Bakan Turhan'dan GSM operatörleriyle ilgili açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Yakın zamanda operatörlerin yüksek maliyet ve özellikle şehir içindeki altyapı çalışmalarında yaşadıkları sorunları ortadan kaldıracak bir mevzuat düzenlemesini hayata geçirecek adımlar atmayı planlıyoruz" dedi.

Bakan Turhan'dan GSM operatörleriyle ilgili açıklama
Bakan Turhan'dan GSM operatörleriyle ilgili açıklama
GİRİŞ 18.10.2019 17:09 GÜNCELLEME 18.10.2019 17:11

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  telekomünikasyon sektörünün önünü açacak yasal düzenlemeleri hayata  geçirdiklerini belirterek, "Yakın zamanda operatörlerin yüksek maliyet ve  özellikle şehir içindeki altyapı çalışmalarında yaşadıkları sorunları ortadan  kaldıracak bir mevzuat düzenlemesini hayata geçirecek adımlar atmayı  planlıyoruz." dedi.  Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, kurulduğu günden bu yana 25  yıldır Türkiye'nin teknolojide öncü bir ülke olması için çalışmalarını ve  yatırımlarını aralıksız olarak sürdüren şirket, 25. yılı etkinlikleri kapsamında  Ankara'da özel bir resepsiyon düzenledi. Turhan, burada yaptığı konuşmada, çeyrek asır önce kurulan Turkcell'in  ülkenin en büyük GSM operatörlerinden biri haline geldiğini belirterek, bugün  yaptıkları her işte, attıkları her adımda yollarının bilgiye, bilişime çıktığını  bildirdi.   "Bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgiye erişimdeki hız o kadar  yüksek ki; insanlık adeta bir bilgi taarruzuyla karşı karşıya." ifadesini  kullanan Turhan, yeni düzene ayak uydurmanın yolunun bilgi toplumuna dönüşmekten  geçtiğini anlattı. Turhan, bu hedef doğrultusunda çok önemli gelişmeler katettikleri ve  bu gelişmeler sonucunda telekomünikasyon sektörünün, kendi içinden küresel  markalar çıkarır hale geldiğini kaydederek, bu markalardan birisinin de Turkcell  olduğunu aktardı. Sektörün önünü açacak yasal düzenlemeleri de hayata geçirdiklerini  belirten Turhan, şu ifadeleri kullandı:

 "Bu sayede Türkiye, internet ve mobil iletişim alanında çok önemli bir  noktaya ulaştı. Daha önce ortak altyapıyla ilgili bir protokol imzaladık. Yakın  zamanda ise operatörlerin yüksek maliyet ve özellikle şehir içindeki altyapı  çalışmalarında yaşadıkları sorunları ortadan kaldıracak bir mevzuat düzenlemesini  hayata geçirecek adımlar atmayı planlıyoruz. Bu süreçte bugün bizleri bir araya  getiren Turkcell'in de çok önemli katkıları oldu. Elbette daha yapılacak çok  işimiz var. Sadece ülkemize değil dünyanın dört bir köşesine hizmet sunan  Turkcell'in 25. yılını kutluyorum."

"Ülke genelinde bin 500 baz istasyonu mühürlenmiş durumda"
 
 Resepsiyonda söz alan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, 25  yıl önce adeta bir fidan olarak dikilen Turkcell’'n bugün 25 yaşında genç bir  çınar ağacına dönüştüğünü belirterek, bu ağacın gelecek yüz yıllarda da ülkeye,  ülke insana ve tüm dünyaya hizmet etmeyi sürdüreceğini bildirdi. Turkcell'in yatırımlarının önemli bir kısmının, Türkiye'nin dijital  dönüşümünün vazgeçilmez bir unsuru olan fiber altyapılara yapıldığının altını  çizen Ahmet Akça, "Yaklaşık 3,5 milyon haneye fiber interneti ulaştırdık. Daha  fazla vatandaşımızı bu hizmetlerimizle de buluşturmak istiyoruz ancak son iki  yıldır fiber kazı izni alamıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 vizyonu  çerçevesinde koyduğu, her yerden herkese genişbant internet hedefine ulaşabilmesi  için bir yatırım seferberliğinin başlatılmasını heyecanla ve merakla bekliyoruz."  ifadelerini kullandı.
  
