Malatya'da yapıldı! 100 ülkeye ihraç edilecek

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Murat Toptaş, orman ve petrol boru hatlarında çıkacak yangınları söndürmek için 'bomba' icat etti. Yangın söndürücü gaz içeren 180 kilogram ağırlığındaki bombanın NATO standartlarında üretildiğini belirten Toptaş, 100'den fazla ülkeye de ihracat şansı bulunduğunu söyledi.

Malatya'da yapıldı! 100 ülkeye ihraç edilecek
Malatya'da yapıldı! 100 ülkeye ihraç edilecek
GİRİŞ 02.07.2019 16:06 GÜNCELLEME 02.07.2019 16:06
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat Toptaş, Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Orman Bölge Müdürlüğü'nden de destek alarak, 180 kilogram ağırlığındaki yangın söndürme bombasını icat etmeyi başardı. İçinde yangın söndürücü gaz ihtiva eden bomba, F-4, F-16 gibi savaş uçaklarının yanı sıra Sikorsky helikopterleri ya da insansız hava uçakları tarafından atılabilecek. Belirli bir yükseklikte patlayan bomba, yangın bölgesinin havayla temasını keserek, alevlerin sönmesini sağlayacak.

 

 

INONU UNIVERSITESI MUHENDISLIK FAKULTESI OGRENCISI MURAT TOPTAS, ORMAN VE STRATEJIK ALANLARDAKI YANGINLARI SONDURMAK ICIN BOMBA URETTI. ORMAN BOLGE MUDURLUGU ILE 7'NCI ANA JET US KOMUTANLIGI'NDAN DESTEK OLAN TOPTAS'IN URETTIGI YAGIN BOMBASI 180 KILOGRAM AGIRLIGINDA. (FOTO: DHA / SALIH TEKIN / ERZURUM)

Malatya'da yaklaşık 1,5 yıl önce proje üzerinde çalışmaya başlayan Murat Toptaş, yangın söndürme bombasını ilk olarak TÜBİTAK tarafından Erzurum'da düzenlenen proje sergisinde tanıttı. Bugüne kadar sadece uçaklardan taşıma su ve basınçlı gazlarla yangınlara müdahale edildiğini belirten Murat Toptaş, çalışmasının dünyada bir ilk olduğunu söyledi. 180 kilogram ağırlığındaki bir bombanın yaklaşık bin 50 metrekarelik bir alandaki yangını söndürme kapasitesi bulunduğunu ifade eden Toptaş, "Savaş uçaklarından mühimmat şeklinde atılan ve aerodinamik yapı olarak bu şekilde hızlı yangına müdahale edebilecek bir sistem henüz yok. Yaptığımız çalışma yerli ve milli bir ürün. Tasarım süreci yaklaşık bir yıl sürdü. Orman Bölge Müdürlüğü ve 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan yardım aldık. Bombanın tasarımı ve bir prototip hazırlanması ise 3 ay sürdü. Projede yazılım güncellemesi yapılarak bir kaç prototip üretiminin ardından test çalışması başlayacak" diye konuştu.

YAKLASIK 1,5 YILLIK CALISMANIN URUNU YANGIN BOMBASINI TUBITAK'IN ERZURUM'DA DUZENLEDIGI PROJE SERGISINDE TANITAN MAKINE MUHENDISLIGI OGRENCISI MURAT TOPTAS (SOLDA), NATO STANDARTLARINDA BIR MUHIMMAT YAPTIGINI SOYLEDI. (FOTO: DHA / SALIH TEKIN / ERZURUM)

Toptaş, YSB 82 adını verdikleri yangın söndürme bombasının NATO standartlarda üretildiği ve tüm hava araçlarına uygun olduğu için 100'den fazla ülkeye de ihracat şansı bulunduğunu söyledi.

 

 

YAKLASIK 1,5 YILLIK CALISMANIN URUNU YANGIN BOMBASINI TUBITAK'IN ERZURUM'DA DUZENLEDIGI PROJE SERGISINDE TANITAN MAKINE MUHENDISLIGI OGRENCISI MURAT TOPTAS (SOLDA), NATO STANDARTLARINDA BIR MUHIMMAT YAPTIGINI SOYLEDI. (FOTO: DHA / SALIH TEKIN / ERZURUM)

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 80
 • NEVZAT SERİN 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler kardeşim. Bu ülkenin sizin gibi yaratıcı insanlara ihtiyacı var.
  Cevapla
 • adıyamanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  inönü üniversitesi fatih hilmioğlu denen chp zihniyetinin ürünü ve ergenokon örgütünün pençesinden cıktığı için parlak gençler ortaya çıktı. chp zihniyeti zamanında ancak ülke düşmanı ve hainler yetiştiriyordu bu inönü üniversitesi . yalansa söyleyin
  Cevapla
 • Nevzat Serin 1 yıl önce Şikayet Et
  Her güzelliğe siyaset bulaştırmak zorunda mısınız?
  Cevapla
 • Çalışmak 1 yıl önce Şikayet Et
  yeter ki gençlerimize imkan tanınınsın dünyada yapamayacak hiç bir şey yoktur ever Allah her şeyin hakkında gelirler bu genç kardeşimizi başarısında dolayı tebrik ediyorum Allah yolunu açık etsin.
  Cevapla
 • erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  chp liler yandaşlara otel yaptıracağız diye ormanları ormanları yakıyor NEREDESİN
  Cevapla
 • adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  malatya farkı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, Boris Johnson ile telefonda görüştü
Bakan Soylu paylaştı! Türkiye'ye iki güzel haber