Y. Refah Partisi'nden dikkat çeken Petrol açıklaması

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, "Çok yakın zamanda petrol fiyatlarının yeniden 140 Dolar/varil seviyelerini görmek sürpriz olmayacaktır. Bu sefer de ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin sanayileri çökertilecek, bir çok kuruluş iflas noktasına sürüklenecektir." dedi.

Y. Refah Partisi'nden dikkat çeken Petrol açıklaması
Y. Refah Partisi'nden dikkat çeken Petrol açıklaması
GİRİŞ 21.04.2020 18:33 GÜNCELLEME 21.04.2020 18:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yeniden Refah Partisi AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, tarihi düşüşler yaşayan petrol fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada "Ülkemiz petrol zengini bir ülke değildir. Türkiye’de ürettiğimiz petrol yıllık kullandığımız miktarın % 7’lik bir kısmını ancak karşılamaktadır. Komşu ülkeler ile olan savaşlar ve hassas dengeler göz önüne alındığında çok yakın bir gelecekte büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacağımız bir gerçektir." değerlendirmesinde bulundu.

PETROLSÜZ BİR DÜNYAYA HAZIR OLMALIYIZ

Aydal açıklamasını şöyle sürdürdü:

"BP’nin 2019 yılı sonu raporuna göre Dünya Petrol rezervi 244 Milyar tondur. Dünya yıllık tüketimi ise 13.865 Milyar tondur. Yeni eklenen rezervlerin azalması ve Dünya’daki tüketim artışı göz önüne alındığında Dünya Petrol Rezervinin, basit bir hesapla Dünya Tüketimine 17-18 yıl yeteceği görülmektedir. Çok yakın bir zamanda PETROLSÜZ BİR DÜNYA’ya hazır olmalıyız."

OYUNU KURGULAYANLARIN HEDEFİ NE?

'Petrol azalıyorsa fiyatlar neden 20 dolar altına kadar düştü?' diyen Aydal şunları kaydetti:

"Bu sorunun iki temel cevabı vardır. Bu oyunu kurgulayanlar iki temel hedef gütmektedirler. Bunlardan ilki önemli Petrol üreticisi ülkelerin, Başta İran ve Rusya olmak üzere, gelirlerini azaltmak; ikinci hedefleri de çok düşük rakamlara indirilen piyasadan faydalanıp gelecek için stok yapmak.

Çok yakın zamanda petrol fiyatlarının yeniden 140 Dolar/varil seviyelerini görmek sürpriz olmamalıdır. Bu sefer de Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin sanayileri çökertilecek, bir çok kuruluş iflas noktasına sürüklenecektir."

TÜRKİYE BU SÜREÇTE NELER YAPMALI?

'Bu gerçekleri göz önüne alarak ülkemizin yapması gereken en önemli şey, stok alanlarını arttırmaktır.' önerisinde bulunan Aydal, "Bu önlemleri alırken öncelikle Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan petrolün stoklanması gerekir. Ülkenin kritik işletmeleri ve ulaşım sektörü için de mutlaka stok yapılmalıdır. Elektrikle çalışan ulaşım sistemi için de acilen harekete geçilmeli ve bu konuda Know-How tasarımlar teşvik edilmelidir. Bu yatırımlar Ülkemiz emniyeti için önemli ve hayatidir." diye konuştu.

YORUMLAR 5
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Petrol fiyatları düştü die Akdeniz'deki sondaj Çalışmalarında rehavete kapılmayalım bize yeter. Ha birde milli petrol şirketimizin üretim payı çok olmalı
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Yusuf as dönemini düşünmek gerek. Olur mu olur. Bize düşen önlem almak.
  Cevapla
 • Omer 3 yıl önce Şikayet Et
  Delilin ne lomlom at tutarsa bak soylemistim
  Cevapla
 • Guner 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence cok haklilar.. bu uzun surmez
  Cevapla
 • Osman. 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu söyledikleri bir öngörü. Bir vatandaş memleketinin gelecegi hakkında öngörü sahibi olabilir. Buna saygı duyacaksın Omer. Bizde milli görüş ve devletçi insanlarız. Dogan Aydal'ın söyledikleri, yahudi tuzagının hazır oldugunu ve buna önlem alınmadı gerektigidir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TCMB'den TL mevduatı destekleyecek adım
İstanbul'da kara gece! Beşiktaş fena dağıldı