Akça, kesintisiz ve kaliteli haberleşmenin bir unsuru olan haberleşme  altyapılarının kurulması ve korunması noktasında kamu kurumlarının azami özen  göstermeleri gerektiğini belirterek, "Bu vesileyle üzülerek belirtmeliyim ki  bugün itibarıyla sadece İstanbul'da mobil operatörlerin 354 adet baz istasyonu  belediyeler tarafından mühürlenmiş durumda. Ülke çapındaki mühürlenmiş baz  istasyonu sayısı da bin 500'ün üzerinde. Bu durum iletişimi ve yatırımları tehdit  eden bir boyuta ulaşmış durumda." değerlendirmesinde bulundu.
 
 "Ortak altyapı memleket meselesi"
 
Akça, ortak altyapının memleket meselesi olduğunun altını çizerek,  açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Şirketimiz, ülke kaynaklarımızın daha etkin kullanımına yönelik  olarak, son 3 yıldır her vesileyle ortak altyapıların kurulması gerektiği  hususunu gündeme getiriyor. Ortak altyapının önünü açmak amacıyla ilk adım olarak  baz istasyonu kulelerinin bir altyapı şirketinde konsolide edilmesi, sonrasında  fiber altyapıların ve nihayetinde önümüzdeki dönemde 5G şebeke yatırımlarının da  ortak şekilde yapılması gerekiyor. Bu sayede ülke kaynaklarının etkin  kullanılmasının yanı sıra uluslararası rekabet gücüne sahip ortak altyapı  şirketinin oluşması ile devletimizin daha çok gelir etmesi ve vatandaşlarımızın  makul fiyatlarla yüksek kalitede hizmet alması sağlanmış olacaktır." Akça, Turkcell'in kuruluşunda bu yana gündeminde olan Turkcell  Vakfı'nı kurmanın kendilerine nasip olduğunu belirterek, vakfın, Türkiye'nin bir  ihtiyacı olduğunu bildirdi.
 Vakfın, insana dokunan, ülkenin geleceğine hizmet eden yatırımlar  yapacak imkanlarının bulunduğunu anlatan Akça, "En büyük amacımız Türkiye'nin  teknolojide tüketen bir ülke konumundan üreten bir ülke konumuna ulaşması için;  teknolojinin ve bilimin ülkemizde gelişmesini ve uluslararası düzeyde  yaygınlaşmasını desteklemek ve bunun için gerekli olan bilim insanlarının ve  vasıflı iş gücünün yetiştirilmesini sağlamak." ifadelerini kullandı.

"3 yılda 16 milyar liralık yatırım yapacağız" 
    
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da, kuruluşlarından bu yana geçen 25  yılda ülkeye katma değer sağlamak için çalıştıklarını belirterek, bu kapsamda  kuruluştan bugüne kadar geçen 25 yıllık sürede 50 milyar TL'lik bir yatırım  yaptıklarını vurguladı.Üstelik bu yatırımın yarısından fazlasını son 5 yıl içerisinde  gerçekleştirdiklerini aktaran Erkan, "Önümüzdeki üç yılda 16 milyar TL daha  yatırım yapmayı planlıyoruz. Çeyrek asırdır Turkcell olarak ülkemize ve  insanımıza değer katmak için aralıksız çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. Erkan, kuruldukları günden bu yana sektörde hep ilklerin ve  yeniliklerin öncüsü olduklarını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye'nin dijitalleşme yolculuğunun lokomotif şirketi olarak  teknolojide birçok ilki ülkemizin hizmetine biz sunduk. İnsanımızın,  şirketlerimizin ve kamu kurumlarımızın sahip olduğu potansiyeli ortaya  çıkarabilmeleri ve küresel rekabette bir adım önde olabilmeleri için onlara  fırsat eşitliği sunacak ürün ve hizmetler sunuyoruz. Bugün alanımızda küresel bir  güce ulaşmamıza vesile olan tüm müşterilerimize bize gösterdikleri teveccüh için  teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şüphesiz bugün geldiğimiz noktadaki başarımızı  onların bize sağladığı motivasyona borçluyuz. 25 yıldır olduğu gibi ülkemize ve  insanımıza değer katmaya, durmadan çalışmaya devam edeceğiz."  Resepsiyona, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ankara Valisi  Vasip Şahin'in yanı sıra Turkcell Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 500'e yakın  davetli katıldı.

 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon açıklaması!
25 Ekim'de 17 ilde temel atılıyor! Sosyal konut projesinin görselleri paylaşıldı