Gerilim fırladı! İran'dan ABD'ye sert tepki: Savaşla karşı karşıyayız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD'nin İran petrokimya endüstrisine yönelik yaptırımlarının uluslararası hukukun temel ilke ve prensiplerine aykırı olduğunu belirtti. İran Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi (PGPIC) Genel Müdürü Cafer Rabii de ABD’nin yaptırım kararına tepki göstererek, "Bugün ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız" dedi.

Gerilim fırladı! İran'dan ABD'ye sert tepki: Savaşla karşı karşıyayız
Gerilim fırladı! İran'dan ABD'ye sert tepki: Savaşla karşı karşıyayız
GİRİŞ 08.06.2019 13:10 GÜNCELLEME 08.06.2019 13:10
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Musevi, ABD'nin İran'ın en büyük petrokimya firması İran Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi (Persian Gulf Petrochemical Industries Company/PGPIC) ile 39 alt şirketini yaptırım listesine almasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın "İran ile müzakere iddialarının anlamsızlığının ortaya çıkması için sadece bir haftanın yettiğini" ifade eden Musevi, dünyanın ABD'nin yaptırım kartıyla uluslararası hukukun temel ilkelerini ihlal etmesine tepki göstermesini istedi.

ABD'nin yeni yaptırımlarını kınayan Musevi, bu adımın "ABD'nin İran'a yönelik düşmanlığının devamı ve ekonomik terörizmin bir örneği olarak atıldığını" savundu.

 

 

ABD'nin baskıları maksimum seviyede uygulama siyasetinin başarısız olduğunu ve bunun önceki başkanlar tarafından da defalarca denenmiş bir yöntem olduğunu ileri süren Musevi, "Bu yöntem yanlıştır ve ABD hükümeti, bu siyaset doğrultusunda belirlenmiş hiçbir hedefe ulaşamayacaktır. ABD'nin bu adımları uluslararası ilişkiler ve hukukun temel ilke ve prensiplerine aykırıdır. Ayrıca ABD'nin uymakla yükümlü olduğu uluslararası taahhütlerine de aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu.

ABD makamlarının müzakere ile ilgili açıklamalarının kamuoyunun dikkatini çekmeye ve kandırmaya yönelik olduğunu ve gerçekçi olmadığını ifade eden Musevi, şunları kaydetti: "Tüm ülkeler uluslararası hukukun temel ilkelerini ihlal eden bu adıma tepki göstermekle yükümlüdür. Uluslararası kamuoyunun çok yönlü kazanımlarının ABD yönetimi tarafından tek taraflı ve güç kullanarak ortadan kaldırılmasına izin verilmemelidir."

İRAN KÖRFEZİ PETROKİMYA ENDÜSTRİSİ ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ DE TEPKİ GÖSTERDİ

İran Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi (PGPIC) Genel Müdürü Cafer Rabii de ABD’nin yaptırım kararına tepki göstererek, "Bugün ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız. Yaptırımlar da bu savaşta diğer tarafın kullandığı araçlardan biri. Bu dönemde sükunet içinde öngörülen tedbirler doğrultusunda adım atılmalı ve karşı tarafın kazancına olacak adımlar atmamalıyız" ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), İran'ın en büyük petrokimya firması olan İran Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi (Persian Gulf Petrochemical Industries Company/PGPIC) ile 39 alt şirketini yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

OFAC'tan yapılan yazılı açıklamada, yaptırıma gerekçe olarak söz konusu firmaların İran Devrim Muhafızları Ordusuna (IRGC) ait Khatam al-Anbiya adlı inşaat şirketine maddi destek sağlaması gösterildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • bak bi bak! 2 yıl önce Şikayet Et
  asla savaş olmayacak.
  Cevapla
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  İran aleyhine yazanların çoğu vahabiler.
  Cevapla
 • Wanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  İranlılar siz öncelikle yahudileri yok edin dualarımız sizinle
  Cevapla
 • Muvahhid 2 yıl önce Şikayet Et
  Yalan Iran'a karsi savasmaz abd..! Kendi cikarlari icin hareket ederler
  Cevapla
 • gakko 2 yıl önce Şikayet Et
  iran bir an önce S400 leri almasi lazim
  Cevapla
 • Haydar 2 yıl önce Şikayet Et
  S 400 Almasın komşu güçlü olursa bize siki kalkar bunlar savasmaz İran iyi olsaydı PKK yıllarca topraklarından bize saldırdı Rusya ile uçak meselesi oldugunda ses çıkarmadı yalnız bıraktı bunları da unutmayalım ( Ama savaş clkmasln iyi olur
  Cevapla
 • gagae 2 yıl önce Şikayet Et
  Parasi yok gariplerin nerden alsin yiyecek ilac onlar daha onemli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı: İstanbul'da kuvvetli lodos bekleniyor!
Ünlü Alman Prof. Dudenhöffer’den Türkiye açıklaması: Büyük fırsat kapıda