • leventk 5 yıl önce Şikayet Et
  ne güzel, hükümet bu laklaşımı ciddiye alarak, güvenilir iş adamlarını bölgeye göndermelidir
  Cevapla
 • Tonyukuk 5 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan konusunda söylediklerinde son derece haklısın Cuma'cığım.
  Cevapla
 • adanalı -Jeolog 5 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcu arkadaşlar Kırgızıstan da Yüksek tenör ve rezervli altın madenleri var ve dünyada büyük altın madenlerine sahip yabancı şirketler orada at koşturuyor bizim türk madencilik sektöründe nam yapmış şirketlerimiz ve pekala değerlendirilebilir.Ayrıca bir maden de nerden bakarsanız min. 1000-1500 kişi çalışıyor zahmetli bir iş ama kar marjı yüksektir.Bence bunu hükümetimiz ve Türk Şirketleri değerlendirmelidir.Selametle
  Cevapla
 • TÜRKOĞLUTÜRK 5 yıl önce Şikayet Et
  kardeş ben defalarca gittim oraya, onlar sana yedirmez o altınları, orada bir taksici bile benimle aynı yere gidecek olan rus müşteriden 300 som alırken bana 700 som ister git ister in dedi, rusları çok seviyorlar, bizide her fırsatta soyuyorlar , ata yurdu kardeş ülkedir deyip güvendim, az daha kalsam donumu soyacaklardı... buyrun deneyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski ehliyeti olanlar dikkat! Yıl sonunda geçersiz hale gelecek
Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